U Moravce se Schwarzenberg s Pecinou přeli o Paroubka

05.05.2010 21:19

SLEDOVALI JSME Pražští lídři v České televizi násilí odsoudili. Příčiny jsou však podle jednotlivých zástupců politických stran odlišné.

U Moravce se Schwarzenberg s Pecinou přeli o Paroubka

Předvolební Otázky Václava Moravce řešily korupci, volební účast, kroužkování, i útok na místopředsedu ČSSD Bohuslava Sobotku. Řeč se také točila okolo důvěryhodnosti předsedy sociální demokracie Jiřího Paroubka. Diváci diskutující nepřerušovali a navázali tak na klidnou debatu z Brna. Naopak mezi pozvanými hosty to jiskřilo.

Jak vypadalo zákulisí OVM? Čtěte online reportáž
Fotogalerie z čekání na Otázky Václava Moravce

"Pachatel byl zadržen. Státní zástupce vznesl obvinění. Bude to řešeno ve zkráceném řízení," uvedl ministr vnitra a zároveň jednička ČSSD v Praze Martin Pecina k podvečernímu útoku pěstí na Sobotku.

"Násilí na politickém mítinku je nepřípustné. Chtěl bych vyzvat k uklidnění. Měli bychom se bavit věcně," zdůraznil zástupce ODS David Vodrážka.

"Nesmíme zapomenout, že volební boj již trvá 10 měsíců. Ta úroveň postupně jde do osobní roviny. Volební boj je především šou, na to bychom neměli zapomínat," řekl pak Karel Schwarzenberg, který jako jediný z politiků přišel do přímého přenosu s typickým motýlkem.

"Když to srovnám v okolních zemích, je to ještě bohudíky poměrně střízlivé," dodal předseda TOP 09.

Mohou za to negativní kampaně, míní John

I Radek John násilí odsoudil. "Atmosféru ve společnosti vyostřují strany, které pokračují v negativních kampaních," míní předseda Věcí veřejných.

"Že to není překvapení je jasné. Útoky jsme zažili již v minulosti. My jsme již v lednu vyzývali ke slušnosti," řekl lídr komunistů v Praze Jiří Dolejš.

Související:
Sobotka dostal v Brně pěstí. Opilý útočník byl zadržen

Co pivo na mítincích?

Pecina uvedl, že podávání alkoholu na mítincích není problém. "Na mítincích se pivem nikdo neopije. Už musel přijít opilý," řekl k brněnskému útočníkovi Pecina. Ocenil Vodrážku, že je třeba násilí společně zamezit.

"Neděláme z toho oktoberfesty. Násilí začíná již ve sněmovně," vysvětlil pak Vodrážka s tím, že nadsázka a vtip v kampani nevadí. Upozornil tak na pražskou kampaň ODS, kde na plakátech Paroubek slibuje Elvise, pivo za dvě koruny, nebo zrušení ranní kocoviny.

Strany jsou účelové spolky, míní kníže

Podle Karla Schwarzenberga strany účelově vznikají a zanikají. Reagoval tak na slova Václava Klause, že neví, jakou stranu považovat za levicovou a pravicovou. Prezident kritizoval především subjekty TOP 09 a Věci veřejné. Podle Johna má Václav Klaus vidění studené války, když strany dělí na pravici a levici.

"Panu prezidentovi nevidím do hlavy," dodal Vodrážka. U TOP 09 mu nesedí, že je v ní mnoho politiků, kteří prošli několika stranami.

Plní Paroubek dohody?

Schwarzenberg k případným povolebním vyjednáváním o vládě dodal, že se sociální demokracií nemá problém, ale spíše s konkrétními lidmi. "S panem Paroubkem mám negativní zkušenost a to setrvává," řekl v České televizi.

Pecina vyzval knížete, aby řekl, jaké dohody konkrétně Paroubek nedodržel. Václav Moravec Pecinu okřikl s tím, že v televizi nemá nikoho vyzývat k ničemu a dodal, že se kníže právě probudil. Tím vyvolal smích v sále.

Schwarzenberg upozornil na Paroubkův obrat ohledně předčasných voleb. A také připomenul společné hlasování ČSSD s KSČM 111 poslanců před volbami v roce 2006. Sociální demokraté ale tehdy vládli v koalici s US-DEU a KDU-ČSL.

Pecina kritiku Schwarzenberga odmítl a zastal se svého šéfa. "Předčasné volby nezrušil Paroubek ale Ústavní soud," vysvětlil Pecina. Hlasování s komunisty obhajoval tím, že se jednalo o ad hoc případy.

