Kubalčík (KONS): Politický rozměr 2. pilíře

26.06.2013 7:25 | Zprávy

Masivnější rozšíření 2. pilíře penzijního systému by mohlo v krátkodobé perspektivě vést k žádoucímu zeštíhlení státu. Je to možná jeden z hlavních důvodů, proč se levice staví na odpor tak vehementně – vždyť rozsáhlý stát, to je její druhé já (nebo dokonce první?). Vedle toho samozřejmě stojí touha po tom, aby byla uchována možnost manipulovat lidmi – voliči.

Kubalčík (KONS): Politický rozměr 2. pilíře
Foto: youtube.cz
Popisek: Reklamní videoklip ke druhému pilíři penzijní reformy

Manipulovat právě prostřednictvím penzijního systému: slibovat valorizace, tu přilepšení pro tamtu skupinu, tu pro tuhle, operovat věkem odchodu do důchodu... a to vše s žabí perspektivou jednoho volebního období. A do třetice, spoření v penzijních fondech dělá z lidí vlastníky – a to opět jde proti potřebám levicových politiků: platilo, platí a platit bude, že levicovým voličem bude s podstatně větší pravděpodobností klient sociálního státu, než nezávislý vlastník.

Jakýkoli krok k odstátnění penzijního systému tedy nemůže z principu levice podporovat. Je proto z velké části iluzorní stěžovat si na to, že reforma nebyla realizována na základě široké shody parlamentních stran – obávám se, že z právě uvedených důvodů by reforma nemohla projít nikdy, i když jisté kompromisní varianty samozřejmě existují (jedna z nich byla v minulých dnech či týdnech zveřejněna dr. Janem Libichem:

http://www.janlibich.com/duhovy_penzijni_navrh.pdf a http://dialog.ihned.cz/komentare/c1-60092870-chcete-vedet-jak-vysoky-bude-vas-duchod – v podstatném ohledu je velmi blízká řešení, které dlouhodobě navrhuje Konzervativní strana: http://www.konzervativnistrana.cz/program/strednedoby-program/reforma-penzijniho-systemu.html).

Rád bych se zde však přidržel pouze první teze: Masivnější rozšíření 2. pilíře penzijního systému by mohlo v krátkodobé perspektivě vést k žádoucímu zeštíhlení státu. Jak? Mandatorní výdaje státu tvoří dnes podstatnou část státního rozpočtu. Tak podstatnou, že i na potřebné investice zbývá zlomek. Zkrátka, manipulační prostor těch, kteří s penězi vybranými na daních hospodaří, je velmi malý. Např., výdaje státní rozpočtu ČR činily v roce 2012 asi 1 152 mld. Kč a mandatorní výdaje (včetně výdajů quasi mandatorních) činily přibližně plných 890 mld. Kč. To je více než 77%. To je pochopitelně obecně velmi špatně – a v dlouhodobé perspektivě to samozřejmě reforma penzí může změnit k lepšímu. (Právě tím, že stát zbaví povinnosti platit veškeré penze – ale to by bylo na podstatně jiný text.)

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: KONS

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Jak přesně chcete docílit těch sankcí za omezování svobody slova?

Jak by to jako vypadalo v praxi, protože to omezování tu je, i když ti, co se ho dopouští tvrdí opak. Problém taky je, že vás třeba nechají nechají říci svůj názor, ale vzápětí vás za něj nálepkují. Třeba tato vláda. Na takové případy by se postihy také vztahovaly? A jaká? A jak chcete postihnout om...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala (SPD): Tady je recept, jak nastartovat růst ekonomiky

18:02 Fiala (SPD): Tady je recept, jak nastartovat růst ekonomiky

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k poklesu reálných mezd.