Ptali jsme se politika na korupci u Drábka a on řekl: Nemůžu, zavřeli mi ústa

03.10.2012 13:33

Zásah protikorupční policie na Ministerstvu práce a sociálních věcí nelze brát podle lidí zabývajících se bojem proti korupci tak, že policejní složky už budou u nás nadále fungovat nezávisle. Místopředseda Věcí veřejných Tomáš Jarolím se dokonce obává, že se vše začne vracet do starých kolejí a objeví se snahy policii v jejích aktivitách okleštit.

Ptali jsme se politika na korupci u Drábka a on řekl: Nemůžu, zavřeli mi ústa
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek

Pondělní zásah protikorupční policie, která si z Ministerstva práce a sociálních věcí odvedla prvního náměstka ministra Vladimíra Šišku, dal vzpomenout na slova exhejtmana Davida Ratha, když před sněmovnou vystoupil po první žádosti policie o zbavení své poslanecké imunity a varoval, že si teď nemůže být nikdo jistý. „Velká ryba by byl první náměstek, policejní prezident, náměstek policejního prezidenta, nejvyšší státní zástupce, jeho náměstek. To jsou lidi, kteří mají moc, kteří rozhodují a kteří mají zásadní vliv,“ uvedl tehdy Rath. A čas jako by mu dal za pravdu.

„Jednoznačně oproti panu Rathovi je pan Šiška velryba. Pokud to chceme měřit tím, jaký humbuk kolem těchto dvou kauz byl, tak to samozřejmě vede pan Rath. Ale pokud to chcete měřit, co je za těmi kauzami, co je v rozmezí peněz ze státního rozpočtu a korupce, tak to se vůbec nedá porovnat. V tuhletu chvíli si myslím, že za těmi pány na MPSV jdou daleko větší objemy,“ říká pro ParlamentníListy.cz místopředseda Věcí veřejných Tomáš Jarolím.

Informace v rámci úkonů trestního řízení zveřejňovat nelze

Události na Ministerstvu práce však víc komentovat nemůže. „Naše zákony jsou postavené tak, že ve chvíli, kdy podáváte nějaký podnět, tak musíte podepsat mlčenlivost pod pokutou až milion korun. Strašně rád bych vám k tomu něco řekl, ale nemůžu. V případě pana Kalouska už mi ta milionová pokuta hrozí. Takže nebudu komentovat ani Ministerstvo práce, ani pana Šišku,“ říká bojovník proti korupci, jenž podněty pro podezření ze spáchání trestného činu ať už na MPSV, nebo v případě ministra financí Miroslava Kalouska nešetřil.

„Ta hrozba tady skutečně existuje,“ potvrzuje pro ParlamentníListy.cz advokát Boris Vršinský a poukazuje na § 8b trestního řádu, což je zákon 141/1961. „Upravuje to zákaz, který se vztahuje na osoby, kterým byly poskytnuty určité informace v rámci úkonů v trestním řízení. Všechny osoby, které se v souvislosti s ním dozví nějaké informace, o nich musí zachovávat mlčenlivost,“ upozorňuje Boris Vršinský s tím, že hrozba milionové pokuty je v zákoně o ochraně osobních údajů částečně i dílem alibismu politiků.

Pomohlo zrušení Langerovy brzdy v odhalování korupce

Odvahu protikorupční policie přičítá Tomáš Jarolím krokům, které v resortu nastartovaly Věci veřejné. „Myslím, že tohle je ještě dojezd staré gardy, která se tady skoro dva roky nastavovala. A já doufám, že toho udělají co nejvíc, než tam nové vedení policie zavede změny. Tohle je ještě věc pana Lessyho a jak byl za něj nastaven systém,“ tvrdí místopředseda Věcí veřejných.

Přitom podle něj stačilo jednoduché nařízení, které zrušilo příkaz bývalého ministra vnitra Ivana Langera, že se veškerá podezření z korupce musí hlásit na jedno místo. „Protože ve chvíli, kdyby ten pozůstatek z Langerovy éry ještě platil, tak v tu chvíli už by nic vyšetřováno nebylo a pak by jistě pan Drábek i pan Kalousek věděli, že se něco vyšetřuje, a tím by to také skončilo,“ domnívá se Tomáš Jarolím.

Policii znovu hrozí okleštění jejích aktivit

„Bojím se toho, že se to zase zhoupne zpátky. A z toho, co vidím, jaké kroky se připravují, tak to k tomu opravdu směřuje. Dokonce se obávám, že budou hledat různé způsoby, jak policii v jejích aktivitách okleštit. A to počínaje podobnými nařízeními, jako bylo hlášení vyšetřování na jedno místo, až po finanční demotivaci těch lidí. Já se toho fakt bojím a byl bych strašně rád, kdybych se pletl,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz místopředseda VV Tomáš Jarolím.

Také projektový vedoucí Transparency International ČR Radim Bureš má pocit, že se ochota policie jít do politicky citlivějších záležitostí zvýšila. „Zcela evidentně jdou vyšetřovatelé po kauzách, které by dříve možná nechávali bez povšimnutí. Jak ty kauzy budou dál pokračovat, je samozřejmě druhá věc. Je dobré si uvědomit, že z těch významnějších politických kauz vlastně ještě nic nebylo dotaženo do konce, ale necháme se překvapit,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz Radim Bureš.

Je znát vůle většiny společnosti po vyšetřování korupce

Myslí si přitom, že je to dáno komplexem důvodů, přičemž za klíčovou považuje změněnou atmosféru ve společnosti. „Je znát vůle většiny společnosti, aby kauzy byly odhalovány,  vyšetřovány a zároveň se zdá, že existuje i podpora od státního zastupitelství, které neunavuje policisty zbytečnými průtahy. Zároveň došlo k výměně vedení protikorupční policie. Viděl bych za tím všechny tři důvody. To je signál, který jednotlivým policistům ukazuje ´Ano, běžte do toho, je to žádané´, nebo aspoň nejsou mocné síly, které by to blokovaly,“ říká Radim Bureš.

Při hodnocení toho, kdo je „větší rybou“, zda Rath, nebo Šiška, tvrdí, že nezáleží na postavení toho kterého činitele, ale na šíři jejich vazeb a rozsáhlosti kauzy. „Osobně se ale domnívám, že kdyby se podařilo rozkrýt vazby a zneužívání veřejných prostředků v kauze Dopravního podniku hlavního města Prahy, tak to bude kauza ještě zásadnější. Stejně tak kdyby se podařilo do konce dotáhnout některé významné zbrojní zakázky,“ prohlašuje Radim Bureš z Transparency International.


 

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„On to nečetl?!“ Migranti do ČR. Eurokomisařka „pomohla“ Rakušanovi. V ČR je zle

16:53 „On to nečetl?!“ Migranti do ČR. Eurokomisařka „pomohla“ Rakušanovi. V ČR je zle

Mluví nebo nemluví ministr vnitra Rakušan pravdu o údajné české výjimce z migračního paktu EU? Do sn…