Gazdík chce ve sněmovně píchačky. Huml: Lid se nám vysměje

05.08.2012 16:50

Poslanci jako dělníci. I taková varianta je do budoucna možná. Stejně jako manuální i další pracovníci totiž poslancům hrozí, že svou přítomnost v práci budou muset dokazovat tzv. píchačkami.

 Gazdík chce ve sněmovně píchačky. Huml: Lid se nám vysměje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda strany Starostové a nezávislí Petr Gazdík

V továrnách či řadě jiných zaměstnáních jsou "píchačky", tedy zařízení, které kontroluje, zda a jak dlouho je ten který zaměstnanec v práci, zcela běžné. Ne tak v Poslanecké sněmovně. Často se tak stává, že zákonodárci, kteří si už tak žijí díky štědrým platům na vysoké noze, pobírají plat i za dny, kdy neúřadují. 

Například poslanec a pražský exprimátor Pavel Bém (ODS) zdolal nebezpečnou himálajskou horu K2 a jako poslanec zameškal kvůli horské expedici čtyři červencové schůze Poslanecké sněmovny.

Právě podobným excesům má zabránit nový návrh šéfa poslaneckého klubu TOP 09, Petra Gazdíka. Ten navrhuje zavést "píchačky" i do Sněmovny. Pro svůj návrh chce získat i podporu opozičních stran. Informaci přinesl jako první Týden.cz.

Huml: Popularitu tím nezískáme

Podle nezařazeného poslance Stanislava Humla (za ČSSD) ale tento návrh rozhodně poslancům prestiž nezvýší. "Je nesmysl si myslet, že populistické kroky zvýší prestiž sněmovny. Ztrácí ji tím, jak schvaluje zákony proti většině obyvatel. Arogancí a hloupostí představitelů. Lid se nám zasměje," řekl ParlamentnímListům.cz.

Spíše než zmíněné píchačky by podle něho sněmovně prospělo, pokud by se zbavila některých svých členů. "Někteří poslanci, kdyby nechodili vůbec, mnoha i jejich voličům by se ulevilo," uzavřel Huml.

Grospič: Skončeme tu frašku

Také komunista Stanislav Grospič se ke Gazdíkovu návrhu staví negativně. "Jsem na rozdíl od pana Gazdíka přesvědčený, že důvěryhodnost Parlamentu píchačky nijak nezvýší," řekl ParlamentnímListům.cz. "Určitě by se však vážnost Parlamentu zvýšila, kdyby vládní poslanci, ke kterým patří i pan Gazdík, respektovali názory velké většiny občanů a nedělali z jednání účelové frašky," dodal.

Gazdík chce dohodu

Gazdík chce návrh na zavedení píchaček předložit sám nebo po dohodě s ministrem práce a sociálních věcí jako pozměňovací návrh k zákonu o zvýšení platů ústavních činitelů. Do sněmovny návrh poslala vláda. Reagovala tak  na nález Ústavního soudu, který odmítl snížení platů soudců.

Propagátor píchaček také prohlásil, že kontrola docházky poslanců by se mohla provádět pomocí podpisových archů. Ty při každé schůzi leží v kuloárech sněmovny už dnes, ale nikdo je nevyhodnocuje. Další možnost kontroly je podle dne stráveného v dolní komoře.

 

Ten, kdo je zaměstnanec, ví, že absence v práci je možná jen za určitých okolností. Dojde-li k neomluvené absenci, čelí takový zaměstnanec velkým nepříjemnostem. Stejné to je i při nedodržování pracovní doby.

Když nepřijde zaměstnanec, čeká ho trest

Pokud však nepřijde na čas či se nedostaví do své "práce" ve sněmovně poslanec, nehrozí mu nic - nikdo ani nezkoumá, zda za jeho nepřítomností stojí nemoc, rodinné důvody či něco zhola jiného. Přitom sankce za neúčast na schůzích sněmovny byly zakotveny v zákoně o platech již v roce 1995.

„Bohužel nikdy nebyl určen zodpovědný orgán, který má o těchto sankcích rozhodovat. Dle mého by jím měl být mandátový výbor. To je ale třeba vtělit do jednacího řádu. Já osobně jsem velmi pro dotažení tohoto záměru," řekla již před časem pro ParlamentníListy.cz Karolína Peake.

Pokuty ne, ale co takhle omluvenky?

K jejímu názoru se pak nepřímo přiklonila i předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS). Obecně sice nesouhlasila s pokutováním poslanců za nepřítomnost při jednáních sněmovny, připoustila ale, že tlak veřejnosti by si mohl sankce vynutit.

Mezi největší absentéry ve sněmovně přitom patřil delší čas pražský exprimátor Pavel Bém. Od začátku volebního období se například účastnil 42 procent hlasování, podobně na tom byl i středočeský exhejtman David Rath (ČSSD), který se účastnil jen 49 procent hlasování. 

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jana Šulcová, ahe

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Co to je? Knihu koupili, ale prodávat ji nechtějí? Miloš Zeman zakročil

15:15 Co to je? Knihu koupili, ale prodávat ji nechtějí? Miloš Zeman zakročil

Kniha Spiknutí, která byla v minulém týdnu v pražském Arcibiskupském paláci slavnostně uvedena na tr…