Schůze sněmovny skončila exodem poslanců ODS i ČSSD

18.03.2010 17:39

Mimořádná schůze sněmovny ke zdravotnictví, kterou si prosadila ČSSD, skončila fiaskem. Hned v úvodu vystoupila ministryně zdravotnictví Dana Jurásková. Ta zastavila proces slučování zdravotních ústavů. Ke stejnému názoru dospěla sněmovna až po šesti hodinách slovních výpadů a obviňování. Vrcholem čtvrtečního jednání byl odchod poslanců dvou nejsilnějších stran, čímž se komora stala neusnášeníschopnou a jednání bylo přerušeno.

Schůze sněmovny skončila exodem poslanců ODS i ČSSD

Podrobné zpravodajství z mimořádné schůze

Ani během vyhlášené přestávky se grémiu sněmovny nepodařilo rozhodnout o dalším postupu ve věci přerušené mimořádné schůze. Předsedající Jan Kasal oznámil, že schůze zůstává přerušena do zítřejší schůze vedení sněmovny. Ta by mělo proběhnout čtvrt hodiny před začátkem zítřejšího jednání.


Fotogalerie:
Poslanecké "odcházení"

         


"ČSSD opět prokázala rozpor mezi řečmi a činy. ČSSD i ODS odešla ze sálu, předsedající neměl jinou šanci. Takový postup je nesolidní, nechci používat nějaké jadrnější výrazy," ohodnotil přístup možného koaličního partnera předseda komunistů Vojtěch Filip.

Poslanecký klub ČSSD mrzí, že obstrukce ODS zhatily tuto schůzi. Ukazuje se, že ODS se velmi obávala projednávání privatizace Lázní Toušeň. Poté, co se nepodařilo přerušit schůzi, opustili poslanci ODS do jednoho sál a o dva hlasy dosáhli neusnášeníschopnosti sněmovny," vysvětlil dění ve sněmovně z pohledu ČSSD šéf jejích poslanců Bohuslav Sobotka.

Ministryně nedokázala rozptýlit jedinou obavu ve věci privatizace Tkáňové banky Brno. My to považujeme za velmi dobrý byznys připravený vládou Mirka Topolánka. Tkáně jsou nebožtíkům odebírány zdarma, Primacell je ale bude dále prodávat," uvedl David Rath s tím, že minstryně prý neměla na vysvětlení čas kvůli "obstrukcím ODS."

"Myslím si, že jsme ťali do živého, tato schůze se ODS nehodila, proto opustila sněmovnu," dodal Sobotka. K neúčasti poslanců ČSSD v sále, která s ostatními nebyla schopná vytvořit ani 67 hlasů nutných pro pokračování schůze, Sobotka poznamenal, že chybějící poslanci ČSSD byli vypárováni. Socialistů ale nebyla v sále v kritickém okamžiku ani polovina. K tomu předseda jejich klubu Sobotka opět uvedl, že chybějící poslanci ČSSD byli vypárováni. Jak a proč, popřípadě kolik sociálních demokratů v sále chybělo, odpověděl, že chybějící poslanci ČSSD byli vypárováni.

"Není pravda, že sociální demokraté párují. V sále bylo několik z nich, kteří párování slíbili, přesto hlasovali. Dohromady jich bylo v klíčovém okamžiku asi šest. Takže ČSSD nakládá s pojmem párování velice konstruktivně," prohlásil předseda klubu ODS Tluchoř.


Poslanecká sněmovna se vyprázdnila

Debata ke zdravotnictví v režii ČSSD a ODS zajímá poslance do té míry, že sněmovna nyní není kvůli nízkému počtu přítomných usnášeníschopná. Zjistil to předsedající Jan Kasal (KDU-ČSL), když ho šéf poslanců ODS Petr Tluchoř požádal o přerušení projednávání prvního bodu do 15. dubna. Šéfové klubů nyní shánějí dostatek poslanců k hlasování.

