Podpora vývozu by tak dle mínění ČNB měla nastartovat ekonomiku, zvýšit spotřebu, investice a vést k růstu zaměstnanosti. Na počátku tisku peněz se sice může jevit, že ekonomika začíná startovat, ale v průběhu času, postupně s probíhajícím tiskem peněz, začne růst inflace. Jejím působením dojde k poklesu kupní síly a životní úrovně běžných občanů, přesunu majetku od široké veřejnosti k úzké skupině a chybným signálům pro případné investory.
Již cca v roce 1840 napsal Frederic Bastiat knihu Co je a co není vidět. Problém rádoby sofistikovaných zásahů do ekonomiky je v tom, že když realizujete nějaké opatření, které sice vede v jedné části ekonomiky k viditelným pozitivním výsledkům, tak na druhé straně ekonomiky nastává právě opačný proces, zhoršuje se její stav. Podstatou je, že autoři zásahů do ekonomiky vždy upozorňují na úspěchy, kterých bylo dosaženo. Aspekty, u kterých došlo ke zhoršení, už nikdo nevidí, lépe řečeno nechce vidět.
Když do ekonomiky začnou proudit inflační peníze, tak je do ruky dostanou vybraní jedinci, v našem případě exportéři. Tito zvýší své nákupy o tuto dodatečnou kupní silu. Opticky to vypadá, že ekonomika startuje. Exportéři vykazují vyšší zisky, sami zvyšují své nákupy, což vede k vyšším tržbám jejich dodavatelů. Mnozí exportéři a jejich dodavatelé pod vlivem efektu známého jako iluze peněz mohou začít investovat a rozšiřovat výrobu, což přináší zvýšené tržby dodavatelům investic. To je ta část, která je vidět a na kterou bude ČNB přes média poukazovat.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: cssd.cz