Kalousek se vysmál Zemanovu kladivu na zloděje a podvodníky. Jenže...

04.02.2013 11:45

Nově zvolený prezident Miloš Zeman by rád využil svého vlivu k tomu, aby zákonodárci přijali zákon o prokázání původu příjmů a majetku. Naopak ministr financí a první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek považuje něco takového za populistickou hloupost. Naopak senátor Tomio Okamura nabádá zákonem prodloužit všechny promlčecí lhůty.

Kalousek se vysmál Zemanovu kladivu na zloděje a podvodníky. Jenže...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Anketa

Má Zeman jako první prezident v dějinách odvolat o své vůli vládu?

87%
13%
hlasovalo: 14128 lidí

Výsledek historicky první přímé prezidentské volby musel bytostně zajímat ty, kteří si pomohli k ohromným majetkům nezákonným způsobem. Zatímco kdyby vyhrál noblesní Karel Schwarzenberg, který nepovažuje za slušné strkat nos do majetku druhých i do toho, jak ho nabyli, mohli by zůstat v klidu. To vítězný Miloš Zeman se nikdy netajil tím, že by kladivo na zloděje a podvodníky, zákon o majetkových přiznáních, rád prosadil.

A na své předsevzetí nezapomněl ani po svém zvolení, protože se hned nechal slyšet, že by rád využil svého vlivu na zákonodárce k tomu, aby byl zákon o prokázání původu příjmů a majetku schválen. Podle nově zvoleného prezidenta Miloše Zemana by totiž tento krok měl pomoci vymýtit korupci z české společnosti.

Před deseti lety už měla většina kmotrů spolehlivě nakradeno

Na druhou stranu příliš nepřekvapí, že co se nezamlouvá předsedovi TOP 09, není po chutí ani prvnímu místopředsedovi této strany. „Skutečně to pokládám za populistickou hloupost, kterou budou snadno obcházet ti nepoctiví a poctiví tím budou šikanováni,“ vyjádřil se Miroslav Kalousek odmítavě k diskutovanému zákonu o majetkových přiznáních v rozhovoru pro časopis Týden.

A ministr financí má pro svůj názor i svérázné zdůvodnění. „Teď se oprostím od jakékoli ideologie. Z technického pohledu je to ideologická hloupost, protože i kdybyste to udělali retroaktivně, pak se z hlediska povinnosti shromažďování dokumentů dostanete nejdále do roku 2002. A v roce 2002 měla většina kmotrů v této zemi už spolehlivě nakradeno,“ vysvětlil Miroslav Kalousek s nadhledem tak, jako by se tu v posledních deseti letech vyskytovali jen samí poctivci.

Lidí, co se nezákonně obohacují, stále přibývá

„To, co k tomu říká pan Kalousek, budu brát s rezervou. ČSSD má zákon o majetkových přiznáních jako jeden z pilířů programu boje s korupcí. V tom se shodujeme s budoucím panem prezidentem a nepovažujeme to za populistickou hloupost. Nevím, jaké kmotry má pan Kalousek na mysli, ale ti lidé, co se nezákonně obohacují, stále přibývají, a tak je potřeba ten zákon prosadit,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz bývalá nejvyšší státní zástupkyně a nyní mluvčí stínové vlády ČSSD pro boj s korupcí Marie Benešová.

Místopředsedkyně ČSSD ale upozorňuje, že zatím jde o záměr, který ještě není technicky propracovaný. „Je to otázka brilantnosti legislativního vyladění, to je záležitost pro legislativce, jak zpracují tuhle materii, v níž nám jde jednak o to, aby se nedostávali do vedoucích pozic lidé, kteří mají pochybné majetky, nebo pokud v těch pozicích jsou, aby původ svých majetků prokazovali. Konkrétní návrh s paragrafovým zněním samozřejmě nemáme, to bychom museli vyladit, až by ČSSD vyhrála volby,“ poznamenává Marie Benešová.

