Čeká nás revoluční změna závěti. Jako v americkém filmu, říká Benda

09.08.2011 22:31

Smlouvy nepotřebujeme, když vztahy fungují. Zákony by měly předvídat, a především řešit situace, kdy jsou řešeny vztahy nefungující. V tomto duchu se neslo jednání expertní komise, která v úterý diskutovala o normě, zasahující do života každého občana, každého člověka trvale žijícího na území České republiky - o Občanském zákoníku (OZ). Dnes byla na tapetě expertů, poslanců i senátorů 6.kapitola tohoto zákona - dědictví.

Čeká nás revoluční změna závěti. Jako v americkém filmu, říká Benda

„Vracíme se ke klasickému pojetí, které známe z amerických či prvorepublikových filmů", řekl ParlamentnímListům.cz poslanec Marek Benda. Prioritou je podle něj v tomto novém zákoníku testamentární vůle (závěť), kde lze rozdělovat majetek, dávat různé odkazy (odkazovat majetek).

SLEDUJEME TÉMA OBČANSKÝ ZÁKONÍK

Odkazují svému sluhovi sbírku dýmek už nebude vtipem

„Je to ve smyslu - svému sluhovi odkazují sbírku svých dýmek, protože manželce a dětem jsou k ničemu. V podstatě všechno co známe ze západních modelů se nyní v tomto zákoníku standardizuje. Protože posledních padesát let se na vůli zůstavitele v podstatě nehledělo," vysvětluje pro ParlamentníListy.cz Marek Benda.

Nejspíše bude vítanou novinkou OZ dědická smlouva či možnost zřeknout se za života zůstavitele svého dědického podílu. Některé navrhované změny ale nejspíš oprávněně vyvolají velkou polemiku, protože při nezpřesněné úpravě mohou mít nedozírné následky.

Je to například nová úprava podmínek, jimiž by zůstavitel mohl podmínit dědictví. Podle návrhu sice nemůže zůstavitel podmínit dědictví svatbou nebo naopak rozvodem - tedy buď si vezmeš Máňu odvedle, nebo neuvidíš ani korunu - ale už je možná podmínka ukončení vysokoškolského studia. Podmínkou může být i takzvané „uplynutí času", což znamená, že se dědic dostane k dědictví teprve v okamžiku dovršení určitého věku.

Psali jsme:
ČSSD žádá, aby občanský zákoník Pospíšil přepracoval. Jsou v něm zastaralé výrazy
Pospíšil: Nový občanský zákoník by mohl více hájit práva občanů

Nové nebezpečí v zákoně - předlužené dědictví

Současně se podle Bendy upravují i jiné věci související s dědictvím. „Dostali jsme se do jiného světa, takže se řeší i věci související například s předluženým dědictvím a ochranou věřitelů," dodává Benda.

To bylo jedním z finálních témat právě dnešního jednání. "Pokud není provedený soupis majetku nebo sepsaná závěť, odpovídá dědic za dluhy v plné výši," upřesňuje senátor Jiří Dienstbier (ČSSD) pro ParlamentníListy.cz.

„Když například dědic prohlásí, že tatínek nic neměl, tak odpovídá za dluhy v plné výši. Když ale tuší, že byl tatínek předlužený, musí sebrat veškerý tatínkův majetek, nechat o tom udělat soupis a pak odpovídá pouze do výše svého dědického podílu a zbytek mají věřitelé smůlu, protože to byl člověk, který žádný majetek neměl," uvádí pro jistotu příklad.

Neopatrný dědic může zdědit dluhy i za ostatní

Když tedy někdo neprovede podle nového zákoníku takzvanou "výhradu soupisu", což je v podstatě seznam majetku zůstavitele (zemřelého), zaplatí veškeré dluhy neomezeně. „Pokud je například více dědiců, kteří jinak ručí solidárně - tedy stejným dílem, dojde k tomu, že dědici musí nejprve splatit dluh v plné výši a pak se teprve vypořádat mezi sebou. Navíc je v zákoníku uveden princip, že když bude například pět dědiců, čtyři z nich uplatní výhradu soupisu a jeden nikoli, ten jeden pak nehradí dluhy jen ve výši toho svého podílu, ani ve výši svého podílu celkového dluhu, ale veškeré dluhy zůstavitele (zesnulého)," říká Jiří Diesntbier, který také na tuto okolnost právě při jednání expertů upozornil.

