Nečas: Pecina gripeny zametl pod koberec. Teď může kandidovat

03.02.2010 10:30

Občanští demokraté se úvodem středečního jednání sněmovny opět snaží vnutit levici zdržovací taktiku. Prostředkem je opět údajná korupce při pořizování stíhaček Gripen.

Nečas: Pecina gripeny zametl pod koberec. Teď může kandidovat

O zařazení diskuse na téma gripen na pořad středečního jednání požádal místopředseda ODS Petr Nečas. Argumentoval především závažností zjištění britského protikorupčního úřadu. "Renomovaná britská instituce tady konstatovala korupci a chystá konkrétní obvinění, naše ministerstvo vnitra přitom vyšetřování pozastavilo," uvedl Nečas.

Tak důležitý bod, jakým gripeny jsou, by prý levicí neměl být ignorován. „Opravdu to chcete blokovat pod záminkou projednání zahrádkářského zákona?" ptal se poslanců Nečas. A šel ještě dále. Údajná kandidatura ministra vnitra Peciny za ČSSD v jarních sněmovních volbách má být odměnou za to, že vyšetřování kauzy Gripen v ČR znemožnil.

Exministr vnitra a poslanec ČSSD v nedávném rozhovoru pro ParlametniListy.cz prohlásil, že kauza se stala dávno a už se současné sněmovny ani netýká. "Přišlo nám trochu divné projednávat případ, který je starý deset let a většiny zákonodárců se dnes už ani netýká. Je to jako bychom dnes chtěli vytahovat lehké topné oleje," řekl minulý týden serveru ParlamentníListy.cz Bublan.

Související:
Opozice odmítla řešit kauzu Gripoen. Je to prý dávno

Kováčik: Vyjdeme vám vstříc

Vyjít vstříc Nečasovi se naoko pokusil šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik. Pokud prý Nečas o jednání na téma gripen opravdu stojí, může toho snadno dosáhnout.

„Když požádáte o zařazení jako poslední bod dnešního jednání, vyjdeme vám vstříc. Další možností je mimořádná schůze," navrhl Kováčik.

ODS by tak musela tiše tolerovat projednání dnešních návrhů, mezi nimiž jsou třeba zrušení karenční doby, ponechání mateřské na loňské úrovni, regulace hazardu ve verzi ČSSD, zrušení akcií na majitele nebo zákon o lobbingu.

Kalousek chce méně peněz pro strany

K návrhům na změnu pořadu schůze se připojil i místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Poslancům doslova položil nůž na krk. Nabídl totiž k projednání zákon, podle nějž by po dobu tří let došlo ke snížení příspěvků politickým stranám na polovinu. „Opravdu chcete veřejnosti tvrdit, že politické strany jsou jedinými, kdo v době krize nemusí hospodařit s omezeným rozpočtem?" ptal se v emotivně zabarveném projevu Kalousek.

I on nabídl kompromis. TOP 09 prý netrvá na snížení příspěvků o polovinu, bude tolerovat i další změny ve svém návrhu. To vše prý jen proto, aby sněmovna navyslal veřejnosti špatnou zprávu tím, že zákon z dílny TOP 09 bude ignorovat.

Poslanci ODS stále pokračují v předkládání návrhů, které by se dnes podle nich měly projednat. Zároveň se z pořadu schůze pokoušejí vyřadit některé návrhy levice. Sněmovna tak ani hodinu po začátku jednání nezačala pracovat na jediné dnes zařazené normě.

Foto: Hans Štembera

Co v té souvislosti zaznělo ve Sněmovně od Martiny Peciny?

10.2.2010: Zpráva ministra vnitra, policejního prezidenta, ministryně spravedlnosti a nejvyšší státní zástupkyně o vyšetřování korupce  při nákupu a pronájmu letounů Gripen

Ministr vnitra vlády ČR Martin Pecina

Vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, dovolte mi, abych se vyjádřil k projednávanému bodu jednání s názvem Zpráva ministra vnitra, policejního prezidenta, ministryně spravedlnosti a nejvyšší státní zástupkyně o vyšetřování korupce při nákupu a pronájmu letounů Gripen.

Dovolte mi úvodem malý exkurs do doby nedávno minulé. Psal se rok 2007, konkrétně 1. března, a můj předchůdce v křesle ministra vnitra Ivan Langer odpovídal na dopisy čtenářů v jednom on line rozhovoru. A právě v tomto rozhovoru slíbil už jako ministr vlády vyšetření úplatkářské kauzy gripenů, respektive na dotaz "Dobrý den, pane Langře, můžete nám slíbit, že úplatkářská aféra týkající se plánovaného nákupu a později uskutečněného pronájmu letounů Gripen bude vyšetřena a nebude zametena pod koberec?" Ivan Langer odpověděl: "Jsem optimista a věřím, že tato věc bude vyšetřena."

Pan Langer byl ministrem vnitra až do 7. 5. 2009 a věc zjevně vyšetřena nebyla. Prosím, neberte to jako kritiku z mých úst. Berte to jako konstatování stavu. Já už v této věci optimista nejsem, jsem v této věci pesimistický. Domnívám se, že v této věci po tak dlouhé době už policie nevyřeší pravděpodobně nic, pokud samozřejmě nedostane nové informace.

