Ústavní soud volby odložit nemůže, tvrdí odborník

01.09.2009 18:59

Ústavní soud není podle experta na ústavní právo Václava Pavlíčka oprávněn odložit vykonatelnost rozhodnutí prezidenta o vyhlášení říjnových předčasných voleb do Poslanecké sněmovny. Bylo by to protiústavní, uvedl.

Ústavní soud volby odložit nemůže, tvrdí odborník

Soud tak učinil na základě stížnosti poslance Miloše Melčáka proti zákonu o zkrácení volebního období sněmovny, kterou se nyní hodlá věcně zabývat. Pavlíček ČTK řekl, že odklad voleb by byl protiústavní. Podobně se vyjádřil i ústavní odborník a poslanec ČSSD Zdeněk Jičínský. 

"Nemyslím si, že je Ústavní soud oprávněn znemožnit fungování demokratického státu založeného na volbách," uvedl profesor ústavního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

"Aby soud znemožnil volby, je pro mě šokující," dodal. Podle něj není v kompetenci Ústavního soudu posuzovat ústavní zákon, Melčákovu stížnost měl prý rovnou odmítnout. Další postup však Pavlíček nedokáže odhadnout, nevykonat volby je podle něj porušením Ústavy. 

Překvapení nad informací neskrýval ani Jičínský. "Nepovažuji toto rozhodnutí, pokud k němu Ústavní soud dospěl, za správné," řekl ČTK. Také podle něj jednal soud nad rámec svého ústavního postavení.

Soud rozhodl o odkladu kvůli závažnosti problému. Potřebuje více času na prozkoumání věci. "Nový termín voleb bude možno stanovit až na základě konečného rozhodnutí Ústavního soudu," uvedl předseda soudu Pavel Rychetský. Volby se měly konat 9. a 10. října. Podle zastupujícího mluvčího soudu Vlastimila Göttingera nelze z dnešního usnesení vyvozovat, jak Ústavní soud o Melčákově stížnosti nakonec rozhodne. 

Podle experta na ústavní právo Jana Kysely je ještě možné stihnout původní termín, kdyby ale ústavní soudci rozhodli nejpozději začátkem příštího týdne. Podle původního termínu totiž mají být již podané kandidátní listiny zaregistrovány nejpozději 10. září. 

"Pokud tenhle termín (9. a 10. října) nestihneme, tak jako by ten ústavní zákon (o rozpuštění sněmovny) nebyl, jsme v běžném ústavním režimu, kdy volební období Poslanecké sněmovně skončí v červnu příštího roku," uvedl Kysela. Podotkl, že předčasných voleb by tak bylo možné docílit pouze rozpuštěním sněmovny podle stávajících ústavních pravidel nebo novým ústavním zákonem. Postupovat v přípravě plánovaných říjnových voleb podle Kysely nyní možné není kvůli rozhodnutí Ústavního soudu o odkladu vykonatelnosti rozhodnutí prezidenta o vyhlášení voleb. 

Prezident Václav Klaus je rozhodnutím ÚS vážně znepokojen. "Jde o aktivistický a bezprecedentní krok, který bude mít zásadní dopad na politický systém v naší zemi, kde podle Ústavy České republiky zákonodárná moc náleží Parlamentu. Jeho důsledky je v této chvíli velmi obtížné předvídat," uvedl prezident v tiskovém prohlášení, které ČTK poskytl jeho mluvčí Radim Ochvat. 

Podle politologa, který si nepřál být jmenován, se naskýtá otázka, nakolik je rozhodnutí soudu políčkem prezidentovi, který odmítá podepsat lisabonskou smlouvu o fungování rozšířené EU, ačkoli ústavní soudci po loňském přezkoumání napadených pasáží konstatovali, že nejsou v rozporu s ústavou. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

30 000 Kč pokuta za zákaz Ukrajincům. Mezitím další rvačka. „Policie ČR nepřijela.“

8:46 30 000 Kč pokuta za zákaz Ukrajincům. Mezitím další rvačka. „Policie ČR nepřijela.“

Ukrajincům vstup zakázán, demolují nám diskotéku. Tak se nedávno vyjádřil IMC Music Club ve východoč…