Vládo, čekej peklo. Poslední bitva o církevní restituce a pak něco ještě horšího

26.07.2012 7:57

Černá můra ODS z minulých krajských voleb – zdravotnické poplatky – se vrací v podobě církevních restitucí. Opozice toto celostátní téma, které jí nabídla vládní koalice na stříbrném podnosu v podobě lákavého sousta, využije v letošní předvolební kampani do krajů.

Vládo, čekej peklo. Poslední bitva o církevní restituce a pak něco ještě horšího
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Ve sněmovně se schyluje k hlasování o důvěře vládě

„Myslím, že to bude jedno z hlavních témat. Bylo by to amatérské, kdybychom to nevyužili, když většina lidí je vyhraněna proti církevním restitucím,“ potvrzuje ParlamentnímListům.cz předseda klubu poslanců KSČM Pavel Kováčik. A sociálně demokratický poslanec Jaroslav Foldyna dodává: „Jak se bude čas blížit ke krajským volbám, bude naše aktivita akcelerovat. Musíme vysvětlit, co nás církevní restituce, z nichž budu profitovat jen církevní hodnostáři, budou stát, a přitom nezbydou peníze na potřebné věci – na důchody nebo pro invalidy“.

Anketa

Odvrátí opozice schválení církevních restitucí?

80%
20%
hlasovalo: 985 lidí

Opozice už si připravuje zbraně pro rozhodující souboj ve sněmovně, protože Senát, kde mají převahu sociální demokraté, s téměř stoprocentní pravděpodobností vrátí zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi zpátky do Poslanecké sněmovny. A zákonodárci v dolní komoře se začnou touto kontroverzní normou znovu zabývat až na své zářijové schůzi, což je pouhý měsíc před krajskými volbami, které proběhnou 12. a 13.října 2012.

Jandák: Čeká nás perný a horký podzim

„Mám pocit, že vláda je k opozici tak štědrá, že máme nepřeberné množství, z čeho si můžeme vybrat,“ odpověděl ParlamentnímListům.cz Vítězslav Jandák na otázku, zda budou právě církevní restituce hrát ve volební kampani ČSSD prim. „Určitě církevní restituce, tedy obrovské plýtvání penězi v době, kdy se na všem šetří, strana využije. Čeká nás perný a horký podzim,“ ujistil sociálně demokratický poslanec.

I občanští demokraté očekávají, byť neradi, že se církevní restituce stanou klíčovým tématem v nadcházejících krajských volbách a mohou – stejně jako kdysi poplatky – rozhodnout. „Obávám se, že ano, ale vidím to jako mimořádně neslušné a nemravné,“ odsoudil využití tohoto celostátního politického tématu v krajských volbách Marek Benda. Nevyloučil, že očekávané nové hlasování budou provázet další obstrukce. Harmonogram zářijové schůze s tím však prý počítá. „Jsme připraveni na všechno,“ řekl pro ParlamentniListy.cz. Je však přesvědčen, že zákon sněmovnou znovu projde. „Sto jedna hlasů máme, nemám signál, že by nám měl nějaký chybět,“ věří občanský demokrat.

ODS: Dokázali jsme spát ve sněmovně, dokážeme to i podruhé

I Boris Šťastný připouští, že téma církevních restitucí ovládne kampaň před krajskými volbami. „Může se to stát, ale nemělo by, pokud by voliči přistupovali ke krajským volbám s rozmyslem, aby zvolili kvalitní reprezentaci schopnou manažersky řídit kraj,“ řekl redakci poslanec ODS. Podle něj tak sociální demokraté po sérii skandálů v krajích využijí celostátní téma restitucí, aby zakryli neschopnost některých svých krajských manažerů. „Dá se předpokládat, že budou dělat co největší humbuk v Poslanecké sněmovně,“ připouští Šťastný. Ale spolu s kolegy z vládních stran je připraven na obstrukce i další akce opozice. „Dokázali jsme spát ve sněmovně několik dní, dokážeme to i podruhé. Čím víc budou hrát tuto šaškárnu, tím větší máme šanci, že uspějeme s věcnými tématy a přesvědčíme voliče,“ doufá občanský demokrat.

Druhé kolo jednání o církevních restitucích neproběhne bez pořádného divadla. „Určitě bych vyzval lidi, aby přišli do sněmovny na jednání o zákonu,“ přemýšlí Foldyna. Transparenty s hesly proti majetkovému vyrovnání s církvemi, které si přinesli poslanci ČSSD na hlasování o zákonu, by rád doplnil nějakou netradiční, vtipnou akcí. „Uděláme všechno, aby zákon neprošel. Musíme hledat smysluplnější řešení, jak se s církvemi vyrovnat,“ dodává. Například za mnohem lepší považuje projekt, který nabízel expředseda ČSSD Miloš Zeman: majetek vložit do fondu, z jehož hospodaření by se církev financovala.