Podle ministryně Juráskové je průběh dnešní schůze zcela podle očekávání. "Témata dnešní mimořádné schůze tvořila obsah semináře, který před chvílí skončil na ministerstvu zdravotnictví. To, co probíhá ve sněmovně, je předvolební mítink. S tolika výpady vůči mé osobě, takto intenzivními, jsem se za své funkční období ještě nesetkala," prohlásila ministryně.

Sociální demokraté naprosto pohrdají touto sněmovnou," uvedl Petr Tluchoř. Lavice zákonodárců z řad ČSSD totiž zejí prázdnotou. Byli to přitom oni, kdo svolali tuto schůzi. V sále je opět méně než 67 poslanců, jejich počet osciluje okolo čtyřicítky. "Dovolte, abych navrhl opět navrhl přerušení této schůze, tentokrát do 1. června. Snad do té doby poslanci ČSSD projeví zájem," prohlásil Tluchoř.

Předsedající Jan Kasal se následně pokusil svolat grémium sněmovny, to se mu ale nepodařilo. Nikdo zatím pořádně neví, co bude dál, v kuloárech pobíhají poslanci levice a snaží se sehnat své kolegy. "Schůzi svolalo asi padesát poslanců, jestli jich tam bylo pět, nevím. Ukazuje se, že nestáli o žádné informace, byl to jen předvolební cirkus ČSSD," uvedl Tluchoř. "Viděli jsme exhibici Davida Ratha a Bohuslava Sobotky. Ukázali jsme, že umíme přijímat rozhodnutí a prokázali jsme výsledky," hodnotí vyznění schůze navenek náměstek Šnajdr.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sněmovna přijala usnesení, ve kterém žádá ministryni zdravotnictví, aby zastavila proces restrukturalizace zdravotních ústavů. Má tak zhruba šestihodinové zpoždění za Juráskovou, která shodné rozhodnutí oznámila počátkem debaty k prvnímu bodu dnešní schůze. Začíná se probírat další téma z jejího resortu- privatizace Tkáňové banky Brno. To má převzít firma Primacell. David Rath to expresivně nazývá obchodem s tkáněmi nebožtíků, jak už ve sněmovním sále zopakoval nejméně desetkrát.


Šnajdr se postavil Rathovi přímo ve sněmovně

"Rozdíl mezi fungováním zdravotních ústavů za socialistů a dnes je v tom, že vykonávaly stejnou práci jako dnes, jen ročně vykazovaly ztrátu 40 milionů korun," zahájil svou očekávanou řeč náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr. Cílem pravicové reformy ústavů bylo podle něj odstranění duplicity a jejich oddlužení. Připomněl také, že zdravotní ústavy pracují pro potřeby státu v 7 procentech své činnosti. Jinde se jejich práce kryje s desítkami soukromých laboratoří v ČR.

Cílem pak prý bylo vytvořit dvě silná, ekonomicky soběstačná produktivní pracoviště, příspěvkové organizace s celostátní působností. "Obviňujete nás z korupce a jiných činů. Čím je pak vytvoření dluhu 600 milionů ročně při správě věcí veřejných," zeptal se náměstek levicových poslanců.

"Měsíc měla Poslanecká sněmovna k dispozici pozvánku na odborný seminář pořádaný resortem. Začal dnes v půl druhé, nedostavil se z poslanců nikdo, přihlásili se tři. To je skutečný zájem poslanců levice o ta důležitá témata ve zdravotnictví," prohlásil Šnajdr.

Rath si mluví svou

"Nezajímají nás prázdné fráze. Nás zajímá, komu patří firma Avenir, která má sídlo na Maltě, to zajímá tuto sněmovnu, nás zajímá, proč privatizujete systém očkování v ČR," reagoval na vystoupení náměstka Šnajdra poslanec Rath. Šnajdrův výraz se během Rathovy řeči dal označit pouze jako čiré zoufalství.

"To jsou vaše otázky. Pokud sněmovna něco odhlasovala, tak jen vystoupení pana Šnajdra. To, že několikrát zopakujete svou otázku neznamená, že vyjadřujete vůli sněmovny, pane hejtmane nebo poslanče," odvětil zlému muži ČSSD předseda poslanců ODS Tluchoř.

