Sobotka (ČSSD): Nesmíme se nechat vydírat

05.08.2013 11:05 | Zprávy

5 otázek a odpovědí k současné situaci.

Sobotka (ČSSD): Nesmíme se nechat vydírat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka

Proč ČSSD odmítla první pokus sestavit vládu?

Prezident republiky vyčítá ČSSD, že odmítla první pokus sestavit vládu. Dobře ale ví, že ČSSD v té době jednoznačně upřednostnila rozhodnutí voličů ve volbách. Na půdě Poslanecké sněmovny zvolené v roce 2010 nelze sestavit levicovou vládu, která by mohla cokoliv podstatného změnit. Proto ČSSD místo sestavování vlády, která by nutně byla zajatcem přeběhlíků a pravice, upřednostnila, v zájmu demokracie i v souladu s míněním velké části veřejnosti, rozpuštění Sněmovny. V době, kdy ČSSD předčasné volby na základě usnesení svého ÚVV navrhla, avizovaly i pravicové strany TOP 09 a ODS, že by rozpuštění Sněmovny mohly v důsledku jmenování Rusnokovy vlády podpořit. Při hlasování se to ale nestalo, pravice změnila názor, náš návrh získal jen 96 z potřebných 120 hlasů. Nové volby se v červenci ČSSD vyvolat nepodařilo.

Může Rusnokova vláda zabránit návratu vlády pravice?

Nemůže. I kdyby ji teoreticky podpořily všechny opoziční strany a byli „nakoupeni“ všichni nezařazení poslanci, důvěru proti pravicové většině nezíská. V takovém případě nastupuje druhý pokus prezidenta republiky, který již nyní avizoval požadavek na 101 podpisů. Těmi ale disponuje v současné Sněmovně jen koalice ODS, TOP 09 a LIDEM. Argument, že ČSSD musí podpořit Rusnokovu vládu, aby tím zabránila návratu vlády pravice, v realitě Sněmovny a platné Ústavy neplatí. Dlouhodobému návratu vlády pravice může zabránit jen jasné vítězství ČSSD v příštích volbách, které budou nejpozději v květnu 2014.

Proč si ČSSD řekla o druhý pokus?

Vládu pravice v době před parlamentními volbami může ještě oddálit vlastní pokus ČSSD. Protože je neúspěch Rusnokovy vlády při hlasování o důvěře zřejmý, nemůže ČSSD jen pasivně přihlížet tomu, jak prezident vrátí moc do rukou pravice, která se zkompromitovala svým vládnutím v uplynulých třech letech. Proto ČSSD nabízí prezidentovi jinou alternativu, pověřit ve druhém pokusu sestavením vlády nejsilnější parlamentní stranu. V případě, že by ČSSD pověření získala, jednala by s parlamentními stranami o toleranci své menšinové vlády a také o zkrácení volebního období. I v případě neúspěchu našeho pokusu by se nástup pravicové vlády mohl odsunout až o dva měsíce, a zkrátila by se tak dále doba na její vládní působení do řádného termínu voleb.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ČSSD

Práce

Dobrý den, máte pravdu, že život je víc než práce, ale bez práce se neobejdete a více co mi na tom přijde nejsmutnější? Že i když pracujete, často máte i dva úvazky, stejně s penězi, co za práci dostanete sotva vyjdete. A můj dotaz tak je, zda máte řešení?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Klán (KSČM): Krvavé pero neoliberální historiografie aneb Jak vláda Petra Fialy přepisuje dějiny

4:31 Klán (KSČM): Krvavé pero neoliberální historiografie aneb Jak vláda Petra Fialy přepisuje dějiny

V posledních letech jsme svědky velice nebezpečného trendu – snahy vládnoucích neoliberálních elit p…