Když se církvím majetek vrátí, do 20 let zaniknou

Jeho stranický kolega Vítězslav Jandák dokonce prohlásil, že odmítá zákon i proto, aby církve zachránil. „Když dostanou majetek, velmi brzy o něj přijdou zásluhou firem, které jim budou s jeho spravováním „pomáhat“. Církve budou po odluce státu odříznuty od peněz a do dvaceti let zaniknou,“ varuje Jandák. A podle jeho informací prý dokonce polovina církevních manažerů se stavěla proti tomuto zákonu. Podle Jandáka hrozí, že po církevních restitucích přijde “restituce šlechty, pak se začne jednat se sudetskými Němci, tím se prolomí Benešovy dekrety a nakonec se můžeme odstěhovat do Mongolska“.

Kováčik: Komunisté nekoušou

Komunista Pavel Kováčik si pochvaluje, že díky obstrukcím ve sněmovně se opozici k zákonu o církevních restitucích podařilo přitáhnout pozornost veřejnosti. „Měla čas pochopit, o co jde, názor se postupně vyvíjel, a to byl efekt, který jsme sledovali. Myslím, že jsme udělali kus práce,“ konstatoval. A potvrdil, že komunisté udělají všechno pro to, aby restituce neprošly. Jaké prostředky komunisté zvolí, však nesdělil. „Je ještě brzy, bude záležet na momentální situaci, zatím to neumím odhadnout,“ řekl Kováčik. Zda budou pro opozici církevní restituce stejně úspěšné jako v minulých krajských volbách zdravotnické poplatky, nechtěl Kováčik předvídat.. „O úspěchu budeme mluvit, až se dostaví, každé volby jsou jiné, atmosféra je neopakovatelná,“ vysvětlil. Ale lidé podle něj mají nyní čtyřletou zkušenost s vládou komunistů, protože v řadě krajů vládnou spolu se sociálními demokraty. „Mohli se přesvědčit, že to funguje, nikde jsme se nepohádali, upřednostňovali jsme vždy věcné řešení,“ zdůraznil Kováčik. Lidi tak prý pochopili, že „komunisté nekoušou“.

Analytik: Krajské volby vládní koalice nevyhraje

I analytik Daniel Kunštát soudí, že vrácení majetku církvím může sehrát v krajských volbách určitou roli, protože není populární, jak dokazují i průzkumy veřejného mínění. „Ale poplatky byly pro lidi větší téma, protože se jich bezprostředně dotýkalo, tohle nebude nejdůležitější motiv,“ prohlásil pro ParlamentniListy.cz. Volby podle něj možná dopadnou jako v roce 2008, to znamená, že významně uspěje opozice a neuspějí velké vládní strany, jak naznačují všechna šetření, ale podle něj z jiných důvodů než kvůli církevním restitucím. „I zdravotnické poplatky byly určitým symbolem, lidé mohli vyjádřit nesouhlas s vládou, s reformami, kterých se obávali, a současná vláda v reformách pokračuje, prosadila celou řadu nepopulárních kroků,“ zdráhá se dát největší váhu kontroverznímu zákonu, i když i podle jeho názoru sehraje určitou roli. Nepochybně postoj voličů ovlivní škrty, zvyšování daní, růst cen, obavy z důchodové a zdravotnické reformy, korupce, klientelismus. „Nálada ve společnosti není dobrá,“ konstatuje Kunštát, „a to je vždy přičítáno vládě. A obecně blbá nálada bude mít na výsledek voleb větší vliv než konkrétní téma.“

Velké šance vládním stranám analytik nedává. „I když odhlédnu od aktuální politické a ekonomické situace, kdy lidé poznávají na vlastní kapse důsledky globální krize, krajské volby jsou lokalizovány do poloviny volebního období, a v té době měla každá vládní koalice menší podporu a krajské volby vyhrála opozice. Platilo to, i když byla u moci sociální demokracie, a v dobách, které nebyly politicky turbulentní ani nebyla špatná ekonomická situace,“ připomíná Kunštát. I když Česká republika zažila zatím jen dvoje volby, obdobné – dlouholeté zkušenosti mají i jinde. „Tohle železné pravidlo v Evropě platí, volby, které proběhnou v polovině volebního období, nikdy vládní koalice nevyhraje,“ tvrdí analytik.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČT má k nezávislosti daleko asi jako na Mars... Čeští politici pozorně sledují, co se stane na Slovensku

20:21 ČT má k nezávislosti daleko asi jako na Mars... Čeští politici pozorně sledují, co se stane na Slovensku

Podpoří změny ve slovenských veřejnoprávních médiích objektivitu a vyváženost, anebo povedou k ohrož…