Snaha ČSSD omezit prezidentské milosti bude mít asi zelenou

15.02.2013 15:50

Poslanci dnes začali projednávat, ale nedokončili debatu kolem přijetí ústavní novely, podle níž by měl premiér kontrasignovat všechny druhy prezidentských milostí. Sněmovna možná ale normu levice neodmítne. I přes záporné stanovisko kabinetu se totiž pro normu vyslovili také zástupci TOP 09 a to kvůli kontroverzní amnestii, kterou vyhlásil prezident Václav Klaus.

Snaha ČSSD omezit prezidentské milosti bude mít asi zelenou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rčením pátek je malá sobota se řídí zřejmě i poslanci. Konec zasedání sněmovny je před druhou hodinou odpolední

Novela by měla podle místopředseda sněmovny a ČSSD Lubomíra Zaorálka zavést povinnost premiérovy kontrasignace také u rozhodnutí prezidenta, kterým se odpouští nebo zmírňuje uložený trest (agraciace) nebo zahlazuje odsouzení (rehabilitace). Nutnost spolupodpisu předsedy vlády u třetího typu milostí, tedy zastavení trestního stíhání (abolice), už parlament schválil v rámci ústavní novely o přímé volbě prezidenta.
    
Zaorálek nejenom v jednacím sále dolní komory, ale později i na brífinku uvedl, že navrhovaná změna navazuje na tradici, která existovala již od časů první republiky. „Je to vlastně návrat k něčemu, co tu tradičně existovalo a co se změnilo až v roce 1993," poznamenal Zaorálek.

„Ukazuje se, že právě otázku milostí, výkonu pravomoci prezidenta v této oblasti, je dobré mít pod kontrolou ze strany vlády," podotkl dále Zaorálek s ohledem na kritiku Klausových milostí nejen v rámci novoroční amnestie.

ČSSD to už napadli u Ústavního soudu
 

Zastavení trestních stíhání hlavně v případech týkajících se hospodářské kriminality vedlo senátory zejména z ČSSD k tomu, aby Klausovo rozhodnutí napadli u Ústavního soudu.
    
Novelu podpořil například předseda sněmovního ústavně právního výboru Stanislav Polčák (STAN). "Nejsem si jist tím, zda bychom to měli nechat v rozhodování jednoho jediného člověka," řekl poslancům Polčák.

Viktor Paggio (LIDEM) a předseda poslanců ODS Marek Benda se naopak postavili za vládní stanovisko, podle něhož abolice zasahuje do procesu trestního řízení, zatímco ostatní formy milostí nikoli. "Milost prezidenta je opravdu aktem milosrdenství, který nemá být kontrasignován," zmínil kromě jiného Benda.
   
Byl to právě Benda, který ale jako předseda poslaneckého klubu ODS požádal uprostřed debaty nad normou o poradu klubu na 18 minut, což bylo de facto až do konce dnešního jednacího dne.

První kolo projednávání novely dokončí poslanci nejdříve příští týden v úterý, kdy bude její schůze pokračovat od 13:00.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„On to nečetl?!“ Migranti do ČR. Eurokomisařka „pomohla“ Rakušanovi. V ČR je zle

16:53 „On to nečetl?!“ Migranti do ČR. Eurokomisařka „pomohla“ Rakušanovi. V ČR je zle

Mluví nebo nemluví ministr vnitra Rakušan pravdu o údajné české výjimce z migračního paktu EU? Do sn…