Chcete, aby ČSSD vládla s komunisty? Tak čtěte

05.04.2012 4:44

Když vyhraje levice volby, do vlády vás nechceme, o vaše hlasy ale stojíme. Takový je vzkaz, který čas od času vysílá ČSSD směrem ke KSČM na základě Bohumínského usnesení, jenž spoluvládnutí s KSČM sociálním demokratům zakazuje. Tohle usnesení už odvál čas a dnes slouží jen jako zástěrka pro středového voliče, o kterého ČSSD usiluje, míní předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.

Chcete, aby ČSSD vládla s komunisty? Tak čtěte
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda KSČM Vojtěch Filip

O to, zda v případě nutnosti vládnout s komunisty, se přou v sociální demokracii už dlouho. Přesto není většinová shoda na zrušení Bohumínského usnesení z poloviny devadesátých let, které spoluvládu s KSČM zavrhuje.

S komunisty jen tiše

Po posledním „šprajcu“ Véček se zdá, že je Česká republika předčasným volbám o něco blíž. Zda jen o krůček, či pořádný krok ukážou následující dny. Ale z průzkumů preferencí, kdy ČSSD by spolu s KSČM dala pohodlně dohromady parlamentní většinu, přichází otázka spolupráce obou stran opět na přetřes.

Naposledy v rozhovoru pro Aktuálně.cz senátor za ČSSD Jiří Dienstbier připustil, že kdyby jeho strana zvítězila v parlamentních volbách a chtěla by sestavovat vládu, musela by „tiše“ spolupracovat s komunisty. Nic jiného by jim prý nezbylo.

Pozor na zkratky, tak jednoduché to není

„Bohumínské usnesení je historický dokument. Ale je pravda, že není většinová vůle v ČSSD vytvořit vládu s komunisty. Zřejmě by přicházelo v úvahu pokusit se sestavit menšinovou vládu a sehnat pro ni podporu ve sněmovně od komunistů. Pravděpodobně by nám nic jiného nezbylo,“ uvedl pro server senátor doslova.

„To je až příliš velká zkratka, když se tvrdí, že se netajíme, že budeme sociální demokracii podporovat,“ uvedl na dotaz ParlamentníchListů.cz předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.

ČSSD se za Bohumín skrývá

„My říkáme, že jsme připraveni jednat,“ upřesnil Kováčik s tím, že více se zatím od jeho strany očekávat nedá. „Vzkazy přes média, dejte nám svoje hlasy, jinak vás nepotřebujeme, nebereme příliš vážně. A pak, o podobných věcech se jedná až po volbách, které počtem mandátů ukážou, zda jsou taková jednání na pořadu dne,“ míní Kováčik.

A Bohumínské usnesení? „Bohumínské usnesení je podle mě materiál, který doba dávno odvála a je to jenom taková skrývačka, za kterou se především funkcionáři ČSSD skrývají, když potřebují nevystrašit středového voliče. O kterého mají pochopitelně zájem,“ uzavřel Kováčik.

V krajích už spolupracujeme

To předseda jeho partaje Vojtěch Filip tak pregnantní nebyl, přesto poukázal na spolupráci KSČM s ČSSD v krajích, kde Bohumínské usnesení neplatí už dnes. Ten nicméně spolupráci obou stran považuje za předčasnou spekulaci „To jsou předčasné spekulace. Musíme počkat, jak rozhodnou voliči ve volbách a teprve pak se můžeme o takových tématech bavit,“ řekl na dotaz ParlamentníchListů.cz Filip.

„Sociální demokracie říkala v roce 2010, že vyhraje volby a že to rozhodne. Volby sice vyhrála, ale nedohodla se na žádném vládnutí,“ připomíná Filip. „Takže podobná vyjádření, která dávají sociální demokraté, pro mě nejsou vodítkem. Vodítkem bude až výsledek voleb,“ dodal Filip.

Už toho bylo dost

Ten odmítá ty názory, které říkají, že Věci veřejné přiblížily Českou republiku k předčasným volbám. Na tom podle něj usilovně „pracovaly“ všechny strany koalice. „Po dlouhé době jsem slyšel rozumné slovo od pana premiéra Nečase, že volby raději ihned,“ konstatoval předseda KSČM.

„My jsme tady dva roky svědky jakýchsi postupů, které nemají žádné racionální jádro a já myslím, že toho bylo dost,“ myslí si Filip.

„V tuto chvíli je třeba hledat to, co je potřeba pro Českou republiku. A tady zatím podle mě vítězí úzké stranické zájmy. To je vidět z těch ultimát. Já myslím, že je potřeba, aby českou politiku začali dělat státníci a nikoliv ti, kteří se do politiky dostali omylem,“ rýsuje budoucnost Filip. 

Připomeňme, že na podporu zrušení Bohumínského usnesení vznikla dokonce i petice „Nesouhlasím s postojem strany ČSSD, která stále není ochotna zrušit své usnesení ze XXVII. sjezdu v dubnu 1995 (!) v Bohumíně o zákazu spolupráce ČSSD a KSČM na vládní úrovni,“ píše se v jejím úvodu. Podepsáno je pod ní nicméně jen asi pět set lidí.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ondřej Vaněk

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To Rakušan nechtěl: Ve věci migrace úder z nečekané strany

13:22 To Rakušan nechtěl: Ve věci migrace úder z nečekané strany

Ministr vnitra Vít Rakušan neříká české veřejnosti pravdu o migračním paktu. Tvrdí to už i koaliční …