Politici ODS Nečasovi: To, co děláte, je bolševismus

19.02.2013 6:20

Poslanec ODS Boris Šťastný se ostře staví proti zrušení anonymních akcií, stejně tak i Pavel Bém či senátor Zdeněk Schwarz. V ODS totiž vznikl spor ohledně anonymních akcií. Předseda Rozpočtového výboru sněmovny Pavel Suchánek chce, aby akcionáři firem, které se neucházejí o veřejné zakázky, mohli zůstat anonymní. Suchánek v ODS rozhodně není sám.

Politici ODS Nečasovi: To, co děláte, je bolševismus
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Nečas

Vládní návrh předpokládá, že firmy budou muset zapsat anonymní akcie do centrálního depozitáře nebo je uložit v listinné podobě u bank. Pokud by to neudělaly, cenné papíry na doručitele by se změnily na akcie na jméno.

 „Ten, kdo se uchází o jakoukoli státní korunu, musí odhalit svou majetkovou strukturu, Ale těm, kteří se státem neobchodují, by měl být ponechán současný stav. Jde o 23 tisíc firem a myslím si, že podezírat všechny je špatně. Není to fér vůči těm, kteří také nemají rádi korupci, ale budou poškozeni, i ti, kteří korupci nedělají. A ti, kteří kradou, stejně najdou způsob, jak to obejít,“ řekl Suchánek o svém návrhu pro Týden.cz.

Kdyby to předkládali bolševici...

Proti vládnímu návrhu zákona bude hlasovat poslanec Boris Šťastný. Považuje ho za jasně levičácký a populistický a věří, že žádný pravicový politik pro něj ruku nezvedne. Podpoří Suchánkův pozměňující návrh.

„Kdyby takový zákon předkládali komunisté a socialisté či populistické Věci veřejné, tak bych se nedivil, ale že ho předkládá vláda Petra Nečase, to je na pováženou. Když bude pro tento stvůrný bolševický návrh hlasovat TOP 09, také se vůbec nebudu divit, protože se nejedná o stranu pravicovou, jak pan Kalousek permanentním zvyšováním daní a buzerací podnikatelů dennodenně ukazuje. Je to jen další symbol postupující vyprázdněnosti politiky ODS a pokud bude tento zákon přijat, přijdeme o další voliče. Pravičák pro vládní návrh hlasovat nemůže,“ řekl ParlamentnímListům.cz Šťastný.

Retroaktivita a návrat totality

Podle něho má věc řadu aspektů. Nebezpečná je podle něho retroaktivita, která je porušením všech právních a ústavních zvyklostí, a porušení a omezení vlastnických práv, protože akcie si původně majitel pořídil za jiných podmínek. Obává se, že potom mohou hrozit soudní spory, protože společnosti budou mít s přeměnou právní formy obrovské náklady, které mohou vymáhat po státu. Podle něho by takové žaloby byly oprávněné a sám by je podpořil.

Podle Šťastného je přijatelné evidovat vlastníky u nově vydaných akcií společností, které dostávají veřejné zakázky či dotace. Akcie na doručitele ale podle něho mají i praktický význam: „Vezměte si, že můžete být zlatník a někdo zjistí, že vlastníte mnoho šperků. Unese vaši ženu či děti a bude požadovat peníze či zlato. Je jasné, že řada poctivých podnikatelů se bojí z hlediska bezpečnosti odkrýt své vlastnictví. Navíc tím budeme buzerovat slušné podnikatele. Ti ostatní si již nějakou cestu, jak to obejít, najdou. Třeba tím, že si například založí firmu s anonymním vlastnictvím v zahraničí.“     

„Vládní návrh je blbost. Návrat do totality. Nemám rád, když někdo strká nos, kam nemá. Do soukromí nikomu nic není. Pokud nemají firmy státní zakázky, tak nemá stát strkat nos do nich,“ míní senátor Zdeněk Schwarz zvolený za ODS.

Patří to do ideologie komunistů a socialistů. Hon na čarodějnice

Podle poslance Pavla Béma je vládní návrh absurdní a diskriminační. „Je navíc absolutně proti smyslu působení ODS na české politické scéně. V tom nejlepším slova smyslu. S korupcí to nemá nic společného. Pouze s principy fungování svobodné společnosti. Stát nemá a nesmí zasahovat do občanských svobod. Včetně těch podnikatelských. Paternalismus v tomto slova smyslu patří do politické ideologie komunistů, socialistů a bezbřehých populistů. A potom těch elitářských politických subjektů, které si o sobě myslí, že jsou moudrý ´stát´,“ řekl redakci Bém.

„O cestě, jak se vyhnout nesmyslné diskriminaci podnikatelských subjektů v dnešním společenském prostředí neuvěřitelného a nesmyslného honu na ´prokorupční čarodějnice´, diskutujeme s předsedou Rozpočtového výboru Pavlem Suchánkem již dlouho. Zcela podporuji jeho návrh. Toho, kdo nedostává žádné veřejné zakázky, nemá stát a jeho úředníci co buzerovat,“ dodal Bém.

Anonymní akcie, tedy akcie na majitele nebo doručitele, využívá v Česku skoro 14 tisíc akciových společností, tedy víc než polovina všech. ODS by se na svém finálním stanovisku měla dohodnout na úterním poslaneckém klubu.  

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„On to nečetl?!“ Migranti do ČR. Eurokomisařka „pomohla“ Rakušanovi. V ČR je zle

16:53 „On to nečetl?!“ Migranti do ČR. Eurokomisařka „pomohla“ Rakušanovi. V ČR je zle

Mluví nebo nemluví ministr vnitra Rakušan pravdu o údajné české výjimce z migračního paktu EU? Do sn…