Jankovský: Obce budou moci volněji nakládat s dotovanými byty

04.07.2013 11:43

Vláda chce uvolnit ruce obcím, které využily dotaci na výstavbu nájemních bytů. Ty se budou moci vyvázat z lhůty pro dodržení dotačních podmínek.

Jankovský: Obce budou moci volněji nakládat s dotovanými byty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský

Návrh umožní narovnání právních vztahů mezi obcemi a nájemci dotovaných bytů a volné nakládání s těmito byty. Obce tak budou moci lépe reagovat na vlastní potřeby v oblasti bydlení. Dalšími přínosy bude uvolnění obecních prostředků vázaných v nájemních bytech, příjem obcí z prodeje těchto bytů a nájemného, které nebude limitováno. V neposlední řadě dojde k narovnání právních vztahů mezi spoluinvestory.
 
S dotovanými nájemními byty budou moci volně nakládat také bytová družstva založená nájemci jako spoluinvestory výstavby. „Jsem přesvědčen, že změnu uvítají vlastníci téměř 27 tisíců bytů, které byly postavené pomocí dotací ze Státního fondu rozvoje bydlení,“ řekl ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský.
 
Zkrátí se lhůta omezující dispoziční práva
 
Nařízení obcím umožní dohodnout změnu podmínek nakládání s byty postavenými s dotací. Splnění dotačních podmínek bude možné prominout nejdříve po uplynutí 10 let od kolaudace. Písemnou žádost o prominutí podá příjemce dotace Státnímu fondu rozvoje bydlení s kopií smlouvy o poskytnutí dotace. O prominutí podmínek bude uzavřen dodatek dotační smlouvy. Změna se nebude vztahovat na nájemní byty využívané pro sociální bydlení seniorů a osob se zdravotním postižením.
 
„Od roku 1993 se stavěly nájemní byty za dotační podpory Státního fondu rozvoje bydlení. Vázací doba, kdy nebylo možné nájemními byty dále manipulovat, byla stanovena na 30 let, respektive neomezeně v případě sociálních bytů. Vzhledem ke změně situace a potřebě s takovým majetkem hospodařit se na nás obracely obce s požadavkem změny. V tuto chvíli jsme rozhodli, že vázací doba se u těchto bytů zkracuje z dvaceti na deset let. Současně se u nízkonákladových sociálních bytů vázací lhůta stanovuje na 30 let,“ dodal Kamil Jankovský.
 
Možnost změny podmínek budou mít obce rovněž v případě bytů vystavených z dotace Státního fondu rozvoje bydlení pro fyzické osoby postižené povodněmi v roce 2002.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ministerstvo pro místní rozvoj

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vondráček (Svobodní): Právě EU pod vedením Německa je příčinou současné energetické krize

21:03 Vondráček (Svobodní): Právě EU pod vedením Německa je příčinou současné energetické krize

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k důležitosti zachování práva veta v tvorbě energetic…