Na mé dotazy guvernér Singer i viceguvernér Tomšík tento krok obhajovali se zdůvodněním potřeby boje s deflační spirálou a podpory hospodářského růstu a zaměstnanosti. Citovali modelový propočet ČNB, který hovoří o 65 miliardách benefitu naší ekonomiky a o desítkách tisíc pracovních míst navíc díky navýšení exportu.
Václav Klaus i Miloš Zeman se vzácně shodli na tom, že tato politika se může ukázat jako riskantní, drahá a neúčinná. Stanovisko ČMKOS bylo loni spíše opatrné. Premiér v demisi Jiří Rusnok se ale postavil na obranu tohoto kroku ČNB s odkazem na potřebu podpořit export. A britský měsíčník The Banker, vydávaný skupinou Financial Times, vyhlásil v této souvislosti guvernéra Singera centrálním bankéřem roku 2013. Úspěch či neúspěch současné politiky ČNB se promítne do jejího kreditu a ovlivní i debatu, jak dál s naší centrální bankou.
Klaus použil devalvaci fixního kursu koruny při odchodu z řízeného devizového hospodářství jako součást transformačního scénáře. Ale fixní kurs byl nakonec nahrazen plovoucím, tvořeným trhem. Udržet kurs na umělé hodnotě po 18 měsíců proto nemusí být snadné a náklady tohoto opatření se dozvíme až skončí. V prvním kroku bylo prodáno 200 miliard korun a o to byly zvýšeny rezervy ČNB v eurech. Jak se tento měnový obchod promítne do hospodaření ČNB (loni dosáhla kumulované účetní ztráty 124 miliard) zjistíme ale až budou tyto rezervy opět zpět proměněny do korun.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kscm.cz