Pecina dodal, že sociální demokracie by mohla vládnout s menšinovým kabinetem. Pak by usilovala i o podporu komunistů.

Nečas dinosaurem

John zdůraznil, že za premiéra nechce politické dinosaury. Konkrétně uvedl místopředsedu TOP 09 Miroslava Kalouska a Jiřího Paroubka. Podle něj ale Petr Nečas dinosaurem není.

"Dinosauři, než vyhynuli, byli oranžoví s červenými pruhy," reagoval Vodrážka s odkazem na četbu časopisu Nature. Podle Peciny je dinosaurem spíše Nečas, který je v politice od roku 1992.

Lídři v Praze také debatovali o korupci v Praze. Podle Karla Schwarzenberga by měla protikorupční zákon schvalovat až nově vzniklá povolební sněmovna bez předvolebních emocí. Vodrážka se vyslovil pro zrušení akcií na doručitele.

Politoložka Vladimíra Dvořáková si postěžovala, že žádný velký korupční skandál nebyl u soudu projednán a viníci odsouzeni. "Proto ta skepse u veřejnosti," uvedla.

Spor o hlídky VV

Radek John se nechtěl omlouvat za to, že VV mají pořádkové hlídky. "Je to sociální pomoc  pro bezdomovce, kteří nemají občanky," obhajoval koncept Věcí veřejných. "Jsme rádi, že jsme na problém v ulicích upozornili," dodal John s tím, že radnice problém bezpečnosti na ulicích neřeší.

Pecina to odmítl jako absurdní řešení. "Když připustíme, že tu budou bojůvky, tak se vracíme do doby Lidových milicí a do 30. let minulého století," zdůraznil ministr vnitra. "Policejní téma se před volbami nesmí zneužívat," dodal.

Kroužkování může změnit sněmovnu

V pořadu byl představen i výzkum ohledně iniciativy Defenestrace 2010, za kterou stojí František Janouch. Má podporu čtvrtiny respondentů. Jde o to, aby lidé kroužkovali kandidáty z dolní poloviny kandidátek. Pak by se do sněmovny nemuseli dostat lídři jednotlivých stran. Jan Hartl z agentury STEM uvedl, že tato iniciativa má spíše podporu u mladých lidí.

Politoložka Vladimíra Dvořáková kroužkování ocenila s tím, že lidé mohou dostat na volitelná místa konkrétní politiky. Dodala však, že by lidé měli také zůstat loajální ke konkrétní partaji.

John upozornil na případ starosty Prahy 5 Milana Jančíka. Ten díky kroužkování skončil na 41. místě, přesto byl povolební dohodou zvolen starostou. "Nevěřte politikům. Před volbami vše slíbí a pak to je jinak," prohlásil John. Vodrážka přiznal, že se mu to sice nelíbí, ale to je tak vše, co s tím může dělat. Dodal, že ODS má kvalitní kandidáty i na chvostu kandidátních listin.

Většina Pražanů již ví, koho volit

V Praze chce jít k volbám 83 procent lidí, uvedla agentura STEM a SC&C. ODS by podle volebního modelu získala 23,5 procenta lidí. TOP 09 a ČSSD by dostaly 19,5 procenta. Věci veřejné 16 procent a KSČM sedm procent. Zelení by pak ve volebním modelu získali 4,5 procenta, lidovci 3 a SPOZ 2,7 procenta. 87 procent dotázaných v Praze už ví, koho volit. Nejvíce přesvědčeni jsou voliči komunistů.

Příznivci jednotlivých stran bouřlivě vítali všechny volební lídry. Opticky nejvíce příznivců měla v publiku sociální demokracie. Během diskuse však panovala v sále disciplina a neopakovalo se tak fotbalové skandování a bučení z ústeckého vydání pořadu.

Do voleb, které se konají 28. a 29. května, zbývají pouze dva speciály OVM. Příští středu ze Středočeského kraje, poté bude následovat Moravskoslezský kraj.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ann

komunikace

Jak víte, že když vy teď o důchodové reformě nechcete s vládou komunikovat, že oni pak budou komunikovat s vámi? Není tohle hlavní problém, že se na zásadních věcech nedokážete dohodnout? A ještě jedna věc, s kým budete chtít vládu tvořit, když to odmítáte se SPD a evidentně se stranami SPOLU se na ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fialovy granáty. 1000 dolarů marže? Babišovo výbušné video

18:40 Fialovy granáty. 1000 dolarů marže? Babišovo výbušné video

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš nepřestává ve své kritice vlády Petra Fialy (ODS); vzal si na mušku …