Občanský zákoník putuje do třetího čtení, opozice ho nepodpoří

25.10.2011 21:12

Sněmovna našla způsob, jak vyjádřit hodnotu zvířete, kterou má samo o sobě. Poslanci chtějí změny i u nájemních vztahů v bytové části Občanského zákoníku. Zákonodárci diskutovali o komplexní novele zákoníku, který poslali do třetího, závěrečného čtení. Má přes 3 tisíce paragrafů a právníci budou mít na jeho studium necelé dva roky.

Občanský zákoník putuje do třetího čtení, opozice ho nepodpoří
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí MIroslav Kalousek (TOP 09) vedle premiéra Petra Nečase (ODS) ve sněmovně

Podle nové úpravy například už bude mít zvíře trpící v autě přednostní hodnotu před automobilovým oknem, které je možné v případě nouze rozbít, aniž by to bylo považováno za ničení majetku. Poslankyně Vlasta Parkanová za TOP09 vyslovila poděkování jak ministru spravedlnosti, tak i řadě organizací, které se podílely na projednávání a připomínkování této části Občanského zákoníku (OZ). Zákoník by měl začít platit od ledna 2014.

Sledujeme téma Občanský zákoník
Ministr Pospíšil: Nový návrh občanského zákoníku je největší dílo v dějinách Parlamentu
Paroubek: Občanský zákoník je odfláknutý

Poslanci i předkladatelé se podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) i Vlasty Parkanové snažili, aby Občanskému zákoníku rozuměla i laická veřejnost. Z tohoto důvodu byl například upraven paragraf 1006 - "Pronikání imisí na pozemek". Neprávnická veřejnost vnímá tento paragraf jako pronikání kouře či jiných škodlivin, v jakémkoliv stavu. Už těžko si ale dokáže běžný občan představit, že tyto imise mohou být čtyřnohé, dvounohé, okřídlené nebo dokonce plazivé. Jinými slovy, že mu na pozemek proniká živá bytost, která je ve smyslu tohoto paragrafu srovnatelná s kouřem. Kdyby však chtěl někdo tuto živou „imisi" zlikvidovat, narazil by na jiná ustanovení nového občanského zákoníku, která mají pro nakládání se zvířaty podstatně přísnější pravidla.

Bude chtít dítě domů mazlíčka? Souhlas rodičů nepostačí.

Pozměňovací návrhy padaly v různých kapitolách OZ. Byli poslanci, kteří se nedokázali smířit s tím, že nájemce bytu si může vzít podnájemníka bez souhlasu majitele. Požadují proto, aby k tomuto aktu, stejně jako k pořizování zvířat do bytu se muselo odehrávat s písemným souhlasem majitele. Jinými slovy. Bude-li si přát dítě mazlíčka k Vánocům, tak i přes zjevně pozitivní výchovný efekt vrcholný souhlas nebude záležet na rodičích ale na majiteli nemovitosti.

Jiní poslanci se nemohli smířit s tím, že by pronajímatelé mohli zvyšovat nájmy pouze o 20 procent během tří let nájmu. Padaly pozměňovací návrhy, které by uvolnily ruce vlastníkům bytů a nemovitostí k jednostrannému zvyšování nájmu.

V dnešním druhém čtení v něm poslanci pozměňovacími návrhy příliš nehýřili. KSČM je připravena předlohu zamítnout pří závěrečném hlasování, které bude nejspíš příští týden. Mnoho šancí však při stávajícím rozložení sil opozice nemá.

Zákoník znamená podle předkladatelů rozchod s komunistickým právem. V současnosti v Česku platí podle ministra Pospíšila mnohokrát novelizovaný zákoník z roku 1964. Nová předloha splňuje podle něj podmínky vlídnosti a srozumitelnosti. „Mnohem lépe chráníme práva občanů," řekl ve svém závěrečném slově dnešního dne k OZ.

Nesmysl, žádný pozůstatek totality stávající OZ neobsahuje, zuří opozice

S tím ale zásadně nesouhlasí Jan Chvojka (ČSSD) „Je třeba si uvědomit, že kdyby se rozcházel s komunistickou minulostí až nyní, nebylo by to příliš dobré vyznamenání 20leté činnosti demokratických vlád," zlobí se poslanec.

Chvojkovi i ČSSD vadí celková koncepce občanského zákoníku. „Navíc vládní koalice říká, že je stávající norma pozůstatkem komunistické totality," řekl Chvojka pro ParlamentníListy.cz. Konstatoval s úsměvem, že dokáže prý „pochopit snahu vládní koalice zvítězit nad komunismem po 22 letech, nicméně Občanský zákoník ve stávající podobě byl výrazně novelizován a modernizován už v roce 1991". „Žádný pozůstatek totality v něm už tedy přes 20 let není.

Pozůstatky totality se podle Chvojky nejvíce projevovaly zejména u vlastnického práva, které bylo právě v roce 1991 a následných letech výrazně novelizováno", říká Chvojka.

Stávající 20letá judikatura bude nyní k ničemu. Kolik let budou právníci tápat?

Chvojka také připomněl, že na základě stávajícího OZ byla vydána celá řada soudních rozhodnutí, judikatury, která bude nyní z vlané většiny nepoužitelná. Na to, aby se soudy i ostatní právníci s normou, která čítá přes 3 tisíce paragrafů důkladně seznámili, mají zatím dva roky. Občanský zákoník by měl totiž nabýt účinnosti od ledna 2014.

I v tomto smyslu padl návrh na prodloužení lhůty, alespoň o jeden rok. Ministr Pospíšil však v závěrečném slově dnešního projednávání reagoval, že dva roky jsou podle expertů dostačující.

O osudu pozměňovacích návrhů se rozhodne příští týden ve třetím čtení, do nějž sněmovna dnes zákoník poslala. Poté ho projedná Senát, do nějž by se měla norma dostat zhruba v prosinci, nejpozději v lednu příštího roku.

Psali jsme:
Sněmovna podpořila směrnice EU kvůli dohledu na finanční trh
Oranžoví poslanci chtějí obstruovat. Stanjura proto navrhl, aby si ve sněmovně ustlali Opoziční Michalík i Dolejš: Nebudeme hlasovat pro rozpočet
Zaorálek se zabýval Schwarzenbergovým výrokem. Sobotka zčervenal
Vláda by měla odmazat dluh SŽDC ve výši 5,9 miliardy korun
Tůma a ekonomové mají nápad, kde vzít peníze: Vládo, konej rychle

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Akce zakázána. Ne zrušena, zakázána. Dvojka Konečné terčem cenzury. Pátrali jsme

9:25 Akce zakázána. Ne zrušena, zakázána. Dvojka Konečné terčem cenzury. Pátrali jsme

Akce zakázána. Doslova. Plzeňsko je, zdá se, „průkopníkem“ praxe, kterou najdeme možná v padesátých …