Čtěte také:


Fotogalerie: Rathův den ve sněmovně

         

Témata všech čtyř bodů programu se začínají prolínat, z informační tabule v jednácím sále sněmovny už nelze spolehlivě určit, o čem poslanci momentálně mluví. "Jestli chcete svolat schůzi o Davidu Rathovi, svolejte si ji. Ale tuto schůzi jsme svolali my. Obdivuji předsedu sněmovny za jeho toleranci vůči poslankyni Rybínové," přešel po proslovu pravicové poslankyně do defenzivy Rath.

Na základě slov exministra zdravotnictví se v hlavě šéfa poslanců ODS Petra Tluchoře zrodil nápad. "Oceňuji pana poslance Ratha, že nazval věc pravým jménem. On nás vyzval, abychom si také svolali schůzi na téma Pomluvy a drby. Ano, z toho plyne, že i tato schůze má jediné téma, a to Pomluvy a drby," prohlásil Tluchoř.

Předsedající Vlček přerušil debatu do 14:30 hodin.


Sněmovna se hašteří, už neřeší body programu

"Paní ministryně by měla dát panu Šnajdrovi domácí vězení. Chápu, že je potřeba racionalizace. Beru v potaz i snižování jejich počtu. Ale v momentě, kdy náměstek Šnajdr objíždí jednotlivé ústavy, aby rozhodl o jejich zrušení, to u zaměstnanců budí dojem, že nejde o racionalizaci, ale o tipování majetku vhodného k prodeji," vykřikoval za řečnickým pultem opět Rath. V souvislosti s tím vyjádřil své zklamání, že sněmovna znemožnila vystoupení Marka Šnajdra.

"Pan náměstek by nám mohl vysvětlit, komu patří firma Avenir a jiné firmy spjaté s privatizacemi na ministerstvu. Narozdíl od paní ministryně, která to asi neví, vy to určitě víte, tak nám to řekněte," uvedl Rath.

Na výzvu středočeského hejtmana reagoval v podobném gardu místopředseda ODS Petr Nečas, když následně vyzval Ratha k vysvětlení toho, kdo vlastní společnost Paracellus a kdo je milionářem "díky výhodnému prodeji kliniky".


Marková: Přejděme k usnesení, tohle nemá cenu

Poslankyně Marková (KSČM) vyzvala sněmovnu, aby ukončila projednávání restrukturalizace zdravotních ústavů a přijala usnesení. "My se odmítáme účastnit předvolebního mítinku ČSSD a ODS, ministerstvo prokazatelně porušuje zákon, tak ukončeme debatu a přijměme usnesení," uvedla Marková. Šéf klubu ODS Tluchoř se jí oplátkou zeptal, proč tedy komunisté svými hlasy umožnili přijetí programu mimořádné schůze.


Jurásková pod palbou Ratha

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková se na mimořádné schůzi sněmovny dočkala ostré kritiky ze strany sociálních demokratů. Nejvíce se do ní pustil David Rath, kterého ale zpražila jiná žena, poslankyně za ODS Rybínová.

Čtěte více:


Vedení krajů z řad ČSSD odvolalo 5 šéfů záchranek v krajích. Důvodem je podle ODS neochota podílet se na likvidaci systému ZZS v krajích, čímž se prý často celé vedení stalo nepohodlným. Socialisté také snižují dotace záchrankám. Ve Středočeském kraji jde o propad 43 milionů korun, Pardubicko přišlo o 21 milionů a Liberecký kraj o 33 milionů. Financování ZZS je přitom povinností kraje, upozornila ODS. Kraje pod socialistickým vedením ale peníze podle občanských demokratů projedly.

Ve sněmovním sále mezitím probíhá diskuse k restrukturalizaci systému zdravotních ústavů. Jejich počet by se měl snížit ze 14 na dva. Ministryně se brání obvinění ze strany levice, že zdravotní ústavy neplní svou zákonem danou funkci.


