Šplíchal (ANO): Aby tu chtěli žít i naši rodiče

10.11.2013 9:03

„Je to zabitý, od té doby, co táta ztratil práci, dal se na pití,“ vykládá nám v jedné brněnské hospodě mladý informatik z IBM.

Šplíchal (ANO): Aby tu chtěli žít i naši rodiče
Foto: red
Popisek: Politické hnutí ANO

„Kvůli tomu, že nemá práci, bude jeho důchod fakt směšný. Přitom vůbec nevím, kdo ty důchody bude platit. Až odejde generace, kterým je teď přes čtyřicet, tak ta naše už to neutáhne, přitom ti lidi budou důchod potřebovat.“

Mladí na jižní Moravě nacházejí práci především v Brně a jejich rodiče tak zůstávají v menších městech osamělí. Práce ve městě je dnes většinou „na černo,“ nebo na živnostenský list, a pokud generace starších rodičů přijde o práci, málokterý mladý člověk jim je ze svých hubených příjmů schopný pomoct.

Jižní Morava nejsou jenom vinice a roztomilí lidé, kteří se o víno starají, jak si často představují v Praze. I tady zkrachovaly továrny, zvětšuje se tu nezaměstnanost a ve městech kromě Brna roste i frustrace a pocity beznaděje.

„Táta prostě nezvládl práci, kde musel klientům lhát,“ povídá třicetiletá Jana z Boskovic, jejíž pětapadesátiletý otec nemá už dva roky práci. Vystudovaný stavební inženýr ji ani nehledá, má pocit, že mu už ujel vlak. Generace padesát plus podle vyprávění svých dětí ztratila naději.

Spousta lidí kolem třiceti z menších měst v okolí Brna se sami těžko uživí, a i když tuší, že jejich rodiče budou brzy potřebovat pomoct, nejsou si jisti, že ji dokážou poskytnout. „Po škole jsem si chtěla najít práci v oboru, ale nevydržela jsem to čekání. Bez podpory spoustě lidí nezbude nic jinýho a vezmou, co je, i když to je špatně placený,“ pokračuje Jana.

Sama pracuje v Brně jako barmanka, a i když má vystudovanou Pedagogickou fakultu, je nakonec ráda, že má aspoň nějakou práci. „Mladí by rádi práci, ale nechce se jim na ni čekat,“ potvrzuje její slova šestadvacetiletý Adam. „Nakonec odjedou do Anglie, třetina už stejně tam je,“ pokračuje.

Malá města skoro nenabízí pracovní příležitosti. „Táta pracoval v továrně jako mistr. Když továrna zkrachovala, po pár letech pokusů najít místo v oboru, nakonec vzal místo jako sekuriťák v hypermarketu v Blansku,“ vypráví Adam, podle kterého se ztráta práce podepsala i na podlomeném zdraví jeho otce. „Není to dávno, co měl ještě elán, rád bych mu nějak pomohl, ale nevím jak,“ říká.

Práce, která dává jistotu i pocit sebeuspokojení, chybí v menších obcích Jižní Moravy těm starším obzvlášť. Děti jim odchází do Brna, do Prahy, nebo do zahraničí, a pokud ještě k tomu ztratí práci, propadají beznaději. Ne každý má takové děti, jako je Jiří z Adamova, který přes nabídku z Belgie zůstal kvůli otci na jižní Moravě.

V dobách ekonomické krize nepomáhá lidem ani stát. Často po několika desítkách let tvrdé práce se potkají s arogancí na úřadech a s podporou jen na pár měsíců. Do toho jim nedávno Václav Klaus spolu s posledními dvěma vládami vyprávěl, že si všichni žijí nad poměry. Není divu, že spousta lidí ani nedorazila k volbám

Hnutí ANO si však důvěru voličů hodlá zasloužit. Proto hned po volbách vyrážíme do všech krajů, abychom si vyslechli problémy lidí a jejich návrhy na řešení. 

Pavel Šplíchal, sociolog

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ANO

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Seďa (SOCDEM): Tato vláda se na své občany vykašlala a lidem neustále lže

23:08 Seďa (SOCDEM): Tato vláda se na své občany vykašlala a lidem neustále lže

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k navrhovaným změnám v zákoníku práce