Politici nechápou mládež: Kníže hlasoval pro totalitní cenzuru internetu

26.01.2013 8:01

Mladí prý volí Karla. Tomu se někteří politici hodně diví. Připomínají totiž, že Karel Schwarzenberg jako ministr zahraničí na vládě předkládal a hlasoval pro normu, která dostala právě tisíce mladých lidí a studentů do ulic. Jde o smlouvu ACTA, která by podle kritiků umožnila cenzuru internetu a totalitní zásahy do soukromí.

Politici nechápou mládež: Kníže hlasoval pro totalitní cenzuru internetu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg

„ACTA překlasifikovala důležitost svobody slova a projevu a postavila toto primární demokratické právo pod autorská práva. To je obecně špatně. Navíc díky nepřesnému vymezení může dojít až k extrémním kontrolám osobních počítačů, mobilů, přehrávačů na hranicích, zabavování těchto věcí, prohlížení a skenování obsahu. Jedním z nejzávažnějších prvků je, že ACTA dává možnost soukromým objektům zasahovat do vašeho nezcizitelného práva na svobodu slova a projevu,“ vysvětlila před časem pro Aktuálně.cz právnička sdružení Iuridicum Remedium Petra Kubálková, která se smlouvou podrobně zabývala.

Mezi nejhlasitější kritiky a časté organizátory protestů v době projednávání smlouvy patřila Česká pirátská strana. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše bylo paradoxní, že dvě ministerstva pod ODS a TOP 09 připravila přistoupení České republiky k dohodě ACTA a jedním z lidí, kteří se na tom podíleli, byl právě Karel Schwarzenberg.

Kníže mladé nereprezentuje. Šel proti jejich zájmům

„Zajímavé je, že on je mediálně prezentován jako prezident mladých a jak je strašně cool a velmi boduje na sociálních sítích. Možná by se mladí lidé měli z tohoto pohledu zamyslet, jestli skutečně v tu chvíli zastupoval mladou generaci, ke které se teď hlásí,“ míní nyní Bartoš.

Ten je přesvědčen, že z pohledu prosazování smlouvy ACTA kníže rozhodně nebyl reprezentant mladých. „Spíš zastával starou doktrínu, kterou podle mě zastává ve všech jiných případech. Jde pouze o nafouknutou mediální bublinu,“ říká pro ParlamentníListy.cz.

„Nejzásadnějším bodem v této kauze byla příprava smlouvy ACTA, kdy se vše chystalo za zavřenými dveřmi. Celé se to připravilo i podepsalo tajně v Japonsku. Skutečnost, že dohodu podepsala česká vláda, jsme se dozvěděli z tiskové zprávy nějaké japonské tiskové agentury,“ vzpomíná šéf České pirátské strany.

Hrozila prý i politická cenzura

Ačkoli byla ta smlouva bagatelizovaná, šlo podle jeho slov o dokument, který ve svých prováděcích předpisech dával šílenou zbraň, jež byla sice deklarována jako boj proti padělání, ale ve finále by znamenala kontrolu nad obsahem internetu a umožnila by rozšířit boj za práva autorů i na pole politické cenzury. „Navíc jak známo, zpravodaj tohoto návrhu v Evropském parlamentu odstoupil, protože řekl, že je to největší fraška na občany,“ doplnil Ivan Bartoš.

ACTA měla své hlasité kritiky i v nejvyšších patrech politiky. Jedním z těch, kteří proti jejímu přijetí protestovali, byl místopředseda Senátu za ČSSD Zdeněk Škromach. Ten se účastnil i některých demonstrací.

Cesta k totalitě a vládě Velkého bratra

„Pan ministr vlády Petr Nečas byl spolupředkladatelem tohoto návrhu, který vyvolal velký odpor mezi mládeží, která na internetu žije. I já osobně jsem docela aktivní na sociálních sítích a každou snahu o omezení svobody na tomto médiu vidím jako velký problém,“ řekl serveru ParlamentníListy.cz Škromach.

Překvapuje mě, kdy na jedné straně mnozí mladí lidé demonstrovali proti vládě, která toto opatření připravovala a až tlakem demonstrací a parlamentního nesouhlasu z toho ustoupila. Šlo o další snahu zavádět chapadla Velkého bratra, který bude kontrolovat společnost a co lidé dělají, co si myslí a co publikují. To je věc, která pod záminkou boje proti terorismu a zneužívání autorských práv chtěla omezovat přirozené lidské svobody. To by jednoznačně vedlo k různým formám totality a diktatury. Kdo kontroluje informace, kontroluje i společnost,“ doplnil jednoznačně místopředseda Senátu Zdeněk Škromach.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČT má k nezávislosti daleko asi jako na Mars... Čeští politici pozorně sledují, co se stane na Slovensku

20:21 ČT má k nezávislosti daleko asi jako na Mars... Čeští politici pozorně sledují, co se stane na Slovensku

Podpoří změny ve slovenských veřejnoprávních médiích objektivitu a vyváženost, anebo povedou k ohrož…