Dnes je únor roku 2010 a z úst některých poslanců slyším na resorty spravedlnosti a vnitra kritiku, která se týká právě gripenů. Dovolte mi citovat z prohlášení pana poslance Nečase, který pronesl zde ve Sněmovně 3. února při schvalování programu schůze - cituji: "Je nezbytné, aby se Poslanecká sněmovna zabývala tímto bodem, protože se musíme tázat: Je náhoda, že prakticky ve stejných dnech, kdy tato renomovaná zahraniční autorita na základě důkazů - důkazů, dámy a pánové! - a dlouhodobého vyšetřování v několika členských zemích Evropské unie, že došlo ke korupci, a bude vznášet konkrétní obvinění vůči konkrétním lidem za koruptivní jednání, v České republice pouze několik týdnů předtím Policie České republiky pod řízením pana ministra Peciny tento případ odloží? Je to náhoda, nebo to není náhoda? Je to náhoda, že ve stejné době je témuž ministru vnitra nabídnuto pokračování jeho politické kariéry v dresu ČSSD a jeho poslanecký mandát? Jsou toto náhody? Nebo to nejsou náhody?"

Musím říci, že konkrétně od pana poslance Nečase mě tento osobní útok velmi mrzí, neboť jsem si myslel, že - tak jako věřím s většinou poslanců v této Sněmovně - jsem s ním měl vždy korektní vztahy. Ale asi ne náhodou je slyšet tyto podobné hlasy ve Sněmovně teď v době, kdy před chvílí byl schválen protikorupční balíček a atmosféra je velmi zjitřená.

Nicméně zpět k případu gripenů. Dovolte mi opět citovat, tentokrát z médií. Agentura Mediafax 3 .2. 2010: "Občanští demokraté požadují nové vyšetření korupce v kauze pronájmu nadzvukových letounů JAS-39 Gripen, uvedl ve středu předseda ODS Mirek Topolánek. Reagují tak na zjištění britského protikorupčního úřadu SFO, který obžaloval rakouského obchodníka z uplácení představitelů České republiky. Požadujeme, aby se kauzou v co nejkratší době zabývala Poslanecká sněmovna a vyslechla zprávu policejního prezidenta a nejvyšší státní zástupkyně. Požadujeme, aby ministr vnitra Martin Pecina podnikl všechny kroky k co nejrychlejšímu vyšetření kauzy s přihlédnutím k nedávným informacím britského SFO, řekl Topolánek." Tolik citát.

K tomuto citátu předsedy významné politické strany mi dovolte krátký komentář. Měl by ministr vnitra žádat policejního prezidenta o zahájení vyšetřování, které je v tomto okamžiku podrobeno dohledové prověrce státního zastupitelství? Měl by ministr vnitra skutečně aktivně zasahovat do trestních kauz? Myslím a doufám, že tak to pan Topolánek nemyslel.

Ubezpečuji občany této země, že v době vlády Jana Fischera k takovým věcem nedochází a docházet nebude. Jediný způsob, jakým může ministr vnitra ovlivnit vývoj konkrétní trestní kauzy, je podat podnět příslušnému policejnímu orgánu stejně jako každý občan našeho státu. A jediný způsob, jak se dnes ministr vnitra seznamuje s průběhem trestních kauz, je cesta oficiální, cesta policejního prezidenta. Touto cestou jsem také obdržel stanovisko Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality ke kauze gripeny, kterou mi teď dovolte zde přečíst.

Odpověď na poslaneckou interpelaci v kauze gripeny:

"Policejním komisařem Policie České republiky, Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality služby kriminální policie a vyšetřování, byly dne 12. června 2002 podle § 158 odstavce 3 trestního řádu zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podle § 161 odstavec 1 a odstavec 2 písmeno a) a písmeno b) trestního zákona. Dozor nad přípravným řízením od počátku vykonávalo Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1.

Předmětného trestného činu se měl dopustit neustanovený pachatel tím, že jednomu ze senátorů dne 29. května 2002 v odpoledních hodinách telefonicky nabídl pro potřebu Občanské demokratické aliance úplatek ve výši 30 až 50 milionů korun za to, že senátoři ODA nebudou přítomni v Senátu Parlamentu České republiky dne 31. května 2002 při hlasování o nákupu stíhacích letounů JAS-39 Gripen, čímž by došlo ke schválení tohoto nákupu, a dále tím, že v přesně nezjištěné době, nejméně v měsíci dubnu 2002 a měsíci květnu 2002, v Praze a na jiných místech neztotožněný pachatel nabízel úplatek dalším dvěma senátorům, případně dalším osobám podílejícím se na rozhodování o nákupu nadzvukových stíhacích letounů JAS-39 Gripen pro Armádu České republiky, aby tak ovlivnil jejich rozhodování při hlasování v Senátu Parlamentu České republiky. Věc byla odložena podle § 159a odst. 4 trestního řádu, protože se nepodařilo zjistit skutečnosti opravňující zahájit trestní stíhání.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Mašek

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„On to nečetl?!“ Migranti do ČR. Eurokomisařka „pomohla“ Rakušanovi. V ČR je zle

16:53 „On to nečetl?!“ Migranti do ČR. Eurokomisařka „pomohla“ Rakušanovi. V ČR je zle

Mluví nebo nemluví ministr vnitra Rakušan pravdu o údajné české výjimce z migračního paktu EU? Do sn…