Cesta k vyhubení přeběhlíků: John navrhuje pokutu 7 milionů

09.05.2010 6:55

A že to byla dobrá živnost. Nechat se zvolit poslancem na kandidátce nějaké strany a pak její program zapřít a v roli přeběhlíka si hlasovat, jak se zamane, nebo spíš podle toho, co hlasování vynese.

Cesta k vyhubení přeběhlíků: John navrhuje pokutu 7 milionů

V novodobé české politice vyšlapali svým následovníkům cestičku v roce 1996 poslanci Jozef Wagner a Tomáš Teplík, kteří ač zvoleni za ČSSD hlasovali spolu s koalicí ODS, ODA a KDU-ČSL. Druhý jmenovaný později změnil stranický dres a přestoupil do ODS.

Do stejných vod jako dva výše uvedení vstoupili o deset let později jejich straničtí kolegové Miloš Melčák a Michal Pohanka. Jejich dezerce už ale vyvolala protitah, který by měl riziko politického přeběhlictví minimalizovat.

Závazek věrnosti podle Ratha

Před krajskými podzimními volbami v roce 2008 s tím nápadem přišel David Rath. Kandidáti středočeské ČSSD do krajských voleb museli podepsat dokument, který měl zabránit jejich případnému přeběhlictví ve prospěch ODS.

Pokud by nehlasovali podle stranického usnesení nebo nebyli hlasování bez vážných důvodů přítomni, hrozila by jim pokuta ve výši čtyř milionů korun. Na Rathovu hlavu snesla vlna kritiky za to, jak nedemokratickými prostředky si chce vynucovat stranickou disciplínu.

To ale bylo jen na krajské úrovni, na té celostátní s tím vyrukovala strana Věci veřejné. Ta si byla dobře vědoma, že smlouva nesmí být protiústavní a že poslanec má vždy právo vyjádřit názor.

Bič na poslance Věcí veřejných

Pokud by ale poslanec zvolený na kandidátce Věcí veřejných nemohl, nebo nechtěl hlasovat v souladu s rozhodnutím své strany, musí se vzdát mandátu a pak ho nečeká žádný postih. Pokud by ale neodstoupil a přešel k jiné straně, má na něj předpokládaný nováček ve Sněmovně připraven pověstný bič.

Strana Věci veřejné by to hodnotila jako poškození svého dobrého jména a jako zradu na voličích, za což by odpadlíkovi naúčtovala část nákladů na kampaň a k tomu pokutu ve výši sedmi milionů korun. Přitom by musel prokázat, že je vydělal. Miliony získané „bokem" by mu byly k ničemu.

Třináctičlenný „klub" odpadlíků

Přeběhlíkům tak možná zvoní hrana. Nejen proto, co na ně přichystaly Věci veřejné, ale že se k nim už před volbami odmítavě vyjadřují i představitelé jiných stran. Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda se nechal několikrát slyšet, že lidovci nevstoupí do žádné koalice, jejíž vláda by byla závislá na přeběhlících.

Mor zvaný přeběhlictví se tak možná podaří mezi poslanci vymýtit. Ve stávající dvousetčlenné komoře se jím totiž nakazilo dokonce třináct z nich, což je stejný počet, jaký dosáhla při posledních volbách čtvrtá nejsilnější strana KDU-ČSL, a více než dvakrát tak velký, než vybojovala v parlamentu nejmenší Strana zelených.

To už je pořádná síla, když si uvědomíme, že právě tyto dvě strany byly členy poslední koaliční vlády. Pokud by se s léčbou přeběhlictví nezačalo, možná bychom se v budoucnu dočkali toho, že by se přeběhlíci vyprofilovali jako koaliční partner toho, kdo by jim v dané chvíli mohl nejvíce nabídnout.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To Rakušan nechtěl: Ve věci migrace úder z nečekané strany

13:22 To Rakušan nechtěl: Ve věci migrace úder z nečekané strany

Ministr vnitra Vít Rakušan neříká české veřejnosti pravdu o migračním paktu. Tvrdí to už i koaliční …