„Myslím, že se vychází z toho, že pokud je soupis dělán ve prospěch dědiců (když jde o nezletilé děti, dělá se takový soupis automaticky), takže pokud bude tento soupis proveden, mělo by být jasné, že se hradí pouze do výše provedeného soupisu," vysvětluje Marek Benda.

Odkázanými jednotlivými předměty se dluhy neplatí

Nicméně do dluhových závazků vůči věřitelům se nedostanou například jednotlivé předměty, které zůstavitel odkáže jednotlivě. Jestliže tak jedinou z mála hodnotných věcí budou například starožitné hodiny za dvě stě tisíc, a zůstavitel je odkáže například svému kamarádovi, věřitelé nejspíš příliš nadšení nebudou, protože se o tuto položku zkrátí zbylá část dědictví.

V současné úpravě Občanského zákoníku, i když jde o jednotlivou věc, dědic odpovídá i tímto podílem za zůstavitelovy dluhy. Navíc ve stávající úpravě odpovídají všichni dědici společně za dluhy zůstavitele bez výjimky do výše nabytého dědictví. Novela tak přináší příležitost pro věřitele, způsobenou neznalostí zákona alespoň jednoho ze zákonných dědiců, který si nevyžádá onu výhradu soupisu.

Také v dědění ze zákona došlo k výrazné změně. Současná úprava zná čtyři skupiny dědiců, zatímco nový OZ jich zná šest. Podle většiny expertů je to v pořádku, protože by tímto rozšířením mohlo ubýt případů, kdy dědictví propadne státu jako takzvaná „odúmrť", tedy když není závěť, ani žádný dědic ze zákona.

Nový Občanský zákoník uznává také dva pojmy u správy dědictví - „správce pozůstalosti" a „vykonavatel pozůstalosti". Správce pozůstalosti je ten, kdo může nakládat s majetkem, samozřejmě v rámci zákonem mu vymezených možností, zatímco vykonavatel pozůstalosti pouze dohlíží, aby se s pozůstalostí zacházelo podle rozhodnutí soudu.

Tajemství třech je tajemství všech, aneb ústní poslední vůle se třemi svědky

Expertní komise jednala také o případech nečekaného úmrtí, například v letadle, na lodi, nebo ve válce. V tomto případě jde o to, že není-li sepsaná závěť, může být vzata v úvahu poslední vůle sdělená ústně, a to minimálně třem osobám.

Během jednání zazněly i varovné hlasy, upozorňující na možné manipulace. Podle některých expertů by stačilo, že se tři osoby, které u umírajícího byly v předmětné době, domluví. „Tajemství třech je tajemství všech," smál se jeden z expertů s poukazem na to, že v právnické praxi se většinou u tří svědků daří velmi snadno odhalit podvod. Jiní namítali, že nebezpečí manipulace by mohlo vzniknout snad v případě náhlého úmrtí na vojenských misích, protože v letadlech či na lodích jsou tyto záležitosti zaznamenávány do palubních deníků, což jsou velmi vážené dokumenty.

Debata expertní skupiny, která se odehrávala na půdě Poslanecké sněmovny, byla věcná, a nebyly zde patrné stopy politikaření, dost typického při projednávání jiných zákonných norem.

V každém případě budou mít právníci - advokáti, státní zástupci i soudci, co dělat, aby si novou úpravu nastudovali. Jestliže současná norma věnuje problematice dědictví 37 paragrafů, nový Občanský zákoník jich má pro tuto část celkem 242. Pro „neprávnického" občana bude Občanský zákoník normou, s níž si jako laik nejspíš hned tak neporadí.

Dále čtěte:
Nový občanský zákoník: Lidem vadí výpovědi z nájmů bytů

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Co to je? Knihu koupili, ale prodávat ji nechtějí? Miloš Zeman zakročil

15:15 Co to je? Knihu koupili, ale prodávat ji nechtějí? Miloš Zeman zakročil

Kniha Spiknutí, která byla v minulém týdnu v pražském Arcibiskupském paláci slavnostně uvedena na tr…