Čti, voliči: Takto se poslanci brání pomluvám, že jedí skoro zadarmo

09.05.2012 6:51

Mnoho povyku pro nic. Tak by se dal označit pondělní článek bulvárního deníku Blesk o cenách jídla ve sněmovní jídelně. Ceny tam jsou totiž podle Blesku poloviční oproti běžným pražským restauracím. Jenže poslanci se brání. Míní, že i jinde v „závodních jídelnách“ jsou ceny obvykle nižší. Ty jejich prostě jen negenerují zisk.

Čti, voliči: Takto se poslanci brání pomluvám, že jedí skoro zadarmo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Sněmovna před hlasováním o důvěře vládě

Tajemství sněmovní jídelny je podle Blesku přísně střeženo. Vstup je tam jenom pro vyvolené a získat odtamtud jídelní lístek se prý rovná odhalení státního tajemství. Dovnitř se totiž dostanou pouze vyvolené osoby.

Deníku se ale podařilo získat „kompromitující“ nápojový i jídelní lístek a prý poté žasnul. Například zeleninový salát s hermelínem zde stojí 36 korun, kuřecí nudličky s ořechy a rozinkami a oblohou přijdou poslance pak na 84 korun. Za hlavní jídlo a pití zaplatí naši zákonodárci necelých sedmdesát korun, za karbanátek s dvěma kopečky bramborového salátu 49 korun a za vařený květák s bramborem pak 39 korun.

Za Staropramen dají desetikorunu, a "mňamka", jako je rakvička se šlehačkou, je k mání za pouhých šest korun. Palačinka se zmrzlinou, vaječným koňakem a šlehačkou tu stojí pouhou "dvacku". Je to hodně, nebo málo? A jak to vidí sami poslanci?

Opálka: Neměli lidem rušit "závodky"

Přestože třeba poslanec za KSČM Miroslav Opálka zastupuje stranu, která v zemi kdysi vládla lidovými cenami, ceny ve sněmovně hájí.

„To by se musely porovnat všechny jídelní lístky ze všech sněmovních restaurací. Tam, kam chodím já, tak obvykle miska zeleninového salátu stojí 25 korun a ne šest, jak uvádí Blesk. Kdysi všichni větší zaměstnavatelé měli závodní stravování, kde nemuseli vytvářet zisk. Byla to prostě jen služba pro jejich zaměstnance. Podobně tak ani tady sněmovní jídelna nevytváří zisk. Pracuje jen ve vlastní režii," řekl Opálka ParlamentnímListům.cz. Právě on kdysi spolu s další hrstkou zákonodárců hájil ve sněmovně zachování stravenek pro zaměstnance.

Komunista ovšem zdůraznil, že ceny v dolní parlamentní komoře jsou srovnatelné jako v jiných restauracích, kde se dá také levně najíst. Podle něj je však důležité srovnávat srovnatelné.

„To jsou gramáže, velikost oblohy, která je například v jídelně ve sněmovně symbolická. Minutkové jídelníčky jsou zase v dalších zdejších restauracích v jiných relacích,“ dodal Opálka a zopakoval, že se v Česku neměly prostě rušit závodní jídelny a obědy by pak byly levnější pro všechny občany.

Nebylo by vhodné, aby stát byl "hospodským"

I poslanec za Věci veřejné Michal Babák pak má velmi podobný názor. „Ceny v Poslanecké sněmovně vychází z faktu, že místní gastronomická zařízení negenerují zisk a poskytují služby za nákladové ceny. Nejde tedy o ceny dotované. Nejsem si jistý, zda by bylo vhodné, aby se stát stal ´hospodským´ a provozoval tento byznys. Nebylo by to důstojné,“ poznamenal pro naši redakci Babák.

"V Poslanecké sněmovně by měly být takzvané nákladové ceny, tedy bez započtení jakékoliv ziskové přirážky. A když si vezmu, že okolo padesáti a šedesáti korun tam můžu mít jídlo s 15 deky masa a polévku, tak je to stejné, jako v jiných venkovských hospodách,“ reagoval pak na dotaz ParlamentníchListů.cz bývalý poslanec za KSČM a nynější europoslanec Jaromír Kohlíček. Zdůraznil však, že množství jídla je oproti zdejšímu parlamentu ve venkovském stravovacím zařízení větší.

Štrasburská kantýna prý ceny vyšroubovala

„Ve Štrasburku (sídlo EP) a v Bruselu (sídlo EP) je to ale jiné než zde. Když si chci dát jídlo v bruselské kantýně, tak je to zhruba za stejnou cenu jako kousíček za Evropským parlamentem, když si dám podobné jídlo v některé ze zdejších menších restaurací. Ale pokud půjdu v Bruselu do nějakého prestižního podniku, tak také za to dám desetkrát tolik, než v europarlamentní jídelně,“ vysvětlil dále europoslanec. Podle něj jídlo v malé restauraci v Bruselu stojí kolem osmi, či devíti euro, menu pak kolem 12 euro. Téměř stejné ceny jsou pak i v „kantýně“ EP v Bruselu.

„Štrasburk? Tak tam je to jiné. Ta ´kantýna´ je tam totiž pomalu o polovinu dražší, než jsou ceny venku v restauracích. Oni tam ale to jídlo servírují se vším všudy a je to vždy pěkně naaranžováno. Francouzi si totiž na to potrpí a to i v tom EP,“ poznamenal Kohlíček.

