Kníže i Parkanová chválí vlastence Emila Háchu a rudí z něj vidí rudě

13.07.2012 6:18

ANKETA V těchto dnech si připomínáme 140. let od narození prezidenta pomnichovského Česko-Slovenska a Protektorátu Čechy a Morava Emila Háchy (narozen 12. července 1872). Názory českých politiků na něj se diametrálně liší. Pro jedny byl kolaborantem a zrádcem, pro druhé vlastencem, který se snažil zachránit český národ ve velmi těžké době okupace Německem. Pro třetí rozporuplnou osobností.

Kníže i Parkanová chválí vlastence Emila Háchu a rudí z něj vidí rudě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Fotokoláž.

Pravicoví politici Háchu spíše hájí, zatímco levicoví politici, a především poslanci KSČM, ho odsuzují. „Byl vlastenec, kterému bylo jasné, že se obětuje. Osobně předal mému strýci dokumenty, aby je doručil do Londýna. Bohužel rychle pokračující skleróza a tudíž výroky, za které už nemohl být zodpovědný, zastínily jeho obraz,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz vicepremiér, ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Zachránil mnoho životů

Místopředseda Poslanecké sněmovny a místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek si myslí, že Háchu nelze jednoznačně soudit jako zrádce a kolaboranta. „Otázka je, zda bylo správné přijmout úřad prezidenta v době takzvané Druhé republiky, jejíž fašizující charakter byl zřejmý. Na druhé straně do úřadu by nastoupil někdo mnohem horlivější než Hácha. Hácha se opravdu snažil zmírnit nejostřejší projevy nacistické perzekuce. Jistě pro něj bylo mučivé, že právě s ním, jenž tak věrně sloužil svému státu, byl spojen zánik jeho existence. Přijal roli, kterou on sám zřejmě chápal jako službu, ale která byla zároveň hluboce nedůstojná. Nechtěl bych být jeho soudcem,“ zamyslel se poslanec.

„Jsem jedním z těch, kteří si osobnosti Emila Háchy váží. Jsem přesvědčen, že navzdory tomu, že se ocitl v tragicky špatné době na špatném místě, chtěl udělat a asi v rámci možností dělal maximum pro tento národ,“ míní místopředseda poslaneckého klubu ODS Jan Čechlovský.
 
„Já ho mám za zrádce a kolaboranta, který stvrdil naše područí Němcům, znevěrohodnil postavení legitimní vlády a především prezidenta Beneše,“ řekl naopak rezolutně senátor Severočechů.cz Jaroslav Doubrava.
 
Podle bývalé místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Vlasty Parkanové z TOP 09 byl doktor Emil Hácha významnou osobností našich dějin. „Funkce prezidenta se ujal, přestože dobře věděl, že se vděku a docenění nedočká. Zachránil mnoho životů v přetěžkých politických podmínkách a za to mu patří náš dík. Konec Háchova života ilustruje radikalismus v době těsně po válce, která bohužel často nedokázala rozlišit mezi skutečnými zrádci a nevinnými oběťmi. Háchovy zásluhy by proto měly být připomínány,“ míní poslankyně.

Těžko ho hodnotit nálepkou
 
Senátor ODS Tomáš Jirsa prozradil, že je zrovna na chalupě poblíž Trhových Svinů, kde se Hácha narodil. Podle senátora je Hácha tragickou postavou našich dějin, ale rozhodně ne kolaborantem či zrádcem. „Byl to velký vzdělanec a znalec práva. Pokoušel se zachránit, co se dalo. Vybral si sice špatnou cestu, ale já ho neodsuzuji. Dělal, co považoval za správné,“ řekl redakci Jirsa.


 
Háchu odsuzuje poslanec KSČM Miroslav Opálka. „Byl dobrovolnou loutkou okupační správy. Na rozdíl od Eliáše, který spolupracoval s odbojem, háchovci vyslovili například souhlas s nacistickými zločiny po atentátu na Heydricha. Stojím tedy za prohlášením československé exilové vlády v Londýně, že činnost háchovců je zradou na českém národě. To přirozeně vedlo po osvobození k Háchovu zatčení,“ říká poslanec.
 
„Hácha je bezesporu tragickou postavou našich dějin a nelze ho jednoznačně hodnotit nějakou nálepkou. Těžko najít hranici, kdy pomáhal lidem přežít dobu v protektorátu a kde jeho jednání lze označovat za zradu. Myslím, že v tom ještě neřekli zásadní hodnocení historici,“ míní místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Václav Votava.