Rath obvinil Šnajdra, Sobotka chce natahovat
 

Marek Šnajdr
Marek Šnajdr
Stínový ministr zdravotnictví za ČSSD David Rath zmínil postavu šéfa zdravotního ústavu v Ostravě Petra Hapaly. Ten je podle poslance podezřele spojen s osobou náměstka ministryně zdravotnictví Šnajdra, mimo jiné i ve věci privatizace Tkáňové banky Brno a bankrotu firmy HP Construct. Šnajdr v této věci čelil i vyšetřování, to ale bylo zastaveno. Privatizace Tkáňové banky bude dalším Rathovým tématem, o němž budou diskutovat poslanci.

Šéf poslaneckého klubu ČSSD Sobotka chce vzhledem k tomu, že si ODS dopoledne vzala hodinovou přestávku na klub, prodloužit schůzi ke zdravotnictví i po polední přestávce.

„Narazili jsme tu na stopy mafie, které ovládá určité struktury na ministerstvu zdravotnictví, opřel se Sobotka znovu jak do Šnajdra, tak ředitele Hapaly. Připomněl jeho fungování ve Výkonné radě ODS za Klausovy éry s tím, že rozhodně nejde o řadového člena ODS. Naopak, v resortu zdravotnictví jde prý o velmi protěžovaného člena strany. "Pana Hapalu do funkce ředitele Zdravotního ústavu sociálně demokratická ministryně Součková," upozornil Ratha poslanec Krajíček (ODS).

"Vyčerpali jsme věcné argumenty, teď už budou jen osobní výpady. Vítejte na předvolebním mítinku negativní kampaně ČSSD. Socialisté by měli dnešní schůzi v ceně 3 miliony korun zaplatit ze svého," vzkázal socialistům zdravotní expert Boris Šťastný.


ODS představila svou vlastní oranžovou sanitku

Ve Sněmovní ulici budí zaslouženou pozornost Oranžová sanitka ČSSD. Jako řidič je uveden David Rath, na místě zřízence podle nápisu sedí Jiří Paroubek. Vůz, respektive to, co z historické sanitky zbylo, zdobí heslo "Nemyslíš- zaplatíš mnohem víc." Občanští demokraté touto uměleckou instalací reagují na tzv. Modré sanitky ODS a TOP 09 z dílny ČSSD. U vraku se co chvíli zastavují převážně výpravy středoškoláků, které v těchto hodinách proudí Sněmovní ulicí.


Fotogalerie:
Oranžová sanitka z dílny ODS

         


ODS: Oranžové vedení krajů ohrožuje záchrannou službu

Zákon o zdravotních záchranných službách měl přinést 44 nových stanovišť, finanční stabilizaci ZS, 1,5 miliardy pro ZS ročně z prostředků zdravotního pojištění a 1 miliardy z rozpočtu. Z hlediska záchranářů samotných by zákon znamenal sociální jistoty jako zvláštní odstupné za úraz, právo vstupovat do objektů, ochranu při zásahu a jiné," uvedla Markéta Hellerovvá z Ministerstva zdravotnictví.

Podle šéfa klubu ODS Tluchoře používá ČSSD peníze, původně plánované na zkvalitnění záchranné služby, k uplácení voličů. Přístup ke zdravotnictví v krajích prý jasně ukazuje rozdíl mezi socialistickou a pravicovou politikou. "Dnes tu chtějí diskutovat o tématech, která jsou známá, oni z toho dělají nějakou novinku," uvedl Tluchoř.

Čtěte více: ODS: Socialisté peníze na záchranku nedají. Chtějí s nimi uplácet


Jurásková zastavila restrukturalizaci zdravotnických zařízení

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková definitivně zastavila rozjetou restrukturalizaci zdravotních ústavů. 

"Zároveň avizuji, že se tyto ústavy během několika měsíců dostanou do problémů. Neviňte z toho prosím ministerstvo," uvedla Jurásková ve sněmovně. Ústavy nyní právě díky procesu restrukturalizace hospodaří v kladných číslech.

