Používání konopí k léčbě prošlo sněmovnou prvním čtením

08.06.2012 13:13

Sněmovna podpořila v prvním kole návrh zákona o léčivech, který umožní využívání konopí k léčebným účelům, bude-li pořízeno na lékařský předpis. Norma byla přitom dnes posledním zákonem, který měli poslanci na stole. Poté se rozešli domů. Předtím ale řekl kolegům řídící schůze Lubomír Zoarálek: „Doufám, že naše reputace bude napravena a Česko dnes pomstí porážku Kvitové."

Používání konopí k léčbě prošlo sněmovnou prvním čtením
Foto: Hans Štembera
Popisek: Sněmovna před hlasováním o důvěře vládě

Předlohu o využívání konopí před dalším schvalováním projedná mimo jiné sněmovní zdravotnický výbor, proti čemuž žádný z poslanců nebyl. Vláda ale k poslanecké normě přijala v únoru mírně negativní stanovisko. Konopí by měli přitom dodávat do lékáren licencovaní výrobci a pěstitelé.

Hlavním cílem návrhu je umožnit českým pacientům používání konopí pro léčebné účely, a to co nejrychleji od přijetí předloženého návrhu. Vláda však se záměrem nesouhlasila. „Předložený návrh tento úmysl nenaplňuje, neboť jeho stěžejní bod spočívá především v úpravě pěstování konopí v České republice. Co se týče obecného záměru zajistit dostupnost konopí pro léčebné účely, nemá vláda v zásadě námitek,“ uvedla vláda v únoru k poslanecké aktivitě poslanců Miroslavy Němcové, Pavla Béma, Milady Emmerové či Zuzky Bebarové-Rujbrové a Radka Johna.

Šéfka sněmovny Němcová dnes k normě zdůraznila, že novela má umožnit "pouze striktně léčebné využití konopí pro některé závažné stavy nemocných" a v žádném případě neznamená legalizaci marihuany.

Konopí by podle Němcové ulevilo od bolesti lidem s rakovinou, Parkinsonovou chorobou, roztroušenou sklerózou, atopickým ekzémem nebo lupenkou. V případě odmítnutí novely si tito lidé budou konopí stejně pěstovat nebo nelegálně kupovat, podotkla Němcová.

Poslanec ODS Igor Svoják připomněl petici za legalizaci marihuany k léčebným účelům, kterou podepsalo kolem 40 tisíc lidí. Uvedl také, že k léčebnému využití je už možno užívat opium. Konopné přípravky se už využívají při léčbě artrózy a revmatismu, pomáhají i epileptikům.

Za úlevové léky registrované v České republice na bázi konopí, které se dovážejí ze zahraničí, se totiž v současné době platí 38 000 Kč na pacienta za měsíc. Značnou část těchto prostředků by mohly nahradit právě přípravky vyrobené z konopí na domácím trhu za mnohem nižší cenu.

Jako jeden z hlavních nedostatků uvádí vláda udělování licencí na základě zadávacího řízení podle zákona o veřejných zakázkách a navrhuje udělování licencí v rámci individuálního správního řízení. Tento způsob, který přímo nabízí nekontrolovatelnou možnost zneužívání pravomocí, je pro národní socialisty naprosto nepřijatelný.

Norma byla dnes posledním zákonem, o ktreém poslanci hlasovali. Poté se rozešli domů. Předtím ale řekl kolegům řídící schůze Lubomír Zoarálek: „Doufám, že naše reputace bude napravena a Česko dnes pomstí porážku Kvitové." Reagoval tak na začínající šampionát EURO 2012. Dnes večer se proti Rusku totiž v polské Wroclawi postaví čeští fotbalisté.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

30 000 Kč pokuta za zákaz Ukrajincům. Mezitím další rvačka. „Policie ČR nepřijela.“

8:46 30 000 Kč pokuta za zákaz Ukrajincům. Mezitím další rvačka. „Policie ČR nepřijela.“

Ukrajincům vstup zakázán, demolují nám diskotéku. Tak se nedávno vyjádřil IMC Music Club ve východoč…