Nemyslí si ale, že by v české Poslanecké sněmovně měly být ceny nějak zásadně jiné. „Tohle je určitá tradice, která tady je již z doby první republiky,“ doplnil.

Paroubek: V zásadě je to tak...

„Já si myslím, že ty ceny tam moc v pořádku nejsou, ale beru to, jak to je. Když honí nějaké téma tato konkrétní redaktorka z Blesku (Eva Pospíšilová), tak si vždy vzpomene na něco takového nesmyslného. Já ale myslím, že jsou důležitější ty desítky miliard korun, které se ztrácejí v různých kauzách. Proto bych v tom článku bulváru nějakou vědu nehledal, ale redaktorka má v zásadě pravdu,“ uvedl krátce předseda NS – LEV 21 Jiří Paroubek.

Ing. Jiří Paroubek

  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)

Podle předsedy poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové Petra Gazdíka je ale pochopitelné, že ceny jídel jsou ve sněmovně nižší, než v běžných restauracích. Dle něj ale nejsou již moc rozdílné například od moravských restaurací. „Ať si deník Blesk zajde do závodních jídelen, tam opravdu bývají ceny jiné, než v běžných restauracích. Poslanci ovšem neovlivňují ceny jídel ve zdejších stravovnách. Ty ovlivňuje případně poslanecká kancelář. Já tuto věc ani neřeším, dokonce se mi stává, že nemám často ani čas se zde najíst,“ zmínil Gazdík.

Benda: Já do knedlíkárny nechodím

Kupodivu i další poslanci se svěřili s tím, že čas na jídlo ve sněmovně najdou málokdy. Poslanec za ODS Marek Benda pak dokonce poznamenal, že ve zdejší  „knedlíkárně“ je ho vidět málo.

„Tohle je jídelna převážně pro zaměstnance Poslanecké sněmovny. Jenže obyčejně tam jsou levnější jen ty hotovky. Na druhou stranu je to ale fakt levné v porovnání s centrem Prahy. Já ale v té jídelně jím málokdy, protože ten výběr tam je hodně chabý,“ řekl Benda a dodal: „Já chodím do jiných sněmovních restaurací, které jsou dražší. Ať si Blesk trhne nohou."

„Já tam moc nechodím, skoro vůbec. Během oběda totiž vždy úřaduji. Každopádně ale ty ceny tam nejsou nijak malinký. Možná jen pro zaměstnance sněmovny, kteří mají k tomu i stravenky. Já už jsem ale zhubnul a chci v tom pokračovat, " sdělil pak ParlamentnímListům.cz sociálně demokratický poslanec Vítězslav Jandák. Prý si někdy jen zajde do obyčejné restaurace pod hlavní zasedací sál, kde si dá třeba taliána, nebo klobásu, či žebro. "Ty ceny tam jsou opravdu, ale opravdu normální, tedy jako jinde v restauracích. Nepřipadá mi, že by byly nějak malé," zdůraznil.

Teď to bude Jandák hlídat

Slíbil ale, že ceny na zdejším jídelníčku budou nyní pod jeho „drobnohledem“. „Když slyším, že něco máme skoro zadarmo, tak já to pak začnu sledovat. Takže mi zavolejte za měsíc a já vám řeknu, kolik a za co jsem zde platil,“ dodal Jandák.

I podle bývalého komunistického poslance Ladislava Urbana (ve sněmovně pobýval od roku 2002 až do roku 2010) jsou ceny ve sněmovní jídelně téměř stejné, jako jinde v závodních jídelnách, dají-li se tak dnes stravovací zařízení při firmách označit.

„Novináři se ale vždy na tomto tématu ´vyřádí´, to chápu. To se ale nedá srovnávat s restaurací ve vedlejší Malostranské besedě. Ve sněmovně je to v režii a ceny tam vychází z faktu, že jsou v nákladových cenách, v nichž jsou pořizovány i suroviny. Takové články v bulváru jsou jen pro hloupé lidi, kteří pak říkají o poslancích, že jsou to lumpové a vyžírkové. Někdo to ale zaplatit musí a vždy to bude daňový poplatník. Čím víc to jídlo bude dražší, tak tím víc pak za to daňový poplatník také zaplatí,“ dodal Urban. Poznamenal však, že neví, jak dalece se v dolní komoře ceny od jeho odchodu zvedly. Když uslyšel, že tam podle Blesku jaksi téměř zamrzly, hořce se pousmál. Hlavní jídla totiž oproti roku 2002, kdy byly v rozmezí 25 až 69 korun, vzrostly do letoška jen na úroveň od 36 do 68 korun, zatímco "běžný lid" jí za toto období dráž až o 22,6 procenta.

Nutno dodat, že poslance a jejich jídla hájí i ředitel tiskového odboru Poslanecké sněmovny Roman Žamboch..„Ceny se určitě tady změnily. Rostou spolu s tím, jak rostou náklady. Je to jako všude jinde,“ uzavřel téma Žamboch.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČT má k nezávislosti daleko asi jako na Mars... Čeští politici pozorně sledují, co se stane na Slovensku

20:21 ČT má k nezávislosti daleko asi jako na Mars... Čeští politici pozorně sledují, co se stane na Slovensku

Podpoří změny ve slovenských veřejnoprávních médiích objektivitu a vyváženost, anebo povedou k ohrož…