Gajdůšková (ČSSD): Špatná otázka - jaké příjmy generuje Akademie věd?

02.10.2013 17:56

Premiér v demisi se v Hospodářských novinách vyjádřil ke stavu české vědy a dal k dispozici některé dost radikální názory o rozpočtové podpoře a vědecké výkonnosti.

Gajdůšková (ČSSD): Špatná otázka - jaké příjmy generuje Akademie věd?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alena Gajdůšková

Tu definoval pouze jako schopnost generovat příjmy. K tomu je nutné připomenout dvě věci:

V České republice jsou zásadně špatně nastaveny nikoliv sumy, ale toky peněz do vědy. Technologická agentura směruje prostředky spíše směrem doprůmyslu, není samo o sobě špatně, ale to, co známe z vyspělých zemí, se u nás nekoná. Naše hospodářství se spolufinancování vědy vůbec nezúčastní.

Měla by existovat jakási jiná „Technologická agentura“ se zdrojem peněz z hospodářství, která by přispívala k financování jak základního, tak aplikovaného průmyslu. Právě hospodářství musí mít zájem na inovativní vědecké činnosti. Ovšem počet patentů je jen jedním parametrem, výdělečná činnost vědeckých institucí na základě vlastní vědecké činnosti by měla systém doplňovat a musí být spíše impulzem a inspirací pro další bádání. Důležitější je, mít vědu, která předává znalosti tam, kde najdou hospodářské uplatnění. A z toho se pak dají generovat prostředky, které plynou zpět na podporu vědy.

Usuzovat o vývoji vědy z pozice politika s krátkodobým působením je zajímavé jako příspěvek do diskuse, ale je to jen jeden příspěvek ve dlouhé linii debat o proměnách v managementu české vědy. Ta je a musí být dlouhodobá. Především je nutné si uvědomit, že česká věda dnes už dávno není uzavřená do našich hranic, ale patří ke světové vědecké scéně. Statistiky o domácí produkci, o patentech, atd. nejen že nereflektuje vědeckou činnost, která, ač sama bez generovaných příjmů, byla předpokladem vědecké produkce takového profesora Holého, ale také nezohledňují naše příspěvky do světové vědy. Ano někdy se jedná o ztrátu intelektuálního potenciálu odchodem nadaných mladých vědců. Také zde vidíme, že vynadat Akademii věd je jedna věc, a získat prostředky k udržení (nebo znovu-přilákání) mladých vědců je něco úplně jiného. Tito lidé se nebudou stěhovat zpět do vlasti, která je zmítána stále novými návrhy změn a nedá jim stabilní prostředí.

Je tedy dobře, že se pan Rusnok vyjadřuje, klíčové však je, že si to vše musíme dát dohromady s celou již existující debatou. Deus ex machina je špatný recept – je to vlastně popis divadelního triku.

PaedDr. Alena Gajdůšková

  • SOCDEM
  • Vždy na Vaší straně!
  • krajská zastupitelka

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Vystrčil: Problém je hlavně to, že spotřebováváme víc, než je nutné

10:21 Senátor Vystrčil: Problém je hlavně to, že spotřebováváme víc, než je nutné

Klimatická změna, přijetí eura nebo svoboda volného pohybu – témata, o kterých ve Sněmovně u výročí …