Profil Kalouska se stal na Wikipedii bitevním polem

31.01.2010 16:52

Politické šarvátky, kampaně či antikampaně se stále více vedou ve virtuálním prostoru. Potvrzuje to i profil místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska, umístěný na stránkách internetové encyklopedie Wikipedia.

Profil Kalouska se stal na Wikipedii bitevním polem

Vedle nedávné kauzy fiktivního profilu utvořeného pro podporu Jiřího Paroubka na sociální síti Facebook, se do popředí dostávají i manipulace s profily politiků na nejnavštěvovanější české encyklopedii Wikipedia.

Na konci minulého roku se zde například mluvčí starosty Prahy 5 snažil vymazat nelichotivé informace o osobě Milana Jančíka. Wikipedia však díky uchovávání celé historie editací manipulaci odolala a Jančíkův mluvčí později vše označil za omyl a nedorozumění.

Související: S Wikipédií nemám zkušenosti, brání se Jančíkův mluvčí

Za dlouhodobě nestandardní, co se vyváženosti informací týče, lze pokládat i profil Miroslava Kalouska. O zjevné zaujatosti většiny verzí článku vypovídá už jen disproporce jednotlivých částí. Kromě krátkého úvodu o Kalouskově osobě a jeho profesní kariéře tvoří zbylých 80 procent profilu část nadepsaná „Kritika".

Tedy skandály a kauzy, které se současným prvním místopředsedou TOP 09 nějak souvisejí či souvisely. Řada příspěvků přitom obsahuje politicky motivované či emocionálně zabarvené pasáže. Některé z nich se sice podařilo jednotlivým editorům změnit a zobjektivnit, nicméně na jednostranný ráz článku to mělo vliv pramalý.

Editace v přímém přenosu

Spory a hádky jsou součástí každodenního fungování Wikipedie. Řeší se diskusemi, hlasováním, nebo dokonce i revertovacími válkami, kdy tatáž úprava je vícekrát po sobě vrácena zpět a opět obnovena.

„Máme informace, že někteří naši příznivci se snažili tuto stránku alespoň minimálně zobjektivnit, leč jejich drobné úpravy byly napadeny jako nesplňující neutralitu nebo patřičně nepodložené. Lze jen spekulovat, zda je nějaký či někoho záměr, aby stránka byla tak nevyvážená, jak je," uvedl pro ParlamentniListy.cz k profilu Kalouska TOP 09 mluvčí strany Jan Jakob.

V období mezi 21. a 26. lednem (tedy bezprostředně poté, co se redakce ParlamentníchListů obrátila na mluvčího TOP 09 s dotazem na stanovisko k podobě profilu Miroslava Kalouska na Wikipedii) došlo v článku k několika editacím a následným šarvátkám mezi jednotlivými editory.

Kromě kritiky také úspěchy

Uživatel „Šiminek" nejprve jako protipól „Kritiky" doplnil rubriku „Úspěchy". I když obě tyto části zavánějí (byť s poctivě uvedenými zdroji) subjektivním postojem editora, je změna vyvažující kritiku po několika korekcích respektována a na stránce zůstala.

V momentě, kdy ale stejný uživatel pro některé z Kalouskových kauz vytvořil „nezaujatě" nazvanou rubriku „Mediální bubliny", došlo ke střetu: „Lidi, připadá Vám normální, aby zde někdo tímto způsobem svévolně a bez podkladů nálepkoval kritiku Kalouska?" reagoval jen několik minut po změně uživatel s přezdívkou „Cinik" a editaci okamžitě zrušil.

Kalouskův profil a hlavně pak historie jeho vzniku tak nyní více než encyklopedické heslo připomíná válečné pole, na němž se potýkají odpůrci politika s jeho sympatizanty. Každá ze skupin se přitom snaží do článku propašovat osobní postoje.

Žádné výhrůžky, natož právní

Ještě v srpnu loňského roku uveřejnil Kalouskův asistent Štěpán Hodač v diskusi ke článku prohlášení, v němž Wikipedii nabádá k zobjektivnění informací, zpochybňuje informační zdroje a hrozí i případnou soudní žalobou. 

Od této možnosti však Miroslav Kalousek nakonec upustil. „Informace na této stránce mají tak bulvární charakter, že situaci nehodláme touto formou řešit," uvedl k tomu Jan Jakob.

Samotná Wkipedie „radí", aby se v případě nesrovnalostí uživatel neuchyloval k žádným právním krokům. „Zabraňovali byste volnému editování stránek, což je základní předpoklad k tomu, aby Wikipedie zůstala neutrální," stojí na stránkách otevřené encyklopedie.

Podoba hesla „Miroslav Kalousek" nicméně neutrálním dojmem dlouhodobě nepůsobí a působit zřejmě ještě nějaký čas nebude. Do doby, než profil získá encyklopedicky nezaujatou podobu, tak v záhlaví hesla zůstává šablona s informací: „Neutralita článku je zpochybněna." 

Související: Wikipedie:"Klaus je homofóbní". Podvrh se ale hned odhalí

Foto: top09.cz

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Mecner

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nad regály bez banánů Čechům došla slova. A peníze

14:01 Nad regály bez banánů Čechům došla slova. A peníze

Nejsou banány a jejich cena roste. V plzeňském supermarketu došla leckterým Čechům slova, případně v…