Beneš ho v tom nechal vykoupat
 
Podle poslance ODS Aleše Rádla byl Hácha tragickou obětí, která byla Edvardem Benešem nastrčena do neřešitelné situace, na jejímž vytvoření se Hácha na rozdíl od Beneše nijak nepodílel.

„Beneš pak v sobě nikdy nenašel tolik cti, aby Háchovi poděkoval za to, že za něj převzal odpovědnost za stát, který Beneš sám svou politikou dostal do neudržitelné geopolitické pozice a katastrofálního společenského marasmu a byl pak nakonec dokonce schopen nečinně přihlížet tomu, že nemocného, zmateného a patrně již nesvéprávného starce těsně před smrtí vláčí věznicemi a lynčují včerejší kolaboranti a dnešní rychlokvašení odbojáři,“ řekl Rádl.
 
„To, že si Hácha jako vysoce vzdělaný soudce, člověk vychovaný v křesťanském duchu staré předválečné školy, který se politikou zabýval možná jen zcela okrajově, vůbec neuměl představit, kam až v postupující válečné vřavě zajde okupační nacistická ideologie a nebyl schopen nalézt žádný způsob, jak tomu alespoň trochu účelně čelit, bych mu nezazlíval. Míra jeho spolupráce s nacistickou mocí se ani zdaleka neblíží tomu, jak úzce s ní spolupracovali jiní úřední představitelé obsazených států a myslím, že se ani neblíží míře spolupráce, která byla v té době v protektorátu pro významnou většinu lidí docela běžným standardem,“ dodal poslanec.


 
I člen poslaneckého klubu VV Josef Dobeš míní, že Hácha byl spíše tragickou obětí a snažil se pro český národ dělat vše, co bylo v jeho omezených možnostech. „Byl to relativně slušný politik ve špatné době a na špatném místě. Komunistický režim mu dal nespravedlivou nálepku kolaboranta. Věřím, že za nějaký čas historikové pomohou očistit jeho jméno a zásluhy pro český lid v jednom z nejtěžších obdobích v historii našeho národa,“ řekl poslanec.

Úctyhodná osoba, kterou zradil Beneš jako všechny

Senátor ČSSD Petr Gawlas říká, že hodnotit Háchu není jednoduché a jedná se o velmi kontroverzní osobnost. „Na jedné straně je zaslouženě symbolem zrady a ústupků před nacismem, na druhé straně měl vazby na protinacistický odboj. Je také třeba si uvědomit, že se jednalo o starého a těžce nemocného muže, který byl pod nepředstavitelným tlakem,“ zdůraznil Gawlas.
 
Podle poslance TOP 09 Daniela Korte je Hácha úctyhodná postava. „Obětoval se a převzal úkol, o němž věděl, že je nad jeho síly. Zachránil mnoho českých lidí. Spolupracoval s Benešem, který ho však zradil, jako všechno a všechny, a odkopl ho jako použitou onuci. Nechal ho zemřít ve vězení, což svěčí o jeho lidské malosti,“ dodal poslanec.
 
Místopředseda KSČM a poslanec Jiří Dolejš je k Háchovi smířlivější než jeho straničtí kolegové: „Tragédií Emila Háchy bylo, že politiku ústupků chápal jako možnost rezistence. Háchovština je tak spíš o pokračování absurdního appeasementu než o vědomé zradě.“

Oporou mu byl generál Alois Eliáš

V pohledu senátora Pavla Lebedy zvoleného za ČSSD na počátku svého působení ve funkci prezidenta se Hácha snažil hájit české zájmy, i když to bylo velmi těžké a nebezpečné. „Oporou mu byl generál Eliáš jako předseda vlády. Po Eliášově likvidaci, opuštěný a opovrhovaný Němci i Čechy, Hácha podlehl německému tlaku a pískal podle jejich not. Je to rozporuplná a především tragická postava,“ dodal Lebeda.

