MŽP: Evropská komise schválila návrh ČR na bezplatnou alokaci povolenek

21.01.2014 10:30 | Zprávy

Evropská komise vydala 17. ledna 2014 rozhodnutí, kterým stanovuje alokaci bezplatných emisních povolenek pro české průmyslové podniky zařazené v systému emisního obchodování (EU ETS).

MŽP: Evropská komise schválila návrh ČR na bezplatnou alokaci povolenek
Foto: Česká televize
Popisek: Tomáš Podivínský

Česká republika je tak devátým státem Evropské unie, kterému se podařilo získat kladné rozhodnutí Evropské komise k návrhu rozdělení povolenek. Celkem průmyslovým podnikům přidělí Ministerstvo životního prostředí cca 172 mil. povolenek na období let 2013-2020 s tím, že množství povolenek se bude mezi jednotlivými lety postupně snižovat.

Mezi roky 2013 a 2020 probíhá třetí fáze EU ETS. V této fázi platí nová, komplexnější pravidla pro přidělování bezplatné alokace povolenek všem podnikům, které jsou v EU ETS zahrnuty – v České republice je to asi 350 zařízení.

Bezplatná alokace na rok 2013 byla oproti původnímu očekávání zdržena právě kvůli nové a složitější metodice výpočtu alokace, čekání na ostatní členské státy a dlouhým konzultacím s EK. Nyní však Komise schválila návrh ČR a přidělení povolenek pro průmysl a na výrobu tepla tak již nic nestojí v cestě. MŽP již zahájilo vydávání rozhodnutí o alokaci pro jednotlivá zařízení a po nabytí jejich právní moci (tj. po 15 dnech) přidělí národní správce rejstříku, OTE, a.s., povolenky na účet provozovatelů. Alokace na rok 2014 a další roky by měla proběhnout v řádném termínu, tj. do konce února. (pokud nebude třeba alokaci upravit z důvodu změn v provozu v roce 2013)

Schválení alokace pro výrobce elektřiny očekáváme od Evropské komise v řádu dnů, následně Ministerstvo životního prostředí opět vydá rozhodnutí o bezplatné alokaci.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ministerstvo životního prostředí

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Piráti: Vláda selhala, občané mají právo na moderní služby

23:08 Piráti: Vláda selhala, občané mají právo na moderní služby

Od dnešního dne platí odklad účinnosti tzv. digitální ústavy, tedy zákona o právu na digitální služb…