Rath: Uříznout si vlastní hlavu

24.07.2013 16:41

Rozklad politiky, co u nás právě probíhá, je nevídaný. Vláda nedostane důvěru, tudíž vládnout nebude. Poslanecká sněmovna se bude držet s presidentem v klinči a jejich síla se tak vynuluje. Stojednička možná existuje, ale bude asi na dlouho na nic. A je vratká.

Rath: Uříznout si vlastní hlavu
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath

Dilema pro ČSSD

 Sociální demokracie je v situaci, která vypadá tak, že cokoli udělá, prohraje. Nejhorší, co ji může potkat, je nepravicová vláda do řádných voleb, nebo pravicová vláda, co se poučila z hrubých chyb Nečaso – Kalouskova vládnutí. Jediné, o co se Bohuslav Sobotka může pokusit, je přemluvit presidenta, aby mu dal další pokus o sestavení vlády. Je to vabank a asi by to v řádných volbách sociální demokraty poškodilo, ale aspoň by se o něco pokusili.

Zázrak znovu nebude

 Aby na tom sociální demokraté neprodělali, museli by zkusit zopakovat zázrak Jiřího Paroubka, co se mu podařil po Grossově Waterloo. Tedy razantní způsob vládnutí, jehož cílem by bylo uklidnění a stabilizace zhysterizované společnosti. Mám obavu, že na to dnes nikdo ve vedení sociální demokracie nemá odvahu a schopnosti. Jde o náročný riskantní podnik.

Nedělat nic a čekat

 Sociální demokracie tak bude dál rozpačitě přešlapovat na místě a čekat asi na další nevýhru v řádných volbách. Na nic jiného nemá schopnosti. Navíc jsou rozkládáni strachem z policejního puče, který se nemůže vyhnout dalším lidem z ČSSD. K tomu Damoklův meč mého procesu, který do scénáře puče taky patří. Před tím vším bude vedení ČSSD strkat hlavu do písku a opakováním frází o nezávislosti represivních složek se těmto budou chtít vlichotit a myslí si, že si podlézáním koupí beztrestnost. To dělal Nečas, a jak dopadl.

Naděje pro lidi a zastavit puč

 Co by vlastně taková dočasná vláda měla udělat? Především dát lidem naději, že se jim velmi brzy začne dařit alespoň trochu lépe. Druhým krokem je razantně zastavit destrukci struktur státu policejními komandy. Nejde jen o kausu poslanců, ale o další méně známé kausy, kterými policie likviduje podnikatelskou sféru. Vůbec nemyslím nějakého Rittiga a Janouška, ale třeba i kausu Kladrubského hřebčína a jemu podobné.

Přijdeme o peníze z EU

 V těchto kausách, bez většího zájmu, končí vrcholní manažeři ve vazebních věznicích a zásahy policie ohrožují další existenci mnohých firem. V kombinaci s hospodářskou krizí to může mít pro ekonomiku zničující důsledky. Spolu s nepružným zákonem o veřejných zakázkách to v první řadě způsobí, že naše zem nebude schopna využít dotace z EU a podstatnou část jich vrátí.

Paralýza společnosti

 Přechodná vláda Jiřího Rusnoka a následující možná vláda Bohuslava Sobotky, by měla veškerou energii věnovat na smysluplné vyčerpání evropských dotací. Jde o ohromné prostředky, které jsou v ohrožení a nikoho to nevzrušuje. Druhým úkolem je vrátit policii a prokurátorům roli, která jim ve svobodné zemi náleží. Jinak nebude žádná vláda a sněmovna řešit jiné problémy, než další kriminalizaci kde koho a současná paralýza se stane trvalým stavem s katastrofálními důsledky.

Jsme za hlupáky

 Média zajímají policejní razie a kriminály, tak i politici řeší jen skandály, tedy vlastně své vlastní přežití v dešti policejních kulek. Na řízení země pak schází jakákoli energie a čas. Republika se tak propadá dál do neprosperity na ni navazující chudobu. Tento, v současnosti klíčový problém, média nezajímá. Jsou fascinována krvavým divadlem s názvem boj s korupcí. Tento tyátr lidí zavíraných do kriminálů a manévry zakuklenců nejenže nezlevní ani „chléb či elektřinu“, ale v přímém důsledku prohloubí hospodářský zmar země jako následek destrukce politických a ekonomických špiček. Takto škodit sami sobě snad dokážeme jen my, Češi. Většina našich zahraničních sousedů se nám směje. Takové hlupáky aby široko daleko pohledali.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Rath

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: První desítka kandidátů do nadcházejících eurovoleb

23:08 DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: První desítka kandidátů do nadcházejících eurovoleb

Demokratická strana zelených - ZA PRÁVA ZVÍŘAT představila první desítku svých kandidátů do eurovole…