Mimořádná schůze byla nyní na žádost klubu ODS přerušena, poslance čeká hlasování o usnesení ke zprávě Juráskové o restrukturalizaci zdravotních ústavů.


Socialisté svolali mimořádnou schůzi kvůli zdravotnictví

ČSSD chce ve sněmovně probrat rušení zdravotních ústavů, prodej brněnské tkáňové banky, výpověď pro bývalého šéfa Masarykova onkologického ústavu Jana Žaloudíka a privatizaci majetku fakultních nemocnic, především středočeských lázní Toušeň. 

Rušení zdravotních ústavů podle sociální demokracie zhorší kontrolu kvality zdravotní péče. V případě tkáňové banky chce ČSSD od ministerstva zdravotnictví a premiéra Jana Fischera, aby celý proces prověřili a podnikli kroky k možnému vrácení tkáňové banky pod brněnskou fakultní nemocnici. Vysvětlení od ministryně zdravotnictví Dany Juráskové chce i v případě Žaloudíkova odvolání a rozhodnutí o prodeji lázní.

Po skončení mimořádné schůze by případně mohlo pokračovat řádné zasedání poslanců. Na programu jsou pravidelné interpelace. Po nich by mělo následovat jednání o postavení Pozemkového fondu a o návrhu jeho rozpočtu pro letošní rok. 

Zprávy, návrhy a další body 77. schůze sněmovny

  1. Informace ministryně zdravotnictví k záměru Ministerstva zdravotnictví na rušení zdravotních ústavů  

  2. Informace ministryně zdravotnictví o podivné privatizaci Tkáňové banky Fakultní nemocnice Brno

  3. Informace ministryně zdravotnictví o personální politice Ministerstva zdravotnictví v přímo řízených organizacích

  4. Informace ministryně zdravotnictví o privatizaci majetku státu, s nímž hospodaří Fakultní nemocnice Bulovka - lázně Toušeň

O ČEM SE MLUVÍ: Brněnská tkáňová banka

Fakultní nemocnice Brno přijde o tkáňovou banku, která ukládá tkáňové a buněčné transplantáty a připravuje asi 80 procent tkáňových transplantátů používaných v českých nemocnicích. Banka zmizí ze seznamu nemocničních pracovišť a přejde do akciové společnosti Národní tkáňové centrum.

ČSSD, v čele s hejtmanem Středočeského kraje a bývalým ministrem zdravotnictví Davidem Rathem privatizaci tkáňové banky výhradně odmítá. Domnívá se, že se zařízení dostane do soukromých rukou a stát nakonec bude muset transplantáty draze vykupovat.

Toto tvrzení ale nepodporuje například ředitel nemocnice Roman Kraus. Podle něho je přesun výhodný. Investice, které by totiž stát musel v tkáňové bance vynaložit, zaplatí firma. Motivem pro vznik Národního tkáňového centra byl podle ředitele nový zákon o tkáních a buňkách, který zpřísnil nakládání s transplantáty.

Většinovým akcionářem Národního tkáňového centra je stát, vlastní 51 procent akcií. Jeho soukromým partnerem je ve společnosti firma PrimeCell. Podle výpočtů společnosti Čekia a databáze ČTK Prodata patří většinový podíl ve firmě společnosti Prime Rate, jejíž stoprocentní majitel má sídlo na Kypru. Národní tkáňové centrum bude podle ředitele sídlit v některé z nových budov, které se blízko bohunické nemocnice staví. Z nemocnice převezme pouze zaměstnance, nikoli techniku.


Související:


Foto: Mediafax

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Redakce

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Průlom: Tři roky covid-buzerace. Němci se ptají a chtějí trestat

13:45 Průlom: Tři roky covid-buzerace. Němci se ptají a chtějí trestat

Dvacet devět procent Němců si myslí, že politici by měli být potrestáni za to, co prováděli za covid…