Vláda prý porušila při schvalování církevních restitucí zákon

11.11.2012 10:32

Členové kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) si po uplynulém týdnu mohou oddychnout. Sněmovna totiž schválila jimi tolik propagované církevní restituce. Jen pár dnů poté se ale objevují podezření, že při schvalování porušila zákon.

Vláda prý porušila při schvalování církevních restitucí zákon
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vchod do kostela, ilustrační foto.

Debaty o církevních restitucích a jejich oprávněnosti byly jedním z největších polistopadových politických témat. Navrácení majetku církvím bylo, respektive ještě stále je, velkým tématem vlády premiéra Petra Nečase (ODS).

Anketa

Myslíte si, že koalice protlačila restituce ve sněmovně nezákonně?

3%
94%
hlasovalo: 2902 lidí

Kalousek jásá. Po 20 letech dosáhl svého

Poté, co Poslanecká sněmovna ve středu navrácení majetku církvím schválila, řadě pravicových politiků se ulevilo. Třeba ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) fakt, že restituce v dolní komoře parlamentu konečně prošly, považuje za završení své dvacetileté snahy a práce.

Pochvaluje si, že se církve ekonomicky vymaní z područí státu, a tak potvrdí existenci antikomunistické svobodné společnosti. Restituce, které však ještě svým podpisem musí stvrdit prezident Václav Klaus, ale každého netěší. Třeba příznivci komunistů a komunisté sami mají podle Kalouska vztek. A dokonce mu lidé i vyhrožují. "Kvůli tomu mi chodily vysloveně výhružné esemesky. Ať ani nechodím domů, že mě pověsí, podpálí dům. Anonymové vyhrožovali, že se může něco stát mé rodině," postěžoval si Kalousek v Hospodářských novinách.

Semelová: Okrádají nás. Jak po Bílé hoře

Komunistka Marta Semelová soudí, že vztek nemají jen komunisté, ale většina národa. A to plným právem. "Nečasova vláda a poslanci, kteří pro tento dar církvi zvedli ruku, se dopustili velezrady, symbolicky v den neblahého výročí Bílé hory. Okrádají obyčejné lidi, kteří mají ze svých vyprázdněných kapes zaplatit vládní krádež století," řekla redakci komunistická poslankyně. Současná vláda podle ní předává národní bohatství Vatikánu a církvi věnuje takový majetek a moc, jaká v historii naší země nemá obdoby. 

"Navíc je vládní koalici naprosto ukradené, že zákon byl projednáván nelegitimně. Vláda Petra Nečase kašle na jednací řád, na platné zákony i na lidi. A zájem našeho státu je pro ni prázdný pojem," povzdychla si Semelová pro redakci. KSČM i ČSSD tak připravují již ústevní stížnost. 

Komunista Miroslav Opálka soudí se sice, jak predikuje Miroslav Kalousek, dle svých slov nevzteká, v souvislosti s restitucemi ale sleduje velkou nespokojenost lidí. Ti navracení majetku církvi podle něho vnímají jako křivdu, která vyvolá touhu dalších revizí. 

Kalouskovy karty

"Pan Kalousek odkryl karty a já věřím, že si všichni uvědomí, že společný majetek má sloužit vyvoleným dokonce k politickému posílení pravice," uvedl pro ParlamentníListy.cz Opálka.

Josef Šenfeld z KSČM upozorňuje na to, že až 80 procent Čechů je proti církevním restitucím. V době propagace úsporných opatření se komunista obává masových nesouhlasů.

Poslanci opozičních stran opustili při jednání o restitucích v noci ze středy na čtvrtek jednací sál. Komunistický předseda klubu Pavel Kováčik to okomentoval: „U tohohle vám svítit nebudeme. Jen ať národ vidí, kterých 101 poslanců pro to hlasovalo.“

Věci veřejné se pak ještě pokoušely obstruovat vyhlášením dvouhodinové přestávky na jednání klubu, ale koaliční poslanci jejich procedurální návrh, stejně jako všechny předchozí, zamítli.

Noční hlasování

O půl jedné ráno pak došlo k hlasování, které skončilo bez přítomnosti opozice poměrem 102 poslanců pro ku 1 proti. Nyní se čeká na podpis prezidenta Václava Klause. Ten již po prvním scvhálení ve sněmovně řekl, že chce záruky od premiéra Petra Nečase, že nebudou prolomeny Benešovy dekrety. 

Zákon ještě čeká novelizace, protože poslanec Michal Doktor, který před rokem z ODS odešel, podmínil svůj souhlas tím, že bude zrušeno ustanovení, že církve budou osvobozeny od daně při prvním prodeji majetku. S tím souhlasí i Nečas. 

"V případě restitucí dosud platilo, že každý první převod a prodej nemovitosti byl osvobozen od daně z převodu nemovitostí a daně příjmu. Vzhledem k současnému napjatému rozpočtu jsme se dohodli, že daň z převodu nemovitosti církve platit nebudou, daň z příjmu ale ano. Věřím, že to církve pochopí," řekl premiér Nečas.



Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jana Šulcová

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nad regály bez banánů Čechům došla slova. A peníze

14:01 Nad regály bez banánů Čechům došla slova. A peníze

Nejsou banány a jejich cena roste. V plzeňském supermarketu došla leckterým Čechům slova, případně v…