Paroubek přivedl do sněmovny odboráře, ti dali vládě ultimátum

25.02.2010 10:04

Odboráři položili vládě nůž na krk. Premiér musí do pátku předložit zákon, který ruší vyšší zdanění benefitů. Jedině v tom případě jsou odbory ochotné jednat o pondělní stávce.

Paroubek přivedl do sněmovny odboráře, ti dali vládě ultimátum

„Pokud vláda předloží do sněmovny do pátku novelu, která řeší zdanění benefitů s žádostí o projednání v prvním čtení, jsme ochotni v sobotu jednat o případném zrušení stávky," uvedl šéf železničářských odborů Jaroslav Pejša.

Pozdější zrušení stávky už podle něj není možné. „Stávka v dopravě znamená obrovskou organizační zátěž, to není možné zrušit ze dne na den," shodli se ostatní zástupci dopravních odborů, které do sněmovny přivedl lídr ČSSD Jiří Paroubek.

Nepřehlédněte: Fischer: Stávka nyní neodpovídá situaci

Současná iniciativa vlády, která již dohodla zařazení benefitů na březnovou schůzi sněmovny mezi návrhy, na kterých panuje všeobecná shoda, odborářům nestačí. Tvrdí, že vláda nekoná. Nevěří prý také ODS, obávají se, že i přes dohodu by občanští demokraté mohli novelu týkající se benefitů zablokovat. Zaspala také vláda, která slíbila řešit benefity na schůzi tripartity. Odborářům už nestačí jako záruka ani poslanecký návrh. „Nestačil by do voleb překonat odpor Senátu nebo prezidenta," vysvětlil Pejša.

Lidový dům: Máme své řešení

ČSSD se přesto pokusí projednat svoje řešení zdanění zaměstnaneckých benefitů. Chtějí jej „přilepit" k zákonu o veřejných zakázkách, který je na čtvtečním programu schůze. Odboráři si prý tohoto kroku ČSSD cení, obávají se ale, že zákon, který je teprve v druhém čtení, do voleb neprojde. Podle odborářů je také ČSSD jedinou stranou, která je s odbory ochotna jednat.

„Odboráře jsme informovali, obstrukce bude ze strany ODS pokračovat. Nejsem si jistý, zda se podaří návrh načíst. Je to teprve druhé čtení, a je před námi Senát. Legislativní proces by tak mohl trvat až do konce května," uvedl k čtvrtečnímu setkání s odboráři Paroubek.

Nepřehlédněte: Česko ochromí stávka prvního března. Kvůli ODS, tvrdí odbory

Ministr financí Eduard Janota naprosto nechápe postoj odborářů. Pokud prý není slovo premiéra a ministra financí dostatečnou zárukou, pak už neví, co by je dokázalo přesvědčit. „Já jsem byl přítomen jednání premiéra s odborovým předákem Pomajblíkem, a pan premiér mu ty záruky dal," uvedl Janota. Současný přístup odborů je podle něj nefér. „Kdokoli, kdo přijde za panem premiérem se seriózním požadavkem, s tím bude jednat, a je schopen i svolat zasedání vlády. Ta návrat zdanění benefitů na loňskou úroveň rozhodně podpoří, s tím prostě nemáme problém, nechceme, aby tu byla stávka," dodal ministr financí.

Levici se podařilo schválit program čtvrteční schůze tak, aby mohla jednat o svých návrzích. Z nich chce některé podpořit i KDU-ČSL. Jmenovitě pak její lídr Cyril Svoboda hovoří zejména o omezení akcií na majitele a regulaci lobbingu. Jednat se může i o fotovoltaice, zrušení poplatků u lékaře, nebo o třináctých důlchodech. Tyto normy pak lidovci údajně nepodpoří. Z programu hned ráno vypadl první bod programu, při kterém měli poslanci přehlasovat Senát v otázce Zákona o krajském referendu. O něm se na této schůzi podle jednacího řádu jednat nesmí.

Foto: Hans Štembera

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Mašek

Tomio Okamura byl položen dotaz

Dobrý den, pane Okamuro,

je SPD ochotná ke spolupráci, příp. k vytvoření koalice s KSČM pro parlamentní volby v příštím roce? Děkuji.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Takhle začíná válka. Z otřeseného Slovenska chodí temné zvěsti

11:31 Takhle začíná válka. Z otřeseného Slovenska chodí temné zvěsti

Slovensko zažívá šok z atentátu na svého demokraticky zvoleného premiéra. „Je to odrazem násilného p…