ČEZ je třeba roztrhat na menší firmy, tvrdí Bursík

14.04.2010 12:16

Strana zelených má spadeno na ČEZ. Způsob, jakým elektrárenský gigant ovládá českou politiku, je podle bývalého ministra životního prostředí Martina Bursíka skandální.

ČEZ je třeba roztrhat na menší firmy, tvrdí Bursík

Strana zelených má se společností ČEZ údajně dlouholetý problém, který vykrystalizoval těsně před volbami. Poté, co jejich ministr Jan Dusík odmítl podpořit modernizaci elektrárny Prunéřov, která nesplňuje limity EU, odešli zelení z vlády. A hovoří o naprosté podřízenosti Fischerovy úřednické vlády právě zájmům ČEZ.

„Stát neovládá ČEZ, ČEZ ovládá tento stát. Přitom stát má majoritní podíl sedmdesáti procent akcií v ČEZu a měl by mít prostřednictvím dozorčí rady uplatňovat svoji autoritu. To se ale neděje," zlobil se v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Bursík. Důkazem je prý i vyjádření předsedy dozorčí rady Martina Kocourka, ekonomického experta ODS, který prohlásil, že si nedovede představit, že by ČEZ objednal technologii Prunéřova bez toho, aby měl kladné stanovisko EIA. „Přitom ČEZ to udělal. I předseda dozorčí rady je v tomto impotentní," dodal Bursík.

Stát musí zakročit

Zelení vidí dvě cesty, jak situaci řešit. Krátkodobě by měl stát podle Bursíka začít tvrdě uplatňovat své postavení v polostátní firmě. Není prý například možné, aby firma zastaralou technologií v případě Prunéřova šetřila na zdraví obyvatel. „Tady musí stát zakročit a takovou věc jednoduše jako majoritní vlastník zarazit," řekl lídr kandidátky na Ústecku, jehož regionu se prunéřovská kauza přímo týká.

Druhou cestou je pak postupná privatizace firmy tak, aby v žádném případě nevznikl nový energetický gigant, který by určoval podmínky jako nyní. V soukromých rukou by se navíc jediná firma kontrolovala státu mnohem hůř než teď. Bursík ale přiznává, že podobný krok se nyní realizovat nedá. Ve hře je totiž energetická bezpečnost. „ Riziko, že by přímým nebo skrytým způsobem privatizovala nějaká firma napojená na Rusko, je příliš velké," přiznal politik.

Připravit model privatizace

Stát musí nyní podle Bursíka zahájit teoretické práce. Je třeba připravit model privatizace, jehož výstupem by byl diverzifikovaný konkurenční trh menších výrobců a distributorů energie, který by byl ku prospěchu všech zákazníků. A pak už jen čekat na lepší časy. „Je krize, nejsou tu investoři ze zahraničí. Musíme si na ně počkat, protože zájem mají nyní i ruské firmy. A ty bych v případě takto strategického odvětví velmi nedoporučoval," zdůraznil Bursík.

Ideálním modelem by podle Bursíka byl trh s elektřinou, na kterém by se podílelo zhruba pět firem, z nichž žádná by neměla majoritní postavení. „Oni už tu byly, ale stále tu byl také ČEZ, a dvě z těchto firem, švédská a britská, neustály ten ohromný vliv ČEZ, který tato firma získala za vlády Miloše Zemana a Miroslava Grégra," řekl Bursík. Nové konkurující firmy tak musí vzniknout právě rozkouskováním dominantního ČEZu, aby se podobná situace už nemohla opakovat.

Dále čtěte:
Teď nemám nic, koukám do blba, říká Kocáb

Foto: Hans Štembera

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Mašek

Ing. Tomáš Czernin byl položen dotaz

Válka na Ukrajině

Pane senátore, opravdu věříte tomu, že má Ukrajina šanci Rusko porazit, a že ji USA a ostatní budou podporovat do nekonečna? Nechápejte mě špatně, přeji si, aby Ukrajina Rusko porazila, ale myslím, že je to dost nereálná vize. A co mě ještě na vašem komentáři zarazilo je, že v něm vůbec nepíšete o m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Biden třikrát denně pleny. Už aby vyhrál Trump. Rusáci z Ukrajiny neodejdou. Český dvojitý agent promluvil

10:52 Biden třikrát denně pleny. Už aby vyhrál Trump. Rusáci z Ukrajiny neodejdou. Český dvojitý agent promluvil

„Poopravil jsem své názory. Už nejsem tak zapřisáhlý amerikanofil jako v osmdesátých letech. Možná, …