Peake vysvětluje: Zákon je v rozporu o zadávání zakázek, proto jej nechceme

07.09.2010 10:12

Věci veřejné navrhují změnit zákon, který ale strana prosazovala ve svém programu. Podle poslankyně a místopředsedkyně Věcí veřejných Karolíny Peake je to tím, že zákon je vadný. Proto je lepší jej zrušit dříve, než začne platit.

Peake vysvětluje: Zákon je v rozporu o zadávání zakázek, proto jej nechceme

Poslanci na úterní mimořádné schůzi mají jednat o návrhu, který ruší zákaz přístupu firem s akciemi na doručitele k veřejným zakázkám. Toto pravidlo zavedla na sklonku svého funkčního období minulá sněmovna, když schválila trojici paragrafů, které mají zabránit, aby se firmy s anonymními akciemi ucházely o veřejné zakázky. Zákon měl platit už 15. září. Teď ale může být všechno jinak, pokud jej poslanci ve sněmovně zruší. 

To navrhuje Karolína Peake společně s Kristýnou Kočí z Věcí veřejných.

„Také se mi nelíbilo, že zrovna Věci veřejné mají tento návrh podávat. Ale každý, kdo rozumí zákonu o veřejných zakázkách, náš návrh pochopí. Problém je v tom, že ten zákaz se dostal přímo do paragrafu kvalifikačních předpokladů pro účastníka v zadávacím řízení, což je v rozporu s evropským právem," vysvětlila k tomu v rozhovoru pro Radiožurnál Peake.

Jde o to, že by mohly přijít sankce od EU

Pokud je totiž nějaká firma založená podle práva v některé zemi EU, může se podle evropského práva účastnit veřejné zakázky v kterékoliv zemi EU. „My jsme však tímto ustanovením trh uzavřeli a mohli bychom čelit sankcím EU," řekla dále Peake.

Podle ní požadavek na rozkrytí akcií může přijít až ve chvíli, kdy se má podepisovat smlouva. "To může být podmínkou pro její podpis," uvedla dále Peake.

Zákon o veřejných zakázkách by podle ní měl být komplexní právní úpravou, a proto není možné ho „flikovat", což se stalo na konci minulého volebního období.

VV napřed hodlají prosadit zrušení zákona, teprve poté předloží komplexní velkou novelu celého zákona o veřejných zakázkách i ostatních zákonů, které s tím souvisejí. Všechno chce strana stihnout ještě do konce roku. „Věci Veřejné na tom spolupracují s ostatními politickými stranami, ale třeba i s platformou pro transparentní veřejné zakázky," zmínila Paeke v této souvislosti.

Co bude s Humlem? To by se mělo „rozlousknout" také dnes

„Možná by se nám mohlo podařit toto předložit spolu s novelou, která má transponovat část evropského práva. V legislativním programu má nicméně velikou novelu ministerstvo pro místní rozvoj v první polovině příštího roku," dodala Peake.

Před začátkem dnešní schůze by se měl také sejít poslanecký klub VV. Má řešit kauzu kolegy Stanislava Humla, který vypověděl smlouvu, kterou se členové strany zavázali hlasovat pod hrozbou pokuty s ostatními členy klubu.

„Netuším, jakým směrem se jednání na klubu povede. Rozhodně tam nejdu jako místopředsedkyně strany s rozhodnutím, že by pan poslanec měl být vyloučen z klubu. Smlouvu považuji spíše za gentlemanskou dohodu mezi poslancem a stranou Jak si to vše vyříkáme, to teprve uvidíme. Ale nelíbí se mi posílat si vzkazy přes media," doplnila k tomu  Peake.

Čtěte také:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To Rakušan nechtěl: Ve věci migrace úder z nečekané strany

13:22 To Rakušan nechtěl: Ve věci migrace úder z nečekané strany

Ministr vnitra Vít Rakušan neříká české veřejnosti pravdu o migračním paktu. Tvrdí to už i koaliční …