Popleta Kalousek: Mačkal knoflík, ale u stolku Nečase

16.03.2011 13:51

Ministr financí Miroslav Kalousek se dnes ve sněmovně velmi slušně poslancům omlouval. A to dokonce dvakrát. Napřed za svůj pozdní příchod – opozdil se o půl hodiny - načež si okamžitě po hlasování o celním zákonu, který do sněmovny sám předkládal, stoupnul za sněmovní pultík ještě jednou. To se ale omlouval za to, že mačkal knoflík Nečase.

Popleta Kalousek: Mačkal knoflík, ale u stolku Nečase

Šéf státní kasy Miroslav Kalousek dnes ve sněmovně předvedl, že to nemá vůbec jednoduché. Zatímco v minulém roce měl v dolní komoře parlamentu například problém v tom, vyznat se, jaký zákon poslanci vůbec projednávají - omlouval se ale tím, že již přemýšlí dopředu a proto vytáhnul k představení jinou materii, než tu, která svítila v jednací síni na tabuli - tak dnes přiznal, že mačkal jiné tlačítko. A dokonce i u jiného stolku.

„Paní předsedkyně, dámy a pánové, já se teď musím přiznat k naprosto neúmyslnému lapsu, za který se omlouvám. Chtěl jsem hlasovat, otočil jsem se zpátky ke své lavici a zmáčkl jsem tlačítko ANO, ale zmáčkl jsem tlačítko ANO pana premiéra Nečase. Neudělal jsem to úmyslně, nicméně někdo by si mohl všimnout, že na sjetině pan premiér hlasoval, i když nebyl přítomen, a já jsem nehlasoval. Proto podávám s omluvou toto vysvětlení sněmovně," řekl Kalousek po hlasování k zákonu o celní správě.

Jen pár minut předtím za sněmovním pultíkem Kalousek ale uvedl: „Paní předsedkyně, dámy a pánové, snažně prosím o prominutí, velmi se omlouvám za krátkou nepřítomnost a pozdní příchod." Ve sněmovně v tu dobu chyběl jen půl hodiny.

Data o porušování celních předpisů budou přístupnější

„Jde o to, že 27. května 2011 pozbude platnost dosavadní úmluva o celním informačním systému, která byla uzavřena mezi jednotlivými státy Evropské unie a na základě které si státy vyměňovaly informace o celních informacích. Pozbude té účinnosti proto, že v roce 2009 rada rozhodla o centrálním celním informačním systému, který je také centrálně spravován Evropským úřadem pro boj proti podvodům a slouží všem státům Evropské unie," zmínil pak Kalousek již vážně k zákonu o celní správě.

O co v tomto zákonu jde? Novela například rozšiřuje okruh orgánů, které k datům o porušování celních předpisů budou mít přístup, a to o Evropský policejní úřad (Europol) a Evropskou jednotku pro soudní spolupráci (Eurojust).

Celní informační systém má zlepšit spolupráci celních správ členských zemí Evropské unie při předcházení závažnému porušování vnitrostátních i unijních celních předpisů a při vyšetřování takovýchto deliktů. Umožňuje rychlou výměnu údajů o právnických a fyzických osobách, které se dopustily porušení celních předpisů nebo jsou z takového nezákonného jednání podezřelé.

V rámci úprav informačního systému má být také zavedena takzvaná identifikační databáze celních spisů. Jejím účelem je umožnit celním orgánům členských států EU a také Europolu a Eurojustu rychle zjistit, který útvar vede či vedl vyšetřování v konkrétním případě.    

Sněmovna nakonec normu podpořila v prvním čtení. Nyní zamířila do rozpočtového výboru.

Dnes ve sněmovně:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Akce zakázána. Ne zrušena, zakázána. Dvojka Konečné terčem cenzury. Pátrali jsme

9:25 Akce zakázána. Ne zrušena, zakázána. Dvojka Konečné terčem cenzury. Pátrali jsme

Akce zakázána. Doslova. Plzeňsko je, zdá se, „průkopníkem“ praxe, kterou najdeme možná v padesátých …