Likvidace kulaků u soudu: Je to promlčené, ošívají se komunisté

20.02.2012 18:23

Časopis Týden se zaobírá v jednom ze svých článků násilnou kolektivizací vesnic, k nimž docházelo v padesátých letech minulého století. Jičínský soud totiž brzy otevře případ bývalého náčelníka Veřejné bezpečnosti Josefa D., který se podílel na neoprávněném vysídlení sedláků v roce 1953 jako člen komise při národním výboru v Trutnově.Komunistický poslanec Jiří Dolejš a s ním i jeho kolegyně Bebarová - Rujbrová si ovšem myslí, že když už má být zahájeno řízení, tak nyní je již pozdě - vše totiž bude promlčené. Podle bývalého předsedy KSČM Grebeníčka je ale věc nesmírně složitá. "Dám rozhovor na toto téma, ne však po telefonu," zmínil pro ParlamentníListy.cz expředseda rudých a zavěsil.

Likvidace kulaků u soudu: Je to promlčené, ošívají se komunisté
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební kampaň KSČM

K soudu míří další kauza kolektivizace a socializace vesnic z padesátých let. Bývalý náčelník Veřejné bezpečnosti Josef D., který se podílel na násilné kolektivizaci v roce 1953 a neoprávněném vysídlení sedláků, je totiž obžalován ze zneužití pravomoci úřední osoby. Jako někdejší člen komise ustanovené při národním výboru v Trutnově totiž v březnu 1953 rozhodl o násilném vystěhování rodin z obcí Libíč a Soběslavice. Loni v květnu byl za to obviněn a letos v lednu obžalován. Podle Týdne devadesátiletému muži hrozí až deset let vězení.

Na kauze pracovali detektivové Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu a státní zástupce Michal Chvojka. Ten podal obžalobu. Chvojka je podle Týdne přesvědčen, že existuje "dost důvodné podezření, aby soud v případu obžalovaného ze zvlášť závažného zločinu rozhodl o vině".

Problematiku starých zločinů páchaných na sedlácích otevřela bývalá nejvyšší zástupkyně Renáta Vesecká. „Případů násilné kolektivizace jsme řešili 560, avšak ve většině z nich trestní stíhání zahájeno nebylo, jelikož pachatelé již zemřeli,“ podotkl pak k problematice pro Týden ředitel Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) Pavel Bret.

Následky vysídlení se podepsaly na celých generacích

„Následky vysídlení byly pro poškozené lidsky i existenčně strašné. Podepsalo se to na celých generacích. Staří lidé předčasně umírali, byli nešťastní, vykořenění, chudí. Jejich děti a vnuci nesměli studovat, zbyla pro ně jen manuální práce. Šlo o naprostou ztrátu perspektivy, státem a stranou posvěcené pošlapání občanských práv i jednotlivých lidských osudů,“ popsala život lidí s cejchem kulaka pro Týden i náměstkyně ředitele ÚDV Eva Michálková.

Podle ní je prověřování zločinů z padesátých let velmi obtížné, neboť je nutné oslovit pamětníky, hledat v dobových archivech a v dobovém tisku. ÚDV přitom spolupracuje i s Národním archivem.

Kromě případu Josefa D. pak Týden zveřejnil podrobnosti k dalším šesti případům zahájených trestních řízení. Všechny byly odstartovány loni, výjimku pak činí případ expředsedy národního výboru v Třticích Rudolfa P, jehož stíhání bylo zahájeno již v dubnu 2009.

Dolejš přiznal: Kolektivizace měla svou divokou fázi...

„Asi každého zarazí, že až v roce 2012 ve věci bylo zahájeno trestní řízení, minimálně po roce 1989 by to bylo čerstvější. Ale je na soudu, aby zvážil a nezávisle rozhodl,“ reagoval pak k tématu pro ParlamentníListy.cz komunistický poslanec Jiří Dolejš.

„Faktem je, že kolektivizace měla svou divokou fázi, od níž se ale distancovala nejen KSČM, ale byla předmětem kritiky i KSČ v roce 1989. Obecně ten problém není nic nového a konkrétní zavinění ve věci je věcí konkrétního soudu a konkrétního vyšetřování,“ zmínil dále Dolejš.

Podle něj jde o to, z čeho budou ti lidé obvinění, neboť na některé trestné činy se vztahuje promlčitelnost. „Právě ta obžaloba ze zneužití pravomoci úřední osoby – no, nejsem právník, ale myslím si, že asi zrovna tento paragraf promlčitelný je,“ dodal Dolejš.

V padesátých letech prý byla ještě dítě

Podobně jako on pak smýšlí i poslankyně a bývalá soudkyně Zuzka Bebarová – Rujbrová (KSČM)  „Ten zmiňovaný čin zneužití pravomoci úřední osoby bude pravděpodobně promlčený,“ poznamenala pro ParlamentníListy.cz.

„Dojde-li k trestnému činu, tak je žádoucí, aby byl co nejdříve odhalen a pachatel co nejdříve potrestán. V některých případech se ale může stát, že vyjde spáchání trestného činu najevo až po delší době. Ale já si opravdu nejsem jistá – pokud v tomto případu šlo o trestnou činnost – jestli už nebude promlčená. Jinak jsem pro to, aby pachatelé byli vždy stavěni před soud,“ řekla dále komunistka.

Co si ale myslí o kolektivizaci vesnic ona a potažmo i celá KSČM? „Jé, to je otázka! V padesátých letech jsem byla ještě dítě, ani ne školou povinné. Bydlela jsem navíc ve městě, takže o kolektivizaci se dovídám jen z médií, tedy ex post. Tehdy jsem navíc ani nějaké informace a sdělené zkušenosti od lidí z venkova neměla. Nechtějte tedy po mně, abych k tomu zaujala nějaký postoj, ať už souhlasný nebo odsuzující. Pokud ale došlo k naplnění skutkových podstat jakýchkoliv trestných činů, tak by měly být potrestány,“ dodala.

Grebeníček: Na to po telefonu odpovídat nebudu

Místopředseda KSČM Stanislav Grospič na téma pak nejen že nereagoval, ale než ParlamentníListy.cz vůbec stačily k otázce přejít, sdělil: „Jsem v zahraničí, na služební cestě. Nemůžu tak odpovídat.“

Negativní reakce pak přišla i od bývalého šéfa komunistů a poslance Miroslava Grebeníčka (KSČM). Téma mu totiž přijde široké a po telefonu tak dle něj není vhodné tuto otázku řešit.

„Já jsem ten článek nečetl, tak nevím, o co jde. Pokud se týká Týdne, tak to rozhodně nepovažuji za seriozní periodikum. Ale kdyby náhodou jste se mnou chtěli seriózní rozhovor o procesu takzvaného združstevňování, tak na to  rád přistoupím, ale takhle po telefonu to řešit nebudu,“ uzavřel pak rychle debatu na toto téma Grebeníček.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Akce zakázána. Ne zrušena, zakázána. Dvojka Konečné terčem cenzury. Pátrali jsme

9:25 Akce zakázána. Ne zrušena, zakázána. Dvojka Konečné terčem cenzury. Pátrali jsme

Akce zakázána. Doslova. Plzeňsko je, zdá se, „průkopníkem“ praxe, kterou najdeme možná v padesátých …