Marek Benda o šejdířích, kteří se díky vládě bojí, a lepší budoucnosti ODS

07.02.2013 6:31

ROZHOVOR Občanští demokraté neprožívají nejlepší časy. Podzimní krajské a senátní volby pro ně nedopadly dobře a korunu tomu nasadil debakl v přímé volbě prezidenta. Na to, jaké kroky chystá ODS, aby nepřišla o vedoucí pozici na pravici, kam se dere ambiciózní TOP 09, se ParlamentníListy.cz zeptaly předsedy poslaneckého klubu ODS Marka Bendy.

Marek Benda o šejdířích, kteří se díky vládě bojí, a lepší budoucnosti ODS
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec Marek Benda

Od členů ODS z regionů se ozývají kritické hlasy. Co si o tom myslíte? Mají podle vás pravdu, že je třeba v ODS něco změnit?

Hlasy se ozývají logicky, prostě výsledek prezidentských voleb byla katastrofa, můžeme si říkat, jestli to bylo prezidentským kandidátem nebo čím, ale prostě ten výsledek byl pro ODS tristní. Samozřejmě že ta nervozita v ODS je a existuje. Myslím, a to i po pondělním setkání starostů, že celkem se ji rozumně daří hnát do pozitivního programu toho, co by se mělo dělat a ne do programu destrukce.

Myslíte si, že v současné době je schopna ODS, která postupně ztrácí voliče, zvrátit ten negativní trend? Snaží se ODS s tím něco dělat? Zatím se to moc neprojevilo.

Myslím, že je to samozřejmě úkolem vedení. Na druhou stranu v půlce volebního období, po prosazení nutně nepopulárních reforem je samozřejmě každá strana na minimu svého volebního zisku, a zejména tedy strana, která je hlavní vládní stranou, na kterou všechna odpovědnost za reformy dopadá. Není to tragédie, musíme vycházet z toho, že do konce volebního období je rok a čtvrt a že do té doby ten trend je obrátitelný. Ale je úkolem vedení, aby to obrátilo.

I když vláda je nejvíc viditelná, za propad preferencí nemůže asi jen vedení, vrcholní představitelé, neměli by si tou sebereflexí projít  i lidé z regionů, zastupitelé krajů a obcí?

Nikdy za všechno nemůže jeden muž nebo jedno uskupení, to je samozřejmé. Krajské volby ukázaly, že ty rozdíly ve výsledcích jsou poměrně značné. Že je možné mít výsledek pětadvacet procent i devět procent.  To znamená, že nepochybně za část veřejného obrazu může vedení ODS, ale nepochybně důvěryhodní a silní místní lídři dokáží, jak se ukázalo i v senátních volbách, ty volby vyhrávat. A to i mimo Prahu. Takže je to o tom, jaké tváře dokážeme stavět.

Může ODS pomoci změna v čele státu? I když Václav Klaus byl zakladatelem ODS, jeho vztahy k ODS nebyly nejlepší, ale ODS se z určité úcty nedokázala proti jeho útokům bránit. Vůči levicovému Miloši Zemanovi se může ODS lépe vymezit.

Musíme znovu přesvědčit své voliče, že jsme pravicovou alternativou a že stojí za to nás volit. Dnes sociální demokracie ovládá značnou část komunální sféry, ovládá krajskou sféru, ovládá Senát i prezidentský úřad. Tady zůstává jediný modrý, nebo modrofialový ostrůvek, když bereme TOPku, vláda se sněmovnou. Tady musíme opakovat znovu, podívejte se, co dělá vláda, podívejte se, co dělají vaše krajské reprezentace, co dělá prezident. A srovnávejte, co vám stojí za to volit. Nemyslím, že jsme bez šance.

Nemyslíte si, že by třeba nepomohla výměna v čele ODS? Petr Nečas nesplnil ta velká očekávání, říkalo se, že nastoupil Pan Čistý, byla s ním spojena velká očekávání, ale to se moc nepovedlo i kvůli řadě vašich ministrů…

Máte velmi mylnou myšlenku, že se to moc nepovedlo. To, že se dneska korupce na mnoha úrovních rozkrývá a pojmenovává, a že lidé mají pocit, že je jí jakoby víc, i když jsou to mnohdy staré příběhy, spíš svědčí o tom, že se ten boj skutečně vede a v mnoha případech efektivně. Není to tak, že se věci zakrývají, ale naopak odkrývají. Proto se v poslední době míra korupce v ČR dramaticky snížila, protože se mnozí šejdíři a chytráčci bojí.

