Socialisté odpískali boj o miliardy pro církve. Doufají v zázrak

14.07.2012 19:21

Uvidíme v září, zaznívá od sociálních demokratů po včerejší výhře koalice během hlasování o církevních restitucích ve sněmovně. Záchranou brzdu pro zastavení koaličních plánů ale spatřují každy v něčem jiném. Podle politologa Lukáše Jelínka ale ČSSD nemusí jít o výhru, ale čestnou porážku před výhrou pro stranu mnohem důležitější - udržením oranžové nadvlády v krajích.

Socialisté odpískali boj o miliardy pro církve. Doufají v zázrak
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace proti církevním restitucím na Václavském náměstí

Martyrium se schvalováním restitucí skončilo pár minut po páteční půlnoci pro poslance vládní koalice úspěšně. Pro podporu návrhu sehnali 93 hlasů. Po opozičních obstrukcích, jen vzdáleně připomínajících to, co dokázala dnešní koalice předvést během pokusů o zrušení zdravotnických reforem exministra Tomáše Julínka, opozice ve složení poslaneckých klubů ČSSD, KSČM a většiny VV boj prozatím vzdala. Sociální demokraté odkazují na září a chtějí mobilizovat občany. A podle jejich výpovědí tak trochu doufají v zázrak. Světský, samozřejmě.

Sledujeme téma Miliardy pro církve

"Děláme věci, pokud mají smysl. Žádná další obstrukce smysl neměla a i kdybychom vyčerpali všechny další řečníky a jejich dvakrát deset minut, po které mohli ještě mluvit, stejně by se o tom hlasovalo. Navíc pokud bychom neodhadli konec tohoto hlasování, dokázala by výše uvedená skutečnost způsobit komplikace pro nás. Chceme jistotu, že se o tom budeme ve sněmovně bavit znovu v polovině září," vysvětluje pro ParlamentníListy.cz taktiku své strany stínový ministr spravedlnosti Jeroným Tejc.

Navštiv svého poslance. A řekni mu to pěkně od plic

Socialisté se podle něj spoléhají jak na nevládní organizace, tak na oněch více než 80 procent občanů, kteří prý s restitucemi nesouhlasí. Tejc radí bombardovat poslance dopisy i osobními návštěvami během poslaneckých pondělků. "Ať se občané objednávají k poslancům, ať chodí bez ohlášení, to jim zákon umožňuje," doporučuje voličům.

A sám doufá v zázrak. Tím by byla koalice v situaci, kdy nedá dohromady potřebných 101 poslanců k přehlasování jistého vrácení zákona Senátem. "Vzhledem k tomu, jak nyní vypadá stuace v koalici, je pravděpodobné, že po prázdninách už nebudou mít v této otázce většinu," dodal Tejc.

Tejcův kolega Vítězslav Jandák pak záchranu před restitucemi vidí mnohem výše, až u samotného prezidenta. "Pokud vím, on je velkým odpůrcem prolomení Benešových dekretů a církevní restituce návratem až před rok 1948 skutečně hrozí. Proto by zákon mohl vetovat," doufá Jandák. Opoziční poslanci pro to udělají všechno. V plánu je je dokonce i návštěva skupiny zákonodárců na Hradě. Čistě na občany pak spoléhá Zuzka Rujbrová z KSČM. "Naše úspěšnost je bohužel přímo úměrná počtu poslanců ve sněmovně."

Lubomír Zaorálek z ČSSD pak předpokládá, že i kdyby koalice na podzim stále držela sněmovní stojedničku, ČSSD se k restitucím vrátí po sněmovních volbách jako vládní strana. "Budeme o tom znovu jednat, protože nejen řadoví kněží se obávají, že církve přestanou být součástí kulturního dědictví národa a stanou se normálními byznysovými organizacemi," říká poslanec.

Politolog: ČSSD jde o volby, s obstrukcemi z toho neudělají téma

I z levicového tábora ale po noční porážce opozice zaznívá tvrdá kritika. Podle politologa Lukáše Jelínka z Masarykovy dělnické akademie se ČSSD vzdala příliš brzy. A možná i čistě účelově.

"Na stoly poslanců se to po včerejším odhlasování dostane zpět začátkem podzimu, kdy startuje kampaň, jinak by to nestihli. ČSSD udělá z církevních restitucí hlavní téma voleb. Může jim to docela dobře vyjít. Socialisté chtějí ukázat, jak špatné zákony vláda přijímá v době všeobecných škrtů," vyvsvětluje Jelínek.

Politolog osobně nevěří scénaři, podle nějž by se 101 hlasů nepodařilo koalici sehnat. A předpokládá, že zatímco navrácení části majetku, proti němuž ČSSD v zásadě mnoho argumentů nemá, zůstane stejné i po volbách, revidovat se z bude právě tvvdě kritizované finanční vyrovnání, které strana označuje za dar státu církvím bez hlubšího opodstatnění.

Návrh zákona počítá s tím, že církve by měly dostat zhruba polovinu někdejšího majetku v hodnotě zhruba 75 miliard korun, který je v držení státu. Za ostatní majetek pak mají získat náhradu 59 miliard korun během 30 let. K této částce by se ovšem připočítávala inflace. Na druhou stranu by stát již nevyplácel platy duchovním.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Ivánek

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nad regály bez banánů Čechům došla slova. A peníze

14:01 Nad regály bez banánů Čechům došla slova. A peníze

Nejsou banány a jejich cena roste. V plzeňském supermarketu došla leckterým Čechům slova, případně v…