Co tady předvádí koaliční vláda, je normální tunel a zlodějna, znělo pražským Klárovem

04.09.2012 22:32

Zhruba pět stovek lidí se sešlo na pražském Klárově, aby vyjádřily svou nespokojenost s vládou. Zaznívaly projevy kritizující vyrovnání s církvemi a reformní zákony, které přítomní označovali za asociální. Lidé vyjadřovali rozhořčení, že vláda nerespektuje přání 80 procent občanů, požadujících její odchod.

Co tady předvádí koaliční vláda, je normální tunel a zlodějna, znělo pražským Klárovem
Foto: Radmila Zemanová-Kopecká
Popisek: Na Klárově lidé protestovali proti církevním restitucím

„Je to k neuvěření. Většina národa chce, aby tahle asociální vláda odešla, ale ta se drží svých teplých křesel jako klíště," řekla pro ParlamentníListy.cz paní Hana Skroblová, která, jak sama řekla, jako důchodkyně poctivě chodí na protestní akce. „Ten život je čím dál horší, tak když už ten čas mám, tak jako občan jdu podpořit tyto akce,“ konstatovala.

Podpisů pod peticemi přibývá

"Jen za tři čtvrtě hodiny jsem nasbírala přes stovku podpisů,“ řekla ParlamentnímListům.cz Hušlbauerová Dagmar, která sbírala podpisy požadující zastavení vyrovnání s církvemi. Jak řekla, není to její první služba na podpisovém stánku, kde sbírá podpisy proti církevním restitucím. Působí většinou na Praze 6 a nasbírala už přes 500 podpisů. „Myslím, že těch potřebných 10 tisíc podpisů jsme už po republice rozhodně dohromady dali,“ dodává.


SLEDUJEME Miliardy pro církve

Na takzvaných církevních restitucích jí nejvíce vadí nezdokladovatelnost vydávaného majetku. „Když jdete reklamovat cokoliv, také musíte doložit, proč oni ne?,“ zlobí se paní Dáša. „Ať se jim vrátí majetek, na který mají skutečně nárok, ať se jim vrátí, co potřebují ke své činnosti, ale ne to, na co ukážou,“ zlobí se.

Zlodějna a tunel, říkají lidé, kteří už se ani neobávají sdělovat svá jména

"To, co tady předvádí koaliční vláda, je normální tunel a zlodějna,“ řekl Václav Novotný u dalšího podpisového stánku. „Nevím, proč nedokáží pochopit, že kdyby byl správně vyčíslený majetek, tak by nikdo z občanů neřekl ani slovo proti,“ dodává. Zlobil se, stejně jako okolo stojící, že vláda stanovila částku finančního odškodného jako bianko šek. „Vždyť je to spočítané Bůh ví jak, a Bůh ví čím,“ zlobí se.

Jeho kritická slova neminula ani zástupce kléru. „Když jsem panu Štíchovi z Pražského arcibiskupství ukázal přílohu k zákonu, tak se mě ptal, co to je. Překvapeně koukal, když jsem jim řekl, že příloha k zákonu, na které spolupracoval,“ dodává rozhořčeně. Jak řekl, upozornil Ladislava Štíchu, že jen v regionu pražského arcibiskupství si připsali zhruba o milion metrů čtverečních navíc. „A to nepočítáme ostatní diecéze,“ dodal.

Anketa

Jsou církevní restituce důležité?

hlasovalo: 4927 lidí

Petr Nečas lhal, ČSSD nemohla s církevními restitucemi nic dělat

Jak Václav Novotný dodal, nachytal na lži i Petra Nečase, který tvrdil, že sociální demokraté mohli církevní restituce řešit. „Ta komise ukončila svou činnost na konci roku 2007 a to nastoupila Topolánkova vláda, takže sociální demokraté už asi nic řešit nemohli,“ dodává. „Když to člověk trochu sleduje a dá si pak souvislosti dohromady, tak zjistí, že je to opravdu prachsprostá zlodějna,“ konstatuje Novotný.

„Doufám, že budou potom ochotni převzít také osobní odpovědnost, a to včetně svého majetku. Proto tu máme i petici za zákon, který by určil osobní odpovědnost za jejich skutky, které oni způsobili, a to včetně jejich majetku,“ říká Václav Novotný, zatímco podpisů pod peticí přibývá.

Připomeňme, že každou petici, kterou podepíše deset tisíc lidí, musí projednat petiční výbor parlamentu. K takovým peticím se pak koná veřejné slyšení, o což právě organizátorům petice jde.

Mezi řečníky byl předseda KSČM Vojtěch Filip. „Je důležité, aby tlak veřejnosti vzrůstal,“ řekl v rámci poděkování přítomným. Upozornil, že prezident může zákon o takzvaných církevních restitucích nepodepsat, ale klidně ho poslat dál, takže zákon bude platný i bez jeho podpisu. Vojtěch Filip proto vyjádřil naději, že se k tomu prezident Václav Klaus postaví jako státník čelem. „Navrhnu, aby byl tento bod (o narovnání státu s církvemi, pozn. red) přerušen, než proběhne veřejné slyšení,“ řekl komunistický předseda.

Dnes jsme se dozvěděli, že církev chce značnou část Pražského hradu

V druhé části fóra vystoupil Bohuslav Sobotka, předseda ČSSD, který mimo jiné upozornil, že v ohrožení je také Pražský hrad, o jehož větší část církev usiluje. „Pražský hrad je symbolem české státnosti, je to místo, kde sídlili čeští králové a dnes tam sídlí prezident České republiky,“ připomněl Sobotka.

 „Součástí restitucí, má být i převod značné části Hradu na katolickou církev,“ pronesl do davu, který reagoval značně podrážděně. Sobotka dále připomněl i souboj státu s církví o katedrálu sv. Víta. „Je to první krok k zahájení privatizace Pražského hradu,“ dodal Bohuslav Sobotka.



Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
 

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

osobnosti ANO

Dobrý den, paní Dostálová, překvapil mě průzkum, podle kterého vás řada lidí nezná. Je pravdou, že já se o politiku dost zajímám a díky PL vás i znám. Ale napadá mě jedna věc, není chybou, že za ANO vystupují stále ti stejní? Babiš-Schillerová-Havlíček, občas vy nebo pan Nacher? Není potřeba, aby ge...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

V Senátu smůla, tak chtěli zkusit Sněmovnu. Za to ale dostal Bartoš naloženo

21:00 V Senátu smůla, tak chtěli zkusit Sněmovnu. Za to ale dostal Bartoš naloženo

Ratifikační proces Istanbulské úmluvy nedávno zarazili senátoři, když tento mezinárodní dokument odm…