Komunisté odešli ze sálu. ČSSD si vybrečela přestávku

02.11.2010 18:56

Poslanci si v úterý odpoledne po čtyřech hodinách složitých debat a obstrukcí odhlasovali, že stav legislativní nouze trvá a zákony ke snížení výdajů rozpočtu v příštím roce bude projednávat tedy v tomto stavu. Krátce po osmnácté hodině si pak schválili i pořad mimořádné schůze. Poté si vzali sociální demokraté hodinovou přestávku na jednání své poslanecké frakce. Těmto třem věcem ale předcházely hádky poslanců a nebývalé obstrukce.

Komunisté odešli ze sálu. ČSSD si vybrečela přestávku

To, co se během úterního odpoledne dělo ve sněmovně, prý někteří poslanci dlouho nepamatují.

„Chtěl bych připomenout koalici, že hovořila před pár měsíci a dokonce i týdny o lepší politické diskusi ve sněmovně. Jak vidno, nic z toho nyní nedodržela. A přitom my nežádáme o nic jiného, než o standardní přestávku na jednání klubu, abychom se mohli poradit o zákonech, které se budou ve sněmovně schvalovat. Je to všechno - co jsme žádali - v souladu s pravidly, která zde existovala léta," hřímal ve sněmovně v úterý odpoledne předseda poslaneckého klubu ČSSD Bohuslav Sobotka. Proč? Socialistům se totiž nepodařilo to, co chtěli. Aby poslanci o vládních normách vůbec nehlasovali.

Projevy jednotlivých řečníků čtěte ZDE

Sněmovna opustila jednání v režimu normální schůze a začala jednat v režimu schůze mimořádné. V ní hodlá vládní koalice ve zrychleném řízení projednat a schválit podporu stavebního spoření, zavedení takzvané povodňové stokoruny a další daňové změny, dále balíček sociálních úsporných opatření a snížení příspěvků politickým stranám.

Opozice ale nevidí pro legislativní nouzi důvod a snažila se proto ve sněmovně úterní jednací den předčasně ukončit a to tím, že si chtěla těsně po 17:00 hodině vzít dvouhodinovou pauzu na jednání klubu. Aby podle Sobotkových slov měli socialisté čas se na legislativní smršť lépe připravit. Jenže tento tah jim nevyšel.

Němcová nechala pauzu na jednání klubu odhlasovat

Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová totiž nechala odhlasovat, zda si ČSSD tuto přestávku vůbec může vzít. A protože má koalice ve sněmovně většinu, hlasování pro sociální demokracii nedopadlo nakonec dobře. To ale rozlítilo Bohuslava Sobotku.

„Tímto hlasováním jste vytvořili precedent. Poslali jste dál zprávu, jací jste. Vždy totiž tady bylo zvykové právo jakéhohokliv klubu si vzít přestávku v trvání dvou hodin během jednacího dne. A tento čas rozhodně ČSSD dnes nevyčerpala," odmítal tvrdými slovy jednání koalice Sobotka.

„Nechceme studenou válku v Poslanecké sněmovně. Měli jsme právo na jednání klubu a využili jste většiny. Ale počkejte, až vy budete jednou tady v opozici. Ten den přijde, až ODS bude v menšině a Věci veřejné nebudou dokonce ani ve sněmovně," varoval koalici dále Sobotka.

Komunisté se nechtějí jednání už účastnit

Předseda klubu KSČM Pavel Kováčik po Sobotkových slovech zmínil, že komunisté se takovéhoto jednání nebudou v žádném případě účastnit a tak celý komunistický klub odchází na protest z jednacího sálu. „Odhlasovali jste si, že neplatí nic, co bylo kdysi napravo i nalevo záchranným mechanismem při hlasování pro opozici i koalici," sdělil pak Kováčik pravicovým poslancům.

Poté předseda klubu ODS Petr Tluchoř dal návrh na hlasování o tom, že sněmovna může jednat ještě po 19:00 hodině.  Že se tak stane, ostatně odpoledne naznačoval i premiér Petr Nečas. „Dnes poslanci budou jednat tak dlouho, dokud nebudou všechny normy schváleny, tedy i do noci. Všimněte si ale, že neříkám do které noci. Neodejdeme  totiž ze sněmovny, dokud nebudou tyto zákony schváleny," uvedl Nečas.

Socialisté si nakonec po schválení pořadu mimořádné schůze, což se stalo krátce po osmnácté hodině, alespoň vymínili hodinovou přestávku na jednání svého klubu. Poslanci tak o vládních normách rokují až od 19:08. Komunisté se do další rozpravy přitom zapojili.


K obstrukcím ve sněmovně:

Čtěte také:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

střelba na FF

Dobrý den, kdy bude ukončeno vyšetřování střelby na FF? Netrvá vyšetřování nějak dlouho? A druhá věc, co mě zajímá je, zda stát nějak odškodnil nebo odškodní rodiny obětí? Já netvrdím, že za to stát může, ale je to to nejmenší, co můžete udělat.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nadace ČEZ a Oranžové kolo na Zahájení lázeňské sezony v Teplicích

13:04 Nadace ČEZ a Oranžové kolo na Zahájení lázeňské sezony v Teplicích

Poslední květnový víkend patřil v Teplicích nejen slavnostnímu Zahájení 870. lázeňské sezony, ale i …