Klausovi došla trpělivost s Nečasem. Rozkol v ODS opozice nevylučuje

20.08.2012 20:00

Je zvýšení DPH správné, nebo nikoli? Právě tato otázka vyvolala střet dokonce mezi premiérem a prezidentem. Zatímco premiér Petr Nečas ve spolupráci s ministrem financí Miroslavem Kalouskem jsou tvrdými zastánci zvyšování zejména nepřímých daní, ekonom a prezident Václav Klaus to označuje za politickou sebevraždu.

Klausovi došla trpělivost s Nečasem. Rozkol v ODS opozice nevylučuje
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Premiér Petr Nečas spolu s prezidentem Václavem Klausem

Rozštěpí tento spor ODS? Na tuto otázku i stanovisko k prospěšnosti ze zvyšování DPH se ParlamentníListy.cz dotázaly opozičních politiků, kterým by drolení sil pravice jedině prospělo.

Rozkol v ODS už nastal, prezident ho možná prý jen prohloubil

„Podle mého, panu prezidentovi došla trpělivost,“ řekl pro ParlamentníListy.cz předseda poslaneckého klubu za KSČM Pavel Kováčik. Dodal, že Václav Klaus je ekonom, takže musí vidět, že jsou kroky stávající pravicové vlády zcela kontraproduktivní. Také on připomněl, že daňové kroky kabinetu bijí do sociálně nejslabších vrstvev obyvatelstva, ale přínos do státní pokladny očekávat nelze.

Podle Pavla Kováčika může dojít k zesílenému pnutí v samotné ODS. „Vzpomeňme si, že někteří poslanci ODS už vystoupili s tím, že se zvýšením DPH nesouhlasí, ale že nechtějí bourat ODS, takže proto budou hlasovat pro zvýšení této daně,“ připomněl předseda klubu. Dodal, že i senátoři ODS měli značné výhrady k zákonu zvyšujícímu DPH.

„Takže ten rozkol už tam vlastně nastal,“ říká Pavel Kováčik „A pan prezident to možná jen trochu prohloubil,“ dodal.

Naše města jsou díky vládě chudá jako kostelní myši, tvrdí Foldyna

„To zvyšování daní, zejména těch nepřímých, jako je DPH či spotřební daň, je ekonomický diletantismus, který vede jen k tomu, že chudnou lidé a chudne i stát,“ řekl redakci sociálně-demokratický poslanec a člen hospodářského sněmovního výboru Jaroslav Foldyna. Jak dodal, je to vidět i na nedovýběru daní. „Klesá výběr daní a naše města jsou chudá jako kostelní myši,“ rozčiluje se pro ParlamentníListy.cz poslanec.

„Mluvil jsem s děčínským primátorem a jejich městu poklesl výběr daně v desítkách procent oproti původnímu předpokladu,“ uvádí Foldyna a přisazuje si názor, podle něhož je "ekonomický diletantismus", jaký prý předvádí pravicová vláda, naprosto ohromující. „Je to nejhorší vláda od roku 1971, nebo nějakých podobných let, kdy nastoupili úplní ekonomičtí diletanti,“ použil historický exkurz Jaroslav Foldyna.

"Když pochopil už i Václav Klaus, že tento kabinet je vládou ekonomického diletantismu, pak je zřejmé, že se jedná už o opravdu velkou záležitost,“ tvrdí Foldyna. Připomněl ale, že Václav Klaus se svou reformou počátkem 90. let nastolil systém, který vedl k výraznému zhoršení hospodářské situace v zemi. „Když nastoupila první sociálně demokratická vláda, nastal zlom v DPH, kdy se tato snížila koeficientem -1,6,“ připomněl Foldyna.

„Navíc, jestliže už Václav Klaus poukazuje na nedostatky stávající vlády, je to jen potvrzení toho, co vědí všichni, že tato vláda by měla co nejdříve skončit, než tuto zemi definitivně zničí. „Musím ale říct, že pan prezident se zachoval jako odpovědný politik, na rozdíl od Petra Nečase a jeho týmu,“ dodal pro ParlamentníListy.cz.

