Hrabat funkce mohou leda senátoři. Dělají stejně pendrek, udeřil Jandák

12.08.2012 20:50

Blíží se komunální volby a řada známých politiků figuruje na čelních místech krajských kandidátek, tedy i na pozici krajského hejtmana. ParlamentníListy.cz proto zajímalo, jak vnímají naši poslanci možnost kumulace podobných funkcí, a zda je lze vykonávat opravdu zodpovědně a s plným nasazením.

Hrabat funkce mohou leda senátoři. Dělají stejně pendrek, udeřil Jandák
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý ministr kultury a exposlanec ČSSD Vítězslav Jandák

„Je třeba rozlišit, o jaké funkce jde a čemu dá politik v případě zvolení přednost,“ řekl pro ParlamentníListy.cz předseda poslaneckého klubu za TOP 09 Petr Gazdík. Jak říká, je třeba uvážit náročnost funkce a současně její honorování.

S poslancem regionální funkce sloučit nejdou, se senátorem ano

„Mám zato, že funkce zastupitele je s funkcí poslance a zejména senátora zcela slučitelná, zatímco například funkci hejtmana považuji za velmi náročnou, a také dost vysoce honorovanou," říká Gazdík.

„Navíc jsem přesvědčen, že je pro zastupitelstvo dobré, když má ve svých řadách zástupce z vysoké politiky,“ říká dále šéf poslaneckého klubu TOP 09-STAN.

On sám je připraven v případě, že bude zvolen hejtmanem, odstoupit z funkce nejen předsedy klubu, ale i poslance. „Ostatně, říkal jsem to ještě dříve, než jsem do krajských voleb kandidoval," zdůraznil redakci.

Když budu zvolen do kraje i Senátu, dám přednost Senátu, říká Jarolím

„Tak to já kandiduji do obou funkcí, jak do Senátu, tak do kraje,“ řekl Tomáš Jarolím (VV) ParlamentnímListům.cz. Jak ale vzápětí upřesnil, do kraje, kde je lídrem na kandidátce, nevstupuje do souboje za Věci veřejné, ale za hnutí nezávislých NO – Nespokojené občany.

Na to, že by získal post hejtmana, Tomáš Jarolím příliš nespoléhá. „Spíš si myslím a doufám, že to tam bude o nějaké rozumné a prospěšné koalici neparlamentních stran,“ dodává. Souhlasí však s Petrem Gazdíkem, že není možné sloučit funkci poslance a hejtmana. „Obě jsou to velmi náročné a zodpovědné funkce,“ dodává. Jak říká, s funkcí senátora to sloučit podle jeho mínění lze. „Je to přeci jen volnější režim. Práce poslance je příliš vypjatá,“ dodává redakci Jarolím.

„Navíc si nemyslím, že by byla pozice hejtmana pro mě reálná. To už skutečně vypadá reálněji pozice senátora,“ říká 41letý Tomáš Jarolím, který byl už jako místopředseda VV pověstný svými protikorupčními postoji.

Přesto dodává, že kdyby se snad stalo, a on by uspěl u obou funkcí, dá přednost práci senátora. „Rád bych se skutečně na plný výkon věnoval protikorupční legislativě, a to jde přeci jen lépe v Senátu,“ usmál se Jarolím.

Senátoři dělají pendrek, mohou svou funkci kumulovt, říká Jandák

„Nemám rád kumulaci jakýchkoliv funkcí,“ řekl pro ParlamentníListy.cz oranžový poslanec Vítězslav Jandák. „U hejtmanů je ta práce i bez toho těžká, a teď ještě k tomu funkci poslance? To ne,“ konstatoval s tím, že zatímco funkce poslance „sídlí a rozhoduje“ především v Praze, funkce hejtmana je důležitá v místě. „A je třeba vzít v úvahu i vzdálenosti i souběžné akce. Podle mne to prostě nejde, není to to pravé vořechové,“ domnívá se Vítězslav Jandák.

