Gajdůšková: Jak vzniklo Československo na základě společného úsilí demokratů

30.10.2013 12:59

Slavíme 95. výročí české samostatnosti, která tehdy byla samostatností československou. Chtěla bych připomenout několik aspektů tohoto výročí.

Gajdůšková: Jak vzniklo Československo na základě společného úsilí demokratů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alena Gajdůšková

Na vzniku republiky se tehdy podepsala touha po míru, ale i uvědomění nutnosti vojenského prosazení společných cílů. Generální stávka ze 14. října vyjádřila vůli většiny národa skončit s válkou a prosadit nové, demokratické principy vládnutí. Sociální stát byl tehdy ve středu úvah těch, kterým se ke konci války nevedlo dobře a chtěli s tím něco udělat. Československé legie pak na všech frontách bojovaly za novou společnost a vznik Československa předjímaly již před slavnostním vyhlášením státu.

Nový vývoj začal přes všechny hranice stran a hnutí, demokratická republika vznikla jako průsečík představ o tom, jak má vypadat demokracie a spravedlivé ústavní uspořádání. Právě dnes, dva dny po volbách, je nutné připomenout, že tato 95 let stará událost by nás měla stimulovat k přemýšlení o společném prospěchu. Naše rozdělená společnost by se měla obrátit ke svým kořenům a začít – namísto polarizací – starat se o  prospěch země konstruktivní debatou.

Nelze nepřipomenout postavu Tomáše Garrigue Masaryka. Jeho úvahy o sociálním státu, o odrakouštění, o spravedlivé společnosti pomohly tehdejšímu Československu projít poválečnou krizí s úspěchem. Tento úspěch ovšem nebyl jen úspěchem ideovým. Připomeňme si i tehdejšího ministra financí Aloise Rašína, jehož koncepce měnové reformy pomohla zahladit ekonomické rány způsobené válečným stavem.

Po dalších dvaceti letech, v roce 1938, bylo Československo jediným demokratickým státem široko daleko. Stalo se útočištěm antifašistických uprchlíků z nacistického Německa, nacistům však posléze podlehlo. Z dnešní pozice je nutné promluvit i o tom, že tehdejší tragedie byla způsobená nestabilitou a nedostatkem partnerských vztahů na našem kontinentu. Proto při vzpomínce na vznik Československa připomínám i to, že naše integrace do Evropské unie, která vytváří po zkušenostech z tragického 20. století síť partnerských vztahů a společného úsilí, vlastně pokračuje v odkazu tohoto výročí.

A ještě k odkazu pro současnost. Jednání o tom, jak se bude vytvářet vláda, by se měla nést v duchu vzpomínky na rok 1918. Tehdejší společné úsilí, stabilizace země, je odkazem, který by nám i dnes mělo být závazkem – naše země nesmí být hřištěm znesvářených politických proudů, ale společenstvím, které zná – vedle rozdílných politických představ – i společné principy. Jen tak budeme schopni navázat na odkaz 28. října 1918.

PaedDr. Alena Gajdůšková

  • SOCDEM
  • Vždy na Vaší straně!
  • krajská zastupitelka

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

Sexuální násilí

Jak se v praxi bude dokazovat, jestli byl k souloži udělen souhlas či nikoliv? Nemám nic proti tomu, že jste změnili zákon, ale k čemu to v praxi bude? Co když jedna si budou strany v tom, zda byl udělen souhlas či nikoliv protiřečit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Premiér Fiala: Dálnice stavíme a připravujeme nejrychleji v historii

10:21 Premiér Fiala: Dálnice stavíme a připravujeme nejrychleji v historii

Páté jednání Vládního výboru pro strategické investice 22. dubna 2024 se týkalo především financován…