Od mého odchodu stoupla DPH o 200 procent, připomíná Paroubek

„Pan prezident se ozývá poněkud opožděně, vzkazuje na Hrad nezařazený poslanec a předseda národních socialistů LEV 21 Jiří Paroubek. Připomněl, že když končil v úřadu premiéra v roce 2006, byla snížená sazba DPH na pěti procentech. „Od příštího roku bude na 15 procentech, takže to je trojnásobné navýšení základní hodnoty,“ konstatoval stručně pro ParlamentníListy.cz.

Šéf národních socialistů neopomněl ani to, že základní sazba také stoupla, a to z 18 na 21 procent. „Podle mne by se měli oba pánové, neoliberální ekonomové - Klaus i Nečas - pořádně zamyslet,“ uvádí poslanec a dodává, že zvyšování daní jsou přesně ty kroky, proti nimž pravicoví politici razantně vystupovali. „Teoreticky, samozřejmě,“ dodal s neskrývanou dávkou ironie Paroubek.

Klausovi lidé v ODS prý hrají své hry

Ke zvýšenému pnutí v ODS podle Jiřího Paroubka nedojde. „Ti dva – pan Nečas a pan prezident Klaus k sobě mají hodně blízko a nemají k sobě tak špatný vztah, jak se to probírá v médiích."

Připustil sice, že Václav Klaus má na některé lidi v ODS stále ještě vliv, ale že stejně už i oni hrají svoje vlastní hry. „Samozřejmě, když je ODS na 16 procentech volebních preferencí, tak do lidí jako je pan Tluchoř a dalších „doslova vjel život,“ konstatuje Jiří Paroubek. Lze tak podle něj očekávat leccos.

V Německu jsou potraviny levnější o třetinu

Podle Jiřího Paroubka se zvýšení DPH ještě neprojevilo v plné míře. „Lidé začali méně utrácet, je menší poptávka, objevil se jev zvaný „cenová pružnost“. Vysvětlil, že tím, jak roste DPH, klesla poptávka, nenastaly předpokládané daňové příjmy, jak mysleli pánové Nečas a Kalousek. „No a to jedno procento to nijak zvlášť nevytrhne,“ dodal Paroubek.

„Ta zvýšená DPH je ale velmi razantní zásah do života lidí, protože žijeme v zemi, která je rájem oligopolu, což znamená velkých firem, nebo i kartelových uskupení,“ tvrdí bývalý premiér s tím, že právě tato uskupení podle něj uskutečňují cenovou politiku, jakou ony chtějí, a ne takovou, jakou vytváří trh.

Svá tvrzení doložil Jiří Paroubek konkrétním příkladem. „Uskutečnili jsme nákup 19 položek nejprve v samoobsluze v Ústí, a posléze v podobné samoobsluze v německých  Drážďanech. „Porovnali jsme ceny, a zjistili, že nákup v drážďanské samoobsluze vyšel zhruba o třetinu levněji,“ rozčiluje se Jiří Paroubek. „Tady jsou enormně vysoké ceny, což je dáno jak vyšší DPH na potraviny, než je v Německu, ale podle mne je to dáno i něčím docela jiným,“ vrací se Paroubek k oligopolu. Podle něj by měla lépe chránit své občany jak vláda, tak i Úřad na ochranu hospodářské soutěže. 

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„On to nečetl?!“ Migranti do ČR. Eurokomisařka „pomohla“ Rakušanovi. V ČR je zle

16:53 „On to nečetl?!“ Migranti do ČR. Eurokomisařka „pomohla“ Rakušanovi. V ČR je zle

Mluví nebo nemluví ministr vnitra Rakušan pravdu o údajné české výjimce z migračního paktu EU? Do sn…