Němcová: Zavolejte neomluveným poslancům, proč nebyli ve sněmovně

11.02.2012 11:30

Páteční jednací den v Poslanecké sněmovně byl – alespoň co se absencí poslanců týče – trošku neobvyklý. Ve sněmovně totiž během dne chyběla buď čtvrtina poslanců, anebo při některých hlasováních skoro třetina. Přitom se jich předsedkyni sněmovny Němcové omluvilo jen 26 z celkového počtu 200. „Nejsem jejich guvernantka, nejsem ani jejich nadřízená,“ řekla pak k tomu ParlamentnímListům.cz Němcová s tím, že poslanci se musí zodpovídat svým voličům, proč nechodí do práce.

Němcová: Zavolejte neomluveným poslancům, proč nebyli ve sněmovně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslava Němcová

Chodí anebo nechodí poslanci „do práce“? ParlamentníListy.cz zajímalo, jak poslanci sněmovnu navštěvují v pátek. Konkrétně jsme si pak vytáhli hlasování z posledního pátku, tedy 10. února. Na programu měla sněmovna převážně třetí čtení zákonů, jako například normu o vojácích z povolání, třetí čtení zákona o ochraně ovzduší a třetí čtení zákona o mediaci a pak tři zprávy. Tedy oproti předchozímu dni, kdy byly na programu hned dvě mimořádné schůze, v obsahu jednacího dne nebylo nic mimořádného. Přesto by i v tento den měli naši zákonárci pracovat. A jak to dopadlo?

Už úvodní ranní omluva poslanců z úst předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové dávala tušit, že absence poslanců na pátečním hlasování bude poněkud výjimečná. Omluvilo se totiž 26 poslanců z celkového počtu 200 a pět ministrů včetně premiéra Petra Nečase. Jenže dokonce těsně před skončením jednacího dne - tedy při hlasování zákona o mediaci - chybělo v plénu z tohoto počtu až 77 poslanců, tedy více než třetina.

Jen to, než Němcová ráno přečetla omluvy všech, zabralo několik řádek. „Nyní k omluvám. Z poslanců se omlouvají: Michalík Alfréd, Rykala Adam, Šincl Ladislav a Lubomír Zaorálek z důvodu pohřbu pana poslance Jalowiczora, dále Lenka Andrýsová - pracovní důvody, Pavel Antonín - zdravotní důvody, Jana Drastichová bez udání důvodu, Ivan Fuksa - rodinné důvody, Michal Hašek - rodinné důvody, Jitka Chalánková - osobní důvody, Miroslav Jeník - rodinné důvody, Jana Kaslová - rodinné důvody, Jiří Krátký - rodinné důvody, Pavol Lukša - zdravotní důvody, Vít Němeček - rodinné důvody, Vlasta Parkanová do 10 hodin bez udání důvodu, David Rath - osobní důvody, Marie Rusová - rodinné důvody, Jaroslava Schejbalová - rodinné důvody, Roman Sklenák - osobní důvody, Jana Suchá - zdravotní důvody, Josef Šenfeld - osobní důvody, Jiří Šlégr - pracovní důvody, Martin Vacek - pracovní důvody, Vladislav Vilímec - osobní důvody, Cyril Zapletal - zdravotní důvody,“ řekla předsedkyně dolní parlamentní komory v 9.00 hodin ráno.

Poté přečetla omluvy ministrů. Z nich pak vyplývá, že premiér Petr Nečas byl v pátek na zahraniční cestě, ministr školství Josef Dobeš byl omluven pro pracovní důvody - v Bruselu řešil operační programy EU, kde hrozí, že o peníze kvůli špatně připraveným projektům přijdeme – ministr průmyslu Martin Kuba se vymluvil na zahraniční cestu, často absentující ministr vnitra Jan Kubice jako omluvu uvedl „pracovní důvody“, vicepremiérka Karolína Peake pak zmínila do omluvenky rodinné důvody a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg byl také pracovně zaneprázdněn. Schwarzenberg se z důvodů pracovních omluvil od 11 do 17 hodin.