Europoslanec ODS Hynek Fajmon si myslí, že Hácha byl rozporuplnou osobností, která by se do čela státu za normálních okolností nedostala: „Okolnosti však byly šílené a Hácha se do čela silně okleštěného státu dostal. Často toho litoval. Nicméně snažil se v rámci šílených poměrů zachránit, co se dalo. Jeho poválečný osud je smutný.“

„Tristní dobu německé okupace jsem naštěstí nezažil. Nemyslím proto, že mám právo soudit. Ale ani měnit pohled a rozsudek Háchových současníků. Obětí doby jistě byl. Ale to i jiní kolaboranti a udavači. Stejně jako daleko četnější umučení, uvěznění, rozbombardovaní či přímo padlí hrdinové. Hlavně na ně bychom zapomínat neměli. Historii lze studovat, poučit se z ní. Ale ne změnit. I proto třeba nehodlám při církevních restitucích riskovat prolomení dekretů pana prezidenta Beneše. Sám Beneš v květnu 1947 řek: ´…mé dekrety se týkají i potrestání vlastizrádců a mají trvalou platnost. Potrestejte všechny vlastizrádce, ať je to kdokoli a v kterékoli době.´ Dnes je možná vlastenectví považováno za přežité. Proč asi? Právě proto se za něj nestydím,“ rozpovídal se poslanec ČSSD Jiří Koskuba.

Nemáme soudit druhé, když jsme to nezažili
 
Podle poslance KSČM Pavla Hojdy byl Hácha zejména slabý politik. „Jeho činy nejen ponížily stát, ale ve skutečnosti nemohly zabránit budoucímu zotročení, přesídlení a likvidaci českého národa. Pouze díky obratu v průběhu druhé světové války k tomu nedošlo,“ říká poslanec.
 
„V Talmudu se píše, že nemáme soudit druhé, když jsme se v jejich situaci sami neocitli a nikdy ji nezažili. Proto i já se budu držet této moudré rady. V každém případě byl ale Emil Hácha velmi vzdělaný muž s širokým záběrem od práva přes filozofii až k literatuře. Dokonce přeložil z angličtiny Tři muži ve člunu. Bohužel žil v době, kdy jeho rozhled a erudice byly zadupány do země bandou polovzdělaných vandalů. Noc ze 14. na 15. březen byla spouštěcím mechanismem tohoto procesu,“ uvedl poslanec ODS Walter Bartoš.

„Emil Hácha byl bezesporu tragickou postavou našich dějin. Jeho úlohu musí posoudit historici s vědomím kontextu té soumračné a kruté doby,“ myslí si místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková z ČSSD.

Rehabilitace?

Senátor ODS Karel Šebek se domnívá, že Emil Hácha by si zasloužil politickou, historickou a morální rehabilitaci: „Málo se publikují svědectví o jeho zoufalém boji proti hnědému moru, který ho stál zdraví a posléze život. Byl to tichý a statečný člověk. Rozhodně nebyl zrádce.“

Podle názoru senátora ČSSD Miloše Malého byl Hácha nešťastná a na konci svého života těžce nemocná osoba. Málokdo si podle něho uvědomuje, že byl výborným právníkem a znalcem anglosaského mezinárodního práva.

„Většina z nás si automaticky spojuje s pojmem kolaborant. Zapomíná se, že funkci prezidenta přijal až po naléhání svého okolí. Odmítl v roce 1939 slib věrnosti Hitlerovi. Zasáhl ve prospěch zatčených studentů. Až jeho nemoc z něj udělala loutku v rukou nacistů. Tou byl až do osvobození. Tragickou jeho životní cestu ukončila smrt v Pankrácké nemocnici 27. června 1945,“ dodal senátor.

„S ohledem na nová zjištění historiků by měla být provedena hlubší analýza. Hodnocení vyžádá hlubší analýzu. Ale dohodu s Hitlerem, byť pod nátlakem, vnímám jako politické i lidské selhání,“ uvedla europoslanknyě KDU-ČSL Zuzana Roithová.

„Smutná fugura,“ uvedl jen krátce o exprezidentovi poslanec Stanislav Huml.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

migranti

Dobrý den, prohlášení Nerudové o migrantech jsem taky nepobral. Ale můj dotaz zní, zda se ví, kolik je v ČR aktuálně migrantů? A co si myslíte o migrantech z Ukrajiny? Máme je přijímat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„On to nečetl?!“ Migranti do ČR. Eurokomisařka „pomohla“ Rakušanovi. V ČR je zle

16:53 „On to nečetl?!“ Migranti do ČR. Eurokomisařka „pomohla“ Rakušanovi. V ČR je zle

Mluví nebo nemluví ministr vnitra Rakušan pravdu o údajné české výjimce z migračního paktu EU? Do sn…