Šťastný k danění prostituce: Spíše paušál než evidovat odběratele

05.08.2011 20:08

Legalizace nejstaršího řemesla na světě se nespíš hned tak nedočkáme. Poslanecká sněmovna totiž vrátila pražskému magistrátu návrh zákona o regulaci prostituce, který upravoval podmínky jejího provozování a kromě zmírnění zdravotních rizik by umožnil i zdanění této činnosti. Věci veřejné se k přijetí této normy přiklání, jejich koaliční partneři se jim posmívají.

Šťastný k danění prostituce: Spíše paušál než evidovat odběratele

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek za TOP 09 dokonce řekl, že si neumí představit, jak by v takovém případě nabízel rekvalifikační kurzy a nakonec, příjmy z provozování prostituce nejsou osvobozené od daně, tak ať si prý s nimi poradí finanční úřady. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) i premiér Petr Nečas (ODS) zase nechtějí podle médií postavit stát do role pasáka. V zahraničí jsou však legislativní úpravy provozování prostituce naprosto běžné, stejně jako vymezení prostoru, kde se tyto služby mohou poskytovat. Zároveň jsou stanovené jak sankce za neplnění povinností, ať už se to týká lékařských prohlídek, daní, nebo samého provozování „živnosti".

Návrh zákona, který by prostituci reguloval, a které zastupitelstvo hlavního města Prahy do sněmovny předložilo, však poslanci Praze „hodili na hlavu".

"Obdrželi jsme z Poslanecké sněmovny dopis, že bývalý primátor Pavel Bém (nyní poslanec ODS) předložil návrh v době, kdy už se čekalo na nové zastupitelstvo, a že k tomu neměl mandát," uvedla pro ParlamentníListy.cz Tereza Krásenská, mluvčí magistrátu. Dodala, že návrh zákona se proto znovu v září dostane na magistrátní výbor pro legislativu a bezpečnost. Ten by pak měl rozhodnout, zda doporučí zastupitelům opakované předložení zákona do sněmovny.

I partneři se soustředili z našeho programu jen na prostituci, zlobí VV

Věci veřejné (VV), které mají regulaci prostituce přímo ve svém volebním programu, se staly terčem posměšků z řad koaličního společenství. „Nechápu to," komentoval pro ParlamentníListy.cz místopředseda Véček Tomáš Jarolím. „Je to přece jen nepatrná část z balíku, který VV prosazují. Pozornost médií se však z nepochopitelných důvodů soustředila právě na prostituci, i když ve skutečnosti jsou tu věci navrhované VV, které jsou podstatně závažnější," zlobí se Jarolím. Otázku regulace nejstaršího řemesla však nepodceňuje a vidí ji jako přínosnou.

Prostituce je zdrojem obživy pro tisíce lidí, kteří nepodléhají žádné kontrole ani zdanění. A nejde přitom jen o prostitutky, protože do tohoto „řemesla" je zapojena celá řada „servisních služeb", pasáci, kuplířky, a podobní „podnikatelé". O tom, že zákon má v české legislativě své místo je přesvědčen také poslanec Boris Šťastný (ODS), ke zdaňování tohoto oboru je ale trochu skeptický. „Dovedu si představit regulaci prostituce, nicméně je to věc velmi komplikovaná," řekl pro ParlamentníListy.cz poslanec Šťastný. „Bude třeba o tom ještě hodně diskutovat, aby měl ten zákon šanci projít," konstatoval. Nejde však podle něj jen o peníze.

K přínosu do státní pokladny se ale Boris Šťastný staví přece jen opatrněji. „Víte, tady nejde jen o peníze, protože myšlenka, že by bylo v tomto případě uplatněno standardní zdaňování formou, jakou je zdaňována jiná podnikatelská činnost, je prostě iluzorní."

Daňová evidence odběratelů by u prostituce asi neprošla

V tomto případě lze podle něj uvažovat maximálně o nějaké paušální dani. „Každá z těch evidovaných osob by platila měsíční nebo roční paušální daň," konstatuje. To je podle něj také jediná možnost, jak by se dalo placení daní v tomto oboru kontrolovat. „Nedovedu si opravdu představit, jak říkám v nadsázce, vedení úplné a průhledné evidence v podobě dodavatelsko-odběratelských vztahů. Jen si představte, jak by se asi evidovali odběratelé," směje se Šťastný. Kdyby ale podle něj byla regulace rozumně nastavená a liberální jak k dodavatelům, tak odběratelům, měla by norma naději na úspěch a hlavně, byla by ku prospěchu věci.

Zákon by měl ukládat nejen práva či povinnosti, ale také vymahatelné sankce

Velmi důležité je také podle Šťastného, aby zákon umožnil regulaci místa. „Vezmu-li v úvahu Prahu, tak samozřejmě by se provozování této činnosti nemělo dít v centru města - třeba na Václaváku, v blízkosti památek, nebo jiných kulturních objektů. No a už vůbec by se neměli provozovatelky a provozovatelé - jsou mezi nimi přece i muži - pohybovat v blízkosti škol, školek a míst, kde se shromažďuje mládež. Zkrátka, jsem pro paušální zdanění, registraci, samozřejmě lékařské prohlídky a vymezení lokality pro provozování této činnosti," shrnuje pro ParlamentníListy.cz Boris Šťastný.

Další důležitou věcí jsou ale podle Šťastného sankce. „Jestliže zákon bude obsahovat regulační prvky, měly by také být přesně stanoveny sankce za jejich nedodržování", konstatuje. Vidí v tom také možnost, jak by bylo možné více dostat pod kontrolu i takzvanou distribuci žen. „Víme přece, že zejména ne všechny ženy jsou v provozování této 'živnosti' dobrovolně," dodává poslanec, který je v mimoparlamentním „civilu" lékařem.

Koaliční partneři se Věcem veřejným sice kvůli podpoře zdaňování prostituce posmívají, ale otázkou je, kdo je tu k smíchu, když „vůdčí" strana koalice - ODS má sama v 7. bodě svého pražského volebního programu v cílech pro oblast bezpečnosti uvedeno: „Vytlačili jsme prostituci z ulic města. Prosadíme přijetí zákona, který umožní obcím a městům dostat tento problém zcela pod jejich kontrolu."


Čtěte také:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Akce zakázána. Ne zrušena, zakázána. Dvojka Konečné terčem cenzury. Pátrali jsme

9:25 Akce zakázána. Ne zrušena, zakázána. Dvojka Konečné terčem cenzury. Pátrali jsme

Akce zakázána. Doslova. Plzeňsko je, zdá se, „průkopníkem“ praxe, kterou najdeme možná v padesátých …