Těsně před polednem bylo přítomno jen 123

Poslanci v pátek o třech zákonech a třech zprávách jednali jen tři hodiny. Skončili totiž již ve 12.00 hodin. Do té doby ovšem zvládli všechny naplánované normy odhlasovat. Přesto hned několik ze zákonodárců, kteří se ráno v hlasovacím zařízení přihlásili jako přítomni, už během dne odpadli. Občas bylo v jednací síni 140 poslanců, občas také jen 136. To bylo ve chvíli, když měli hlasovat o pozměňovacích návrzích k zákonu o mediaci.  

A co na absenci poslanců říká sama šéfka Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová?

„Zavolejte těm, u kterých jste si zjistili, že nebyli přítomni a nebyli omluveni. Já za ně nemluvím, nejsem jejich guvernantka, nejsem ani jejich nadřízená. Jsem jen jedna ze dvou set. Musím oznámit ty, kteří se omlouvají, a nejsem schopna v průběhu schůze zjišťovat, jestli někdo je, nebo není,“ zmínila pro ParlamentníListy.cz Němcová.

Bývalý poslanec KSČM Ladislav Urban (poslanecké období 2002 až 2010) pak pro ParlamentníListy.cz vysvětlil, že někteří poslanci si během jednání pléna domlouvají přímo do budovy sněmovny i pracovní schůzky.

Urban: Kováčik byl na nás tvrdý

„V našem klubu nějaká velká absence nikdy nešla. Na to šéf klubu Pavel Kováčik hodně dbal. My jsme tak dodržovali kázeň.Taková situace, že by někdo ve sněmovně chyběl, se stala jen v tom případě, že byl nemocný anebo jel na nějakou stranickou, či parlamentní akci. To ráno šel ještě na jednání sněmovny, a pak jel na tu akci. Vím, že někteří ´socani´ a i jiní si někdy udělali volno a vykašlali se na to,“ vysvětlil Urban.

Že by si ale záměrně někdo ve sněmovně takzvaně "dáchnul",  to o nikom z nynějších poslanců známé není. Ve volebním období 2002 až 2006 ale podobně volnými dny proslul například občanský demokrat Petr Kott. O něm totiž bylo známo, že se ve sněmovně často a rád opil. Například v únoru 2004 se při jednání sněmovny Kott opil ve sněmovně několikrát za sebou až tak, že musel pak odejít „odpočívat“ na ubytovnu.

Kott chtěl navrhnout vyšší spotřební daň na tabák, ale opil se

„Ještě ve středu ráno se Kott chystal, že navrhne, jak vybrat více peněz na spotřební dani z tabákových výrobků. Přihlásil se do diskuse, ale svůj odpolední výstup už nestihl: v jednom ze sněmovních barů se tak opil, že už na rozpravu o zákoně o dani z přidané hodnoty nepřišel,“ psal o něm 19. února 2004 web idnes.cz.

"Byl tu a dával si panáky slivovice. Byl tak pod parou, že pouhé sezení pro něho byl problém," vypověděla tehdy pro idnes.cz  jedna ze zaměstnankyň sněmovny.

„To je věc těch poslanců. Jsou zvoleni za různé programy, a různé strany. Zodpovídají se svým voličům. Jestliže nepracují, jak si jejich voliči představují, tak potom to musí voliči zhodnotit. Já jsem tam dnes ale seděla a co jsem měla dělat, jsem dělala,“ dodala Němcová naší redakci k těm poslancům, co pracovat tento pátek odmítli.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nad regály bez banánů Čechům došla slova. A peníze

14:01 Nad regály bez banánů Čechům došla slova. A peníze

Nejsou banány a jejich cena roste. V plzeňském supermarketu došla leckterým Čechům slova, případně v…