Ministr Podivínský: Temelín je šetrný k životnímu prostředí. Dostavba musí pokračovat

11.07.2013 15:44

Tomáš Jan Podivínský se dnes ujal funkce ministra životního prostředí.

Ministr Podivínský: Temelín je šetrný k životnímu prostředí. Dostavba musí pokračovat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vchod do Ministerstva životního prostředí ČR

Předseda vlády Jiří Rusnok dnes uvedl dosavadního náměstka pro technickou ochranu životního prostředí Tomáše Jana Podivínského do funkce ministra životního prostředí. Mezi oblasti, které chce ministr životního prostředí Tomáš Jan Podivínský prioritně řešit, patří dostavba jaderné elektrárny Temelín, program Nová zelená úsporám, zvýšení kvality ovzduší v Moravskoslezském kraji, legislativa odpadového hospodářství nebo financování návštěvnické infrastruktury v národních parcích a chráněných krajinných oblastech.

„Šest let jsem se zabýval komunikací problematiky jaderné elektrárny Temelín mezi Českou republikou a Rakouskem. Chci, aby dostavba elektrárny, která je jako bezuhlíkový zdroj energie šetrná k životnímu prostředí, probíhala podle podmínek souhlasného stanoviska
k posouzení vlivů na životní prostředí, který vydalo MŽP,“ říká ministr životního prostředí Tomáš Jan Podivínský.

Tomáš Jan Podivínský byl dosud výkonný předseda pracovní skupiny pro ovzduší v Moravskoslezském kraji. V práci skupiny bude pokračovat jako její předseda.

„Problémem ovzduší v Moravskoslezském kraji jsou lokální topeniště, průmysl a přeshraniční vliv Polska. Dotační program na výměnu kotlů je v Moravskoslezském kraji dobře nastaven a funguje. Snížení emisí z průmyslu o třetinu zajistí projekty, které jsou financované z fondů Evropské unie. Chci se zaměřit také na pokračování dialogu s Polskem. Věřím, že s panem ministrem Korolcem nalezneme společnou řeč,“ říká ministr životního prostředí Tomáš Jan Podivínský.

Ministr Tomáš Jan Podivínský se nadále bude věnovat problematice, kterou měl na starosti jako náměstek. Kromě zlepšení kvality ovzduší to bude program Nová zelená úsporám a řešení následků povodní a prevence před nimi.

„Program Nová zelená úsporám 2013 má k dispozici jednu miliardu korun z národních peněz Státního fondu životního prostředí. 300 milionů korun je připraveno z prodeje emisních povolenek, do konce roku očekáváme výnos ve výši dalších 500 milionů korun. Celkem tedy pro první výzvu bude připraveno 1,8 miliardy korun. Mým úkolem bude dohodnout uvolnění právě oněch 800 milionů korun, aby mohly sloužit ke snížení energetické náročnosti rodinných domů a také jako prorůstové opatření. Pevně věřím, že se mi podaří dojednat s panem premiérem i kolegy ve vládě uvolnění dalších finančních prostředků na rozvoj tohoto programu, který nejlépe pomůže naší české lokální ekonomice a jeho kladné efekty pocítí také občané ve svých peněženkách při placení účtů za vytápění, “ říká ministr životního prostředí Tomáš Jan Podivínský a dodává: "Okamžitá likvidace následků povodní je jedna věc a prevence před dalšími povodněmi věc druhá. Nemá smysl se tvářit, že červencová katastrofa byla ojedinělá. Musíme si zvyknout na to, že se povodně budou opakovat. Jejich dopad můžeme zmírnit navrácením toků řek do jejich přirozených koryt, zpevněním břehů, nebo rozšířením záplavových oblastí.“

Dosavadní ministr životního prostředí Tomáš Chalupa ocenil, že Tomáš Jan Podivínský rezort zná a nevstupuje do neznámého prostředí: „Pro mě je důležité, aby byla zachována kontinuita a stabilita rezortu, což Tomáš Jan Podivínský zajišťuje. Věřím, že pan ministr bude bojovat za zelený resort bez zelené ideologie. Že nebude chápat člověka jako škůdce, ale jako toho, kterému se má příroda otevírat. Třeba tím, že bude stejně jako já bojovat za otevření cesty na Modrý sloup na Šumavě. A věřím, že pan ministr bude umět v Bruselu říct i často nepopulární ne.“

Tomáš Jan Podivínský se narodil 21. 11. 1969 ve Vyškově na Moravě. Vystudoval Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze a v roce 2004 absolvoval Diplomatickou akademii v Praze; je kariérní diplomat. V letech 1997 – 2003 byl pověřen na velvyslanectví ČR ve Vídni česko-rakouskou komunikací problematiky jaderné elektrárny Temelín. Podílel se na organizování oficiálních i četných neoficiálních jednání hornorakouských
a dolnorakouských zemských hejtmanů s partnery na české straně, ministrů životního prostředí, nebo ministrů zahraničí, spolupodílel se na veřejných slyšeních k Temelínu a rovněž na vzniku dohody z Melku. Zkušenosti sbíral v letech 2003 - 2005 jako ředitel kabinetu ministra zahraničních věcí ČR a mezi lety 2005 – 2009 se věnoval také přeshraničním infrastrukturálním a environmentálním česko-německým aktivitám a projektům z titulu generálního konzula ČR v Německu. Na MŽP přišel ze Státního fondu životního prostředí, kde měl jako náměstek na starosti programy Zelená úsporám, jemuž se věnoval i na ministerstvu. 10. července 2013 byl jmenován ministrem životního prostředí.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ministerstvo životního prostředí

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kubisková (Přísaha): Vláda hodila přes palubu lidi se zdravotním postižením v prvním stupni

14:02 Kubisková (Přísaha): Vláda hodila přes palubu lidi se zdravotním postižením v prvním stupni

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k lidem se zdravotním postižením v prvním stupni závi…