„Jo, kde to vidím jako možné, je kombinace hejtmana a senátora, protože ti senátoři stejně dělají pendrek, jak říkám. Ať se na mě nezlobí,“ dodává.

Jandák vysvětlil, že senátoři mají oproti poslancům podstatně méně pracovní doby i času stráveného nad zákony, protože hlavní tíhu v tomto procesu nese přeci jen Poslanecká sněmovna. „Jsem řadový člen sociální demokracie. Ani ve straně nemám žádné funkce,“ ukazuje na sebe.

Jediné, kde Slávek Jandák ochotně přiznal funkci, je u sboru dobrovolných hasičů v jižních Čechách. „Na to jsem opravdu hrdý,“ dodává. Jak říká, dnes je to právě sbor dobrovolných hasičů, který nejen pomáhá při požárech nebo živelných katastrofách, ale plní prý ještě další mimořádně důležitou funkci.

„To si málokdo uvědomuje, že jsou to dobrovolní hasiči, kteří drží venkov pohromadě a pospolu,“ říká pro ParlamentníListy.cz Jandák. Spolková činnost dobrovolných hasičů hraje podle něj mimořádně důležitou a nezastupitelnou roli. „To je funkce, kterou rád přiznávám, ostatní kumulace ale nepovažuji za správné,“ dodává poslanec. Prý by se měl politik vždy věnovat pořádně jedné věci.

Naši senátoři fungují poctivě a práce mají hodně, zlobí se komunistická poslankyně

„Tak s tím opravdu nemohu souhlasit,“ reaguje na Jandákova slova pro ParlamentníListy.cz komunistická poslankyně Soňa Marková. Jak řekla, zná komunistické senátory a ví, že mají práce víc než dost. „Hodně záleží na tom, zda tu práci někdo dělá poctivě, nebo ne,“ zlobí se Marková, která sama kandiduje v letošních podzimních volbách do Senátu.

Navíc se to podle ní ani nedá příliš zobecnit. „Myslím, že je dobře, když je poslanec nebo senátor zároveň zastupitelem,“ konstatuje. Podle ní je důležité, aby poslanec či senátor znal dobře jak vrcholnou politiku, tak i místní záležitosti, a tyto poznatky pak uměl přenést zpět do vrcholné politiky.

Co je ale podle Markové nevhodné, když vrcholný politik zastává zároveň s poslaneckou funkcí roli starosty, nebo primátora či hejtmana. „Jejich práce je podstatně náročnější, než fungování řadových zastupitelů,“ dodává pro redakci. Jsou to už funkce, které podle ní vyžadují, aby se jim člověk plně věnoval. „Jistě, dá se dělat třeba 15 funkcí, když je za vás dělá někdo jiný a vy berete jen peníze. S tím ale přece nelze souhlasit,“ nepřímo kritizuje některé ze svých kolegů poslankyně.

„Čemu ale ani média nevěnují příliš pozornost, je skutečnost, jak může vykonávat svou funkci současně ministr a zákonodárce,“ podivuje se Soňa Marková. Jak je možné, že například ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) předkládá za vládu nový zákon, a téměř současně s ním pozměňovací návrhy či přímo novelu jako poslanec. Jak je to možné?!“ zlobí se.

Podle ní by měla být spíš úprava v této struktuře, kdy ministr jako poslanec kontroluje sám sebe. „A to si myslím rozhodně být nemělo,“ říká na závěr poslankyně.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„On to nečetl?!“ Migranti do ČR. Eurokomisařka „pomohla“ Rakušanovi. V ČR je zle

16:53 „On to nečetl?!“ Migranti do ČR. Eurokomisařka „pomohla“ Rakušanovi. V ČR je zle

Mluví nebo nemluví ministr vnitra Rakušan pravdu o údajné české výjimce z migračního paktu EU? Do sn…