Velcí hráči svůj majetek nějakým způsobem zlegalizují

„Když mám mluvit za sebe, tak bych se ztotožnil se stanoviskem pana Kalouska. Myslím si totiž, že na ty, na které by měl zákon především dopadnout, to nedopadne,“ říká pro ParlamentníListy.cz Petr Soukenka, analytik Nadačního fondu proti korupci. „Nicméně považuji ten zákon alespoň na té nižší úrovni za účelný a efektivní,“ dodává.

Problém vidí v tom, že by si velcí hráči poradili i s nastalou situací. „Ti velcí hráči nějakým způsobem zlegalizují své majetky. Nějakou část nelegálních příjmů by ale zákon mohl zasáhnout. Například, když někdo nelegálně nabyl majetek v hodnotě deseti milionů, tak bude mít problém něco vymyslet, protože nebude mít peníze na to, aby to zlegalizoval, respektive pak už by se mu to nevyplatilo,“ konstatuje Petr Soukenka.

Záleží na politické vůli, ta dosud vždy chyběla

„Byl bych pro, aby takový zákon platil, ale říkám to s vědomím, že na velké hráče, kteří točí stamiliony, to nedopadne. Nepředpokládám však, že by se Nadační fond proti korupci na přípravě či tvorbě zákona podílel,“ podotýká analytik NFPK. Zda se zákon začne vůbec připravovat, se však nedá s ohledem na předpokládaný odpor zainteresovaných odhadnout. „Je to všechno otázka politické vůle nic jiného. Když ta bude chybět, nastoupí skepse,“ poukazuje Marie Benešová na to, že politická reprezentace se ne vždy řídí tím, co je pro společnost to nejsprávnější.

Princip majetkového přiznání navrhoval už před několika lety nynější senátor Tomio Okamura. Šlo mu o to, že v této zemi platí daňová povinnost, a ten, kdo se jí vyhnul, porušil zákon a podléhá sankcím. Proto by bylo třeba podezřelé majetky v rámci legálních možností překontrolovat a v případě, že byly nabyty nelegálně, je „zabavit“.

Pokud se skartuje starší dokumentace, bude po legraci

„Majetková přiznání mohou být cestou jak alespoň zčásti vrátit společnosti to, co už bylo ukradeno. V tomto případě nemusí jít vyloženě o speciální zákon, byť může, ale o nalezení cesty jak donutit finanční úřady, aby naplnily svou zákonnou povinnost. Tedy dohlížet na řádný výběr daní. Finanční úřady mají přístup k dokumentaci desítky let nazpět a mohou dohledat zda daná osoba či firma měly například dostatečné příjmy na své současné výdaje,“ upozorňuje pro ParlamentníListy.cz senátor Tomio Okamura.

Uvědomuje si přitom ošidnost nejrůznějších promlčecích lhůt. „Otázkou, jak naznačuje i pan Kalousek, může být také schopnost a povinnost úřadů archivovat dokumenty. Pokud se pan ministr rozhodne skartovat dokumentaci, tak máme opravdu po legraci,“ obává se zlínský senátorem s tím, že je třeba zákonem prodloužit všechny zákonné lhůty, které přicházejí v úvahu.

Každá koruna vrácená státu bude dobrá

Týkat by se to mělo povinnosti archivovat dokumentaci pro finanční a další úřady, prodloužit promlčecí lhůty pro vybrané trestné činy, případně další lhúty které navrhnou odborníci. „Bezesporu výše uvedeným nepostihneme všechny zlodějny, ale každá koruna kterou vrátíme zpět je dobrá. Navíc v souvislosti s amnestií prezidenta republiky v mnoha kauzach promlčecí lhůty neběžely, protože probíhalo léta policejní a soudní šetření,“ připomíná pro ParlamentníListy.cz Tomio Okamura.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„On to nečetl?!“ Migranti do ČR. Eurokomisařka „pomohla“ Rakušanovi. V ČR je zle

16:53 „On to nečetl?!“ Migranti do ČR. Eurokomisařka „pomohla“ Rakušanovi. V ČR je zle

Mluví nebo nemluví ministr vnitra Rakušan pravdu o údajné české výjimce z migračního paktu EU? Do sn…