ČSSD znovu neuspěla, Sněmovna se nebude zabývat novoročními amnestiemi

05.02.2013 16:35

Sociální demokraté neměli ani dnes šťastný den. Už napodruhé se jim nepodařilo přesvědčit vládu, aby se začala zabývat novoroční amnestií prezidenta Václava Klause. Poprvé se o to ČSSD snažila hned na začátku ledna, kdy se prostřednictvím amnestií snažila o pád vlády premiéra Petra Nečase.

ČSSD znovu neuspěla, Sněmovna se nebude zabývat novoročními amnestiemi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zasedání poslanecké sněmovny mělo poklidný charakter. Chvíli se jen řešila politická prostituce strany LIDEM

ČSSD dnes pro návrh získala 87 hlasů od 181 přítomných poslanců, scházel jí souhlas čtyř členů dolní komory. Místopředseda Sněmovny a ČSSD Lubomír Zaorálek zdůvodnil žádost o projednání tím, že lednový návrh byl odmítnut kvůli tomu, že v rámci schůze o nedůvěře vládě nemohl být projednán. Prezident podle Zaorálka vyhlásil amnestii tak, že se ocitl v rozporu se základními právy obětí. "Nedovedu si představit, že by se k tomu Sněmovna nevyjádřila," uvedl.

Sociální demokrat Roman Sklenák pak nepřiměl Sněmovnu k tomu, aby si vyžádala informaci ministryně práce a sociálních věcí Ludmily Müllerové (TOP 09) k budoucnosti kontroverzního projektu sKaret. Podle poslance měla ministryně minimálně pozastavit vydávání sKaret poté, co i Úřad pro ochranu osobních údajů kritizoval projekt kvůli nedostatečnému zákonnému rámci pro předávání osobních dat příjemců sociálních dávek České spořitelně jako provozovateli sKaret.

Rokování ve Sněmovně trvalo 2 hodiny

"Nejlépe by bylo, kdyby ministerstvo přestalo hájit nehajitelné a přistoupilo ke zrušení projektu," dodal Sklenák. Sněmovna se odmítla zabývat také sérií návrhů poslance a bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, neboť by je kvůli vazebnímu stíhání nemohl obhájit. Věci veřejné pak nedokázaly přimět Sněmovnu, aby se přednostně zabývala jejími návrhy. Jedním z nich bylo zavedení principu mezigenerační solidarity do českého důchodového systému, aby ekonomicky aktivní mohli přispívat svým rodičům na penzi jedním procentem ze sociálního pojištění, tedy v průměru 250 korunami měsíčně. Schvalování programu zabralo Sněmovně přes dvě hodiny.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ane, čtk

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČT má k nezávislosti daleko asi jako na Mars... Čeští politici pozorně sledují, co se stane na Slovensku

20:21 ČT má k nezávislosti daleko asi jako na Mars... Čeští politici pozorně sledují, co se stane na Slovensku

Podpoří změny ve slovenských veřejnoprávních médiích objektivitu a vyváženost, anebo povedou k ohrož…