Havlová (Úsvit): O církevních restitucích neměl rozhodovat soud, ale referendum

20.09.2013 17:04

Mnoho lidí se po povodních věnuje záchraně svého majetku, aniž by si uvědomovali, že majetek, který má být vrácen církvím, je také jejich majetkem. Vhodná chvíle, jak nepozorovaně a v tichosti uvést restituce do praxe, zvláště když plénum Ústavního soudu většinou 11 hlasů ponechalo církevní restituce v platnosti.

Havlová (Úsvit): O církevních restitucích neměl rozhodovat soud, ale referendum
Foto: red
Popisek: Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury

Tvrzení, že se jedná o vracení majetku církvím, je zavádějící, protože majetek si nárokuje většina z šestadvaceti církví, které jsou v republice povolené. Přitom většina z nich v době zestátňování ještě vůbec neexistovala. Obecně se ví, že majetek získá hlavně římskokatolická církev, něco málo Federace židovských obcí a ostatní kromě kostelů takřka nic.

 Důvodem restituce má být fakt, že bez majetku nelze provádět činnosti, ke kterým jsou církve určeny. Ať už jde o bohoslužební úkony, charitu, školství podobně.  Že bez majetku nelze být svobodný a nezávislý na státu, popřípadě jiných institucích, a to, co bylo ukradeno, má být vráceno. Uvedené důvody se jeví jako logické a spravedlivé. Bohužel jen na první pohled a pravda je zcela jinde.

Tvrzení, že bez majetku nelze být svobodný a nezávislý, je poněkud zavádějící. Znamená to snad, že v naší společnosti mají svobodu, práva a nezávislost jen ti majetní a ti bez majetku ne? Nebo snad, že míra práv a svobod je závislá na výší konta? I když připouštím, že to tak často vypadá, mám za to, že všichni jsme povinni dělat vše pro to, aby tomu tak nebylo a i ten nejchudší měl stejná práva jako ten nejbohatší.

Vláda a parlament si měli uvědomit při projednávání tohoto zákona, nejen koho zastupují a komu složili přísahu, ale i způsob získávání tohoto majetku a jak byl vnímán v historii. A to i katolickými panovníky. Vlastníky majetku tohoto státu jsou jeho občané, nikoli jeho představitelé, ať už zastávají jakoukoli funkci. Ti jsou pouze správci, respektive úředníky společnosti, která se nazývá stát, a proto mělo být v této otázce vypsáno referendum.

Ústavní soud také nevzal vůbec v úvahu, že osmdesát procent občanů s tímto nesouhlasí.  Nový parlament by se měl ještě znovu touto otázkou zabývat a ne jen čekat, že se stane zázrak a zvítězí pravda, za kterou už církev upálila i Mistra Jana Husa.

Olga Havlová – kandidátka Hnutí Úsvit za Moravskoslezský kraj

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Úsvit přímé demokracie

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Seďa (SOCDEM): Tato vláda se na své občany vykašlala a lidem neustále lže

23:08 Seďa (SOCDEM): Tato vláda se na své občany vykašlala a lidem neustále lže

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k navrhovaným změnám v zákoníku práce