Z ruinované ODS vytékají další informace o nahrazení Nečase. Je tu nové jméno

18.02.2013 7:54

Jít do příštích sněmovních voleb v čele s Petrem Nečasem, nebo se pokusit najít nového „volebního lídra“, který by možná mohl dosáhnout lepšího výsledku než premiér? Toto dilema prý již několik týdnů řeší v ODS. Řeči o vystřídání Nečase samozřejmě přecházejí v hledání jeho nástupce. MF DNES přináší další jméno případného nástupce- ministra Tomáše Chalupy. Jeho zájem dovozuje z toho, že začal obrážet regiony a lovit důvěru členů. Chalupa sám však - stejně jako Jiří Pospíšil a Martin Kuba, o nichž se již nějakou dobu také spekuluje - však ambice na Nečasovo sesazení odmítá.

Z ruinované ODS vytékají další informace o nahrazení Nečase. Je tu nové jméno
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vláda představila nové emisní plakety, schválila misi vojáků do Mali a přislíbila již žádné daňové úpravy do konce svého volebního období

Deník MF DNES usuzuje, že Občanská demokratická strana má aktuálně už tři „prince“, kteří by případně mohli vystřídat předsedu Petra Nečase. Byť ani jeden z nich svůj zájem oficiálně nepotvrdil, všichni prý v poslední době obrážejí regiony a snaží se získat podporu od základních organizací. K tandemu Martin Kuba - Jiří Pospíšil, o němž se mluvilo už dříve, prý nově přibyl další z místopředsedů, Tomáš Chalupa.

MF DNES zároveň přinesla „dělení“ ODS podle vztahu k premiéru Nečasovi. Nejblíže mu podle deníku je skupinka bezpodmínečně věrných, do které patří například šéf poslaneckého klubu Marek Benda, ministr dopravy Zbyněk Stanjura nebo pražský primátor Bohuslav Svoboda. Ten pro ParlamentníListy.cz k otázce vystřídání Nečase minulý týden uvedl: „ODS má tři měsíce nové vedení a takováto otázka není o vedení ODS, ale o nových tvářích v čele regionů, které budou důvěryhodné a schopné.“

Mezi premiérovými sympatizanty se však zvyšuje skupina, která ke své podpoře přidává různě velké „ale“. Sem patří například předseda senátorů Jaroslav Kubera, poslankyně Lenka Kohoutová nebo člen výkonné rady Miloš Vystrčil.

Proti nim stojí skupina jednoznačných Nečasových nepřátel. Otevřeně proti předsedovi podle MF DNES vystupuje pouze „pražská skupina“ kolem různých vlivných šíbrů, reprezentovaná například poslancem Borisem Šťastným.

Pro ParlamentníListy.cz se však podobně ostře vyjádřili i jiní členové. Například europoslanec Hynek Fajmon uvedl, že „ze stávajícího vedení ODS nepodporuji nikoho, jelikož provozují špatnou a neobhajitelnou politiku“. Podobně mluví například i místopředseda jihočeské ODS Jaroslav Zvěřina. „Lídr se nevybírá. Ten buď je, nebo není. V ODS toho času není,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz.

Nečase nepotápějí, ale…

Zjevné prý je, že se ve straně aktivizují odpůrci premiéra Nečase. Několikery neúspěšné volby výrazně podkopaly důvěru straníků ve svého šéfa. Například vlivný poslanec, předseda rozpočtového výboru Pavel Suchánek, varuje, že pokud Nečas sám neudělá potřebné změny, bude situace ještě vyhrocenější.

Většinový názor však přece jen není tak radikální - členové jsou ochotni dát vedení ještě šanci. Někteří připomínají, že jeho mandát z brněnského sjezdu je starý tři měsíce. Někteří navíc připomínají, že po odvolání předsedy Nečase nejvíce volají právě ti, kteří k pošramocení pozice ODS nejvíce přispěli.

Někteří vlivní členové se premiérovi sice oficiálně nepostavili, ale je možné, že se na podzim pokusí změnit výroční stranický kongres na volební a předsedu sesadit. Právě tato skupina je nyní pro Nečase potenciálně nejnebezpečnější.

I MF DNES si již povšimla, že v ODS už se začíná i nahlas připouštět, že někteří místopředsedové, kteří byli do vedení zvoleni, aby „kryli záda“ Petru Nečasovi, mu začali spíše okopávat kotníky. Tři z nich začali v předstihu obrážet regionální organizace, aby si vytvořili co nejlepší pozici pro případnou výměnu lídra strany.

Do této skupiny prý patří první místopředseda strany Martin Kuba, o němž se jako o Nečasově nástupci hovořilo již před minulým sjezdem. Dále sem patří Jiří Pospíšil, řadový místopředseda a dlouhodobě nejpopulárnější politik ODS, navíc s nevyřízenými účty s premiérem. Nově je pak jako třetí adept označován další řadový místopředseda, ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.  

Blízký spojenec Jiřího Pospíšila, vlivná postava plzeňské ODS Roman Jurečko, pro ParlamentníListy.cz tlak straníků na premiéra relativizuje. „Nechci se nikoho dotknout, ale hodně křičí ti, které jsem neviděl, že by v poslední době pro stranu nějak pracovali,“ útočí. Navíc se podle Jurečka v poslední době neustále mluví o Kubovi nebo Pospíšilovi, přitom ani jeden z nich nemá zájem, aby byl zmiňován právě v souvislosti s vystřídáním předsedy Nečase. „Spíše to dělá někdo za nimi a něco tím sleduje a nevím co,“ řekl Jurečko pro ParlamentníListy.cz.

Jeho „čas na práci“ pro vedení je však jednoznačně časově omezen. „Naši ministři a vedení ODS by si měli dát práci a teď ukázat, zda opravdu chtějí nějakou změnu, nebo ne. Nebo se jim to nepodaří a pak ať je kongres na podzim, kde se jim to sečte,“ říká místopředseda plzeňské ODS a člen Výkonné rady.        

Takové socanské řešení nám neuvěří

Proti nápadům na vystřídání Petra Nečase a postavení nového volebního lídra, který by alespoň částečně přetrhl návaznost na nepopulární Nečasovu vládu, se jednoznačně staví například europoslanec Ivo Strejček. „Takové socanské řešení nám stejně zbytky našich voličů neuvěří,“ namítá europoslanec. „Toto vedení má mandát k tomu, aby nás provedlo parlamentními, evropskými, komunálními a senátními volbami 2014,“ dodává jednoznačně.

Podobně mluví například i poslanec Aleš Rádl. „Takové jakoby vlastní rituální sebeodsouzení dosavadního vůdce a podlézavá nabídka někoho, kdo najednou přijde celý v bílém, možná funguje u voličů levice, ale ne u voličů pravice,“ říká pro ParlamentníListy.cz.

Navíc by podle některých mohlo případné sesazení Nečase působit jako palácový převrat v režii kmotrů, čímž by pověst ODS utrpěla ještě více a navíc by to mohlo vést i k pádu vlády. Sám premiér se k veškerým možnostem svého vystřídání vyjadřuje stručně: „Znepokojení chápu. Ale chci dokončit vládní mandát a stranu dál vést,“ říká Nečas.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…