Nečas opět hájil restituce. Chce to Ústavní soud, a pomůže to i obcím

20.09.2012 17:02

Premiér Petr Nečas opět hájil vládní návrh o církevních restitucí. Je v souladu s výrokem Ústavního soudu, odblokuje nemovitosti v obcích a zajistí odluku státu a církví, řekl ministerský předseda při čtvrtečních sněmovních interpelacích.

Nečas opět hájil restituce. Chce to Ústavní soud, a pomůže to i obcím
Foto: ods.cz
Popisek: Vizuální reakce ODS na kampaň ČSSD proti církevním restitucím

Nečas odpovídal na dotaz Karla Černého z ČSSD, který připomněl, že podle ÚS mimo jiné nesmějí vznikat nové křivdy, musí se dát přednost naturální náhradě a musí být zachována rovnost. Podle Černého je vládní návrh diskriminační.

Premiér zdůraznil, že vláda dává přednost vydávání majetku. Vydáván má být ale jen státní majetek, nikoli majetek obcí, měst, spolků nebo soukromý. Nebude tak podle Nečase činěna nová křivda, je tedy třeba finanční náhrada.

Návrh zákona je ale širší, jde o narovnání vztahů mezi státem a církvemi, cílem je odluka, připomněl Nečas. Je podle něho neudržitelné, aby duchovní byli financováni ze státního rozpočtu jako úředníci. Nečas také upozornil na to, že navrhovaná finanční náhrada je podle něho o půlmiliardu nižší než částka, k níž dospěla církevní komise zřízená sociálnědemokratickým exministrem kultury Pavlem Dostálem. Narovnání vztahů mezi státem a církvemi je podle Nečase důležité i pro více než 1100 obcí a měst, které nyní mají v katastru blokovaný majetek. Bude možné jej hospodářsky využívat, dodal.

Schvalování návrhu zákona, který vetoval Senát, sněmovna na nynější schůzi opět odložila. K prosazení chybí ODS a TOP 09 hlasy poslanců LIDEM kolem vicepremiérky Karolíny Peake. Svou podporu podmínili přijetím daňové novely o zamýšleném zvýšení DPH, proti čemuž se ale bouří část občanských demokratů.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav, čtk

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

Sexuální násilí

Jak se v praxi bude dokazovat, jestli byl k souloži udělen souhlas či nikoliv? Nemám nic proti tomu, že jste změnili zákon, ale k čemu to v praxi bude? Co když jedna si budou strany v tom, zda byl udělen souhlas či nikoliv protiřečit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„On to nečetl?!“ Migranti do ČR. Eurokomisařka „pomohla“ Rakušanovi. V ČR je zle

16:53 „On to nečetl?!“ Migranti do ČR. Eurokomisařka „pomohla“ Rakušanovi. V ČR je zle

Mluví nebo nemluví ministr vnitra Rakušan pravdu o údajné české výjimce z migračního paktu EU? Do sn…