A podařilo se vám o tom přesvědčit veřejnost?

Asi ne. Opravdu vláda je bohužel zatížena tím, že jsou tam dvě skoro stejně velké strany a třetí strana naprosto chaotická. A že téměř celé vládnutí pronásledují stálé vládní krize. Přitom vláda prosadila úplně všechno, co chtěla. Není jediný zákon, který by jí neprošel. Včetně  zásadních reforem, ať už se jedná o ochranu vlastnictví a majetku, základní princip ODS církevní restituce, nezadlužená budoucnost v důchodové reformě, peníze zodpovědným v sociální reformě.  Ale ten vnější obraz stále překrývá to, že stále někdo vyvolává krize, že jsme v permanentní krizi.

Když už jste mluvil o TOP 09, straně stejné velké, ale téměř stejně zaměřením jako ODS, neobáváte se toho, o čem se mluví, že se TOP stane vedoucí silou na pravici?

Neobávám. Nikdy to tak nebylo a nikdy to tak nebude. Vždy to bude jen ten přívěšek, který jsme tu měli dřív v ODA, v Unii svobody, Evropských demokratech, Zelených a nevím čím všem. Byla to všechno uskupení, která vyjídá ty středopravé hlasy, kromě prezidentských voleb, které TOP 09 vyšly, protože se Schwarzenbergovi podařilo přesvědčit v prezidentské kampani, že nikdy nebyl v TOPce, ani ve Straně zelených, ani v žádné vládě a že je tou novou nadějí, což klobouk dolů za takovou volební kampaň. Ve všech volbách ta TOPka uspěla výrazně hůř než my.

Takže vás neděsí, že podle některých průzkumů veřejného mínění vy přicházíte o hlasy, ale TOP 09 má nyní po prezidentské kampani stále více příznivců?

To je jen krátkodobý trend upřený na Karla Schwarzenberga.

Nestačí na to spoléhat, budete pro to také něco dělat, abyste zůstali lídrem pravice?

Samozřejmě.

Jaký uděláte krok, abyste získali zpátky důvěru vašich někdejších voličů?

V podstatě stačí prodat to, co jsme udělali. Říci, že jsme se chovali vždycky tak, jak jsme slibovali. Zodpovědně vůči této zemi, zodpovědně vůči budoucím generacím, zodpovědně vůči ochraně soukromého majetku. Stačí říci: když se podíváte na ty kroky, které vláda udělala, tak to byly zodpovědné kroky. A pravicový volič se vrátí, protože zapomene na ty drobné hádanice, které bohužel každou vteřinu naše vládnutí provázely.

Voliči levice mají možná krátkou paměť, ale pravicový volič si pamatuje…To je možná nevýhoda pravice.

To ano. Ale zase jsou vnímavější a nenechají se opít rohlíkem.

Myslíte si, že ODS v získávání zpět svých voličů pomůže změna na Pražském hradě nebo naopak?

To já neumím úplně odhadnout. Získávání voličů nemůže být závislé na obsazení Pražského hradu, zejména když byl obsazen osobou výrazně levicovou. Možná, že pro nás bude jednodušší soužití s prezidentem, který vám dává jasně najevo, že má jiné myšlenkové představy.  Že bude pro nás jednodušší říkat: Podívejte se, oranžový už je celý stát. Ale prodat vlastní myšlenky musíme sami. To nám neprodá žádný nepřátelský prezident.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„On to nečetl?!“ Migranti do ČR. Eurokomisařka „pomohla“ Rakušanovi. V ČR je zle

16:53 „On to nečetl?!“ Migranti do ČR. Eurokomisařka „pomohla“ Rakušanovi. V ČR je zle

Mluví nebo nemluví ministr vnitra Rakušan pravdu o údajné české výjimce z migračního paktu EU? Do sn…