V nové Poslanecké sněmovně zasedne nejvíce žen v historii, konkrétně čtyřicet čtyři, což je o třináct více než v té stávající. Největší zastoupení něžného pohlaví přitom budou mít komunisté.
Dolní komora parlamentu také omládne - průměrný věk jejích členů bude 47,21. Nejmladšího poslance má sněmovní nováček - Věci veřejné.
Seznam všech poslanců podle krajů (v rámci každého jsou řazeni abecedně):
Hlavní město Praha:
-------------------
TOP 09:
Eček Jaroslav
Korte Daniel
Kubata Václav
Laudát František
Pecková Gabriela
Polčák Stanislav (STAN)
Radová Jana
Schwarzenberg Karel
ODS:
Bém Pavel
Benda Marek
Černochová Jana
Florián Jan
Chalupa Tomáš
Kohoutová Lenka
Šťastný Boris
Vodrážka David
ČSSD:
Hulinský Petr
Koskuba Jiří
Křeček Stanislav
Pecina Martin (bezp.)
VV:
Bárta Vít (bezp.)
John Radek
Peake Karolína
KSČM:
Dolejš Jiří
Semelová Marta
Středočeský kraj:
-----------------
ODS:
Bendl Petr
Fuksa Ivan
Jeník Miroslav
Rádl Aleš
Šnajdr Marek
Tluchoř Petr
Vidím Jan
ČSSD:
Dolejš Richard
Hamáček Jan
Rath David
Urban Milan
Vandas Jaroslav
Zemek Václav
TOP 09:
Besser Jiří (bezp.)
Jeništa Luděk (bezp.)
Kalousek Miroslav
Langšádlová Helena
Smutný Jan
KSČM:
Grospič Stanislav
Klán Jan
Vostrá Miloslava
VV:
Huml Stanislav (bezp.)
Klasnová Kateřina
Vysloužil Radim
Jihočeský kraj:
---------------
ODS:
Baštýř Václav
Bauer Jan
Dědič František
Doktor Michal
ČSSD:
Babor Jan
Bohdalová Vlasta
Jandák Vítězslav
TOP 09:
Bezecný Zdeněk
Gregora Martin
Parkanová Vlasta
KSČM:
Braný Petr
Filip Vojtěch
VV:
Paggio Viktor
Plzeňský kraj:
--------------
ČSSD:
Emmerová Milada
Látka Jan
Votava Václav
ODS:
Papež Jiří
Pospíšil Jiří
Vilímec Vladislav
TOP 09:
Janek Michal (bezp.)
Lobkowicz Jaroslav
KSČM:
Levá Ivana
Šidlo Karel
VV:
Škárka Jaroslav
Karlovarský kraj:
-----------------
ČSSD:
Novotný Josef
ODS:
Bureš Jan
TOP 09:
Chlad Rudolf
KSČM:
Hojda Pavel
VV:
Suchá Jana
Ústecký kraj:
-------------
ČSSD:
Foldyna Jaroslav
Krákora Jaroslav
Paroubek Jiří
Šlégr Jiří
Tancoš Josef
ODS:
Gandalovič Petr
Řápková Ivana
Šulc Jiří
KSČM:
Hubáčková Gabriela (bezp.)
Šenfeld Josef
TOP 09:
Drábek Jaromír
Kotalíková Patricie
VV:
Kádner David
Šťovíček Milan (bezp.)
Liberecký kraj:
---------------
ODS:
Němeček Vít
Weberová Ivana
TOP 09:
Farský Jan (SLK)
Horáček Václav (SLK)
ČSSD:
Ploc Pavel
Zapletal Cyril
VV:
Skokan Petr
KSČM:
Nedvědová Marie (bezp.)
Královéhradecký kraj:
---------------------
ODS:
Horníková Zdeňka
Pajer Jan
Staněk Pavel
ČSSD:
Böhnisch Robin
Lesenská Vladimíra
Orgoníková Hana
TOP 09:
Cogan Josef (STAN)
Heger Leoš
Oliva Jiří
VV:
Štětina Jiří (SNK ED)
KSČM:
Marková Soňa
Pardubický kraj:
----------------
ČSSD:
Chvojka Jan
Neubauer Václav
Váňa Miroslav
ODS:
Čechlovský Jan
Jirout Radim
Martinů Jaroslav
TOP 09:
Cempírek Václav (bezp.)
Skalický Jiří (bezp.)
VV:
Fraňková Štěpánka (SNK ED)
KSČM:
Končická Květa
Vysočina:
---------
ČSSD:
Antonín Pavel
Bublan František (bezp.)
Černý Karel
ODS:
Fischerová Jana
Němcová Miroslava
TOP 09:
Jirků Ladislav (bezp.)
Roztočil Aleš (bezp.)
KSČM:
Kováčik Pavel
Rusová Marie
VV:
Novotný Josef (SNK ED)
Jihomoravský kraj:
------------------
ČSSD:
Hašek Michal
Ohlídal Ivan
Petrů Jiří
Sklenák Roman
Skopal Ladislav
Sobotka Bohuslav
Tejc Jeroným
ODS:
Bartoš Walter
Filipi Dana
Mencl Václav
Sivera František
Suchánek Pavel
Šeich David
TOP 09:
Husák Jan
Kostřica Rom
Putnová Anna
Schejbalová Jaroslava
KSČM:
Adam Vojtěch (bezp.)
Bebarová-Rujbrová Zuzka
Grebeníček Miroslav
VV:
Babák Michal
Dobeš Josef
Chaloupka Otto
Olomoucký kraj:
---------------
ČSSD:
Holík Pavel
Krátký Jiří
Váňa Roman
Zemánek Jiří
ODS:
Boháč Zdeněk
Fiala Radim
TOP 09:
Chalánková Jitka
Šarapatka Bořivoj (bezp.)
KSČM:
Černý Alexander
Nekl Josef
VV:
Andrýsová Lenka
Navrátilová Dagmar
Zlínský kraj:
-------------
ČSSD:
Novosad František
Seďa Antonín
Smýkal Josef
Škromach Zdeněk
ODS:
Nečas Petr
Plachý Jaroslav
Svoboda Pavel
Úlehla Tomáš
TOP 09:
Gazdík Petr (STAN)
Hanáková Alena (bezp.)
KSČM:
Koníček Vladimír
VV:
Vacek Martin
Moravskoslezský kraj:
---------------------
ČSSD:
Jalowiczor Petr
Klučka Václav
Michalík Alfréd
Rykala Adam
Šincl Ladislav
Váhalová Dana
Velebný Ladislav
Zaorálek Lubomír
ODS:
Drobil Pavel
Krupka Jaroslav
Stanjura Zbyněk
Svoják Igor
Wenigerová Jaroslava
KSČM:
Halíková Milada (bezp.)
Konečná Kateřina
Opálka Miroslav
VV:
Drastichová Jana
Kočí Kristýna
Rusnok Jiří
TOP 09:
Bubeníková Ludmila (bezp.)
Lukša Pavol
Witoszová Renáta (bezp.)
Použité zkratky politických formací:
bezp. - bezpartijní
ČSSD - Česká strana sociálně demokratická
KSČM - Komunistická strana Čech a Moravy
ODS - Občanská demokratická strana
SLK -Starostové pro Liberecký kraj
SNK ED - SNK Evropští demokraté
STAN - Starostové a nezávislí
VV - Věci veřejné
Více k tématu voleb čtěte ZDE
Foto: Hans Štembera
autor: jas