Klaus dal rozhovor britskému tisku. Takto ho ocenili doma

23.09.2012 19:20

Výroky prezidenta Václava Klause v rozhovoru pro britský nedělník, že se z Evropské unie stává superstát kvůli pokryteckým politikům, kteří se vzdávají demokratických principů, nikoho v České republice už nemohou překvapit. Ani zastánce federace, ani její odpůrce. Český prezident je znám názorem, že odmítá evropskou federalizaci a naopak vyzývá k obnově národního státu a suverenity. Sám však přiznává, že mezi evropskými politiky je však v tomto boji osamocen.

Klaus dal rozhovor britskému tisku. Takto ho ocenili doma
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Václav Klaus

Václav Klaus označil architekty nového směřování Evropské unie za politiky dvou tváří, kteří ničí evropskou demokracii. Nové snahy o federalizaci Evropské unie, která by měla svou vlastní hlavu státu a armádu, jsou podle prezidenta "konečnou fází" zániku demokracie a národního státu. „Musíme se zamyslet nad tím, jak obnovit naši státní suverenitu. V rámci federace je něco takového nemožné. Evropská unie by se měla ubírat opačným směrem," řekl Klaus pro The Sunday Telegraph.

Svoboda: Evropská unie je prospěšná i České republice

Bývalý šéf diplomacie Cyril Svoboda s hlavou státu nesouhlasí. „Myslím, že se prokázalo, že Evropská unie je prospěšná celé Evropě, jednotlivým členským státům i České republice,“ řekl ParlamentnímListům.cz exministr zahraničí. Pro něj jsou silné výrazy „na adresu vnějšího nepřítele“ nepřijatelné, považuje je jen za snahu Václava Klause získat doma větší popularitu. „Kdyby se raději prezident jasně postavil k našim problémům – boji proti korupci a dalším nešvarům,“ dodal Svoboda.

Podle Svobody je jediná cesta, aby se vytvořila v Evropě silná konkurence vedle velkých trhů, jako je Čína, Rusko, Indie nebo Spojené státy, když budou evropské země úzce spolupracovat. Bývalý šéf diplomacie upozornil, že názory Václava Klause nejsou v Evropě brány příliš vážně, ale naše autorita je jimi podlomena. Podle Svobody nepůsobí Česká republika důvěryhodně, když nejprve podpoří Lisabonskou smlouvu, ale pak si klade podmínky, nebo když jsme u vyjednávání fiskální smlouvy, ale pak ji nepodepíšeme.

Český prezident je mimo realitu

Postoj prezidenta neschvaluje ani europoslanec za ČSSD Libor Rouček. „Český prezident, jak se konečně sám přesvědčil při návštěvě Itálie, je už naprosto mimo evropskou realitu,“ prohlásil pro ParlamentníListy.cz europoslanec. Reagoval tak na slova Václava Klause, kterými popisoval svoji návštěvu na jihu Evropy. Prý se tam setkal s "destruktivním myšlením" italských politiků, kteří se v době krize eurozóny vzdali odpovědnosti za chod své země a předávají kompetence do Bruselu. „Bylo pro mě opravdu hodně depresivní vidět, kolik vrcholných italských politiků vyjádřilo přesvědčení, že je nutné přesunout kompetence z Itálie do Bruselu z jednoho důvodu: pasivně přijímají, že sami nejsou schopni dělat racionální rozhodnutí," řekl Klaus.

Až Klaus opustí Hrad, snad se vydáme stejným směrem jako Evropa

Sociálně demokratický europoslanec však ujišťuje, že o demokracii nikdo nepřichází. „Jak vidíme na příkladu federativních zemí, jako je USA nebo náš soused Německo, jsou to právě federace, které zajistí jak demokracii, tak co nejefektivnější fungování společnosti i ekonomiky,“ dodal. „Věřím, že po 7. březnu příštího roku, až Václav Klaus konečně z Hradu odejde, se i Češi ve svém myšlení i konání vydají stejným směrem jako naši vyspělí západní sousedé, to znamená k federaci,“ vyjádřil přesvědčení Libor Rouček.

Cabrnoch: Kroky směrem k federaci Evropy nepodporuji

Poslanec Evropského parlamentu za ODS Milan Cabrnoch přiznal, že rozhovor v britském nedělníku nečetl, takže nechce vyjádření prezidenta Václava Klause komentovat. „Já stále vidím Evropskou unii jako unii samostatných zemí, které spolupracují, protože je to pro ně výhodné. Kroky směrem k federaci Evropy nepodporuji,“ prohlásil Cabrnoch, který jako velká část nejsilnější vládní strany – ODS – další integraci směřující k federaci odmítá.

Václav Klaus jako český premiér v roce 2004 se vstupem České republiky do Evropské unie souhlasil. „Vstupovali jsme do Evropské unie, nikoliv federace, v níž bychom se stali nepodstatnou provincií,” objasnil prezident. A vtipně podotkl, že je to ironií dějin, protože by si v roce 1989 nepředstavoval, že jeho rolí bude kázat o hodnotách demokracie.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČT má k nezávislosti daleko asi jako na Mars... Čeští politici pozorně sledují, co se stane na Slovensku

20:21 ČT má k nezávislosti daleko asi jako na Mars... Čeští politici pozorně sledují, co se stane na Slovensku

Podpoří změny ve slovenských veřejnoprávních médiích objektivitu a vyváženost